Szukaj

Grypa H5N1: zestaw wykrywający wszystkie szczepy wirusowe

Podziel się
Komentarze0

Wykrycie szczepu wirusa grypy H5N1 być może wkrótce zajmie jedynie kilka godzin. Nowy zestaw do wykrywania wirusa, opracowany przez naukowców z Azji Południowo-Wschodniej, stał się pierwszym tego rodzaju urządzeniem pozwalającym na identyfikowanie wszystkich wariantów wirusa ptasiej grypy, w dość krótkim czasie. Urządzenie to na pewno okaże się bardzo użyteczne w kontrolowaniu przyszłych, ewentualnych epidemii.Ptasia grypa H5N1 jest w dalszym ciągu poważnym zagrożeniem. Wirus, który na początku zarażał jedynie ptaki, mutuje niezwykle szybko. Wiemy już od 1997 roku, kiedy w Hong Kongu stwierdzono pierwszy przypadek ptasiej grypy u człowieka, że wirus może przekraczać barierę międzygatunkową.

Na tę chwilę choroba nie przenosi się  jeszcze z człowieka na człowieka, ale okazuje się śmiertelna w 60% przypadków. Oznacza to, że wirus ptasiej grypy nawet jest groźniejszy od niektórych nowotworów.

Co więcej, wirus H5N1 ma wiele wariantów, szczepów i postaci, które pojawiają się w następstwie zachodzenia niezliczonych mutacji. Do tej pory, Światowa Organizacja Zdrowia odnotowała około 40 różnych odmian wirusa H5N1.

Aktualnie testy wykrywające, jakie naukowcy mają do dyspozycji, są w stanie identyfikować zaledwie kilka z tych szczepów. Dlatego też badacze z firmy AITBiotech z Singapuru, postanowili pochylić się nad tym problemem, i być może dzięki swojemu wynalazkowi całkowicie zmienią rozdanie.


Jak bowiem utrzymują specjaliści z AITBiotech, ich zestaw jest w stanie rozróżniać szczepy wirusa H5N1 z blisko stuprocentową dokładnością, w ciągu zaledwie kilku godzin. Niewątpliwie jest to imponujący wynik.


Urządzenie to ma działać dzięki zasadzie RT-PCR (PCR z odwrotną transkryptazą, z ang. reverse transcriptase PCR). Metoda ta polega na tym, że na podstawie RNA wirusowego wykrywa się fragment DNA pozwalający zidentyfikować wirusa. Kilka godzin wystarczy, aby otrzymać rozstrzygające rezultaty.

Jak podaje agencja A*Star (Agency for science, technology and research), na rynku zestaw tego typu jest aktualnie jedyny w swoim rodzaju.

Produkt ten może również być stosowany jako uzupełnienie do innego zestawu, produkowanego przez tę samą firmę. Chodzi tutaj o urządzenie 4-plex Influenza, które jest w stanie wykrywać cały wachlarz wirusów grypy, włączając w to także słynną grypę A H1N1, która pojawiła się w 2009 roku, szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie i spowodowała epidemię, o której bardzo dużo się mówiło w tamtym czasie.

Co więcej zestaw4-plex Influenza może wykrywać również szczepy wirusowe H3N2 oraz różne grypy z grupy B. W sumie te dwa testy pozwalają na rozpoznawanie szerokiej gamy różnych szczepów wirusów grypy.

Tego typu urządzenia wykrywające są bardzo ważne dla kontrolowania epidemii grypy. Każda odmiana wirusowa ma swoje własne cechy szczególne. Wirusy mogą się różnić między sobą siłą zarażania albo zjadliwością, na przykład.

Jeżeli więc władze sanitarne będą w stanie szybko identyfikować wirusy odpowiedzialne za aktualne epidemie, będą miały w ręce wszelkie atuty pozwalające jak najlepiej zarządzać sytuacją. Jeżeli szybko zareagujemy wdrażając najlepsze możliwe środki zaradcze, mamy większe szanse na ograniczenie potencjalnych szkód.

Komentarze do: Grypa H5N1: zestaw wykrywający wszystkie szczepy wirusowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz