Szukaj

Grupowe ćwiczenie jogi poprawia funkcje motoryczne i równowagę długo po udarze mózgu

Podziel się
Komentarze0

Zgodnie z "Poudarową równowagą poprawiającą się wraz z ćwiczeniem jogi" - artykułem opublikowanym w internetowej wersji magazynu Stroke, joga może poprawić funkcje motoryczne i równowagę po udarze, nawet jeśli poszkodowani nie zaczną ćwiczyć jej sześć bądź więcej miesięcy po udarze, a znacznie później.W badaniu udział wzięło 47 starszych osób, w tym trzy czwarte z nich to byli mężczyźni.

Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy: jedna sekcja spotykająca się na jodze dwa razy w tygodniu przez osiem tygodni, drudzy spotykali się na jodze grupowej dwa razy w tygodniu, ale zostali wyposażeni w relaksacyjne nagrania audio, których słuchali trzy razy w tygodniu, trzecia sekcja zaś otrzymała zwykłą opiekę medyczną, nie obejmującą rehabilitacji.

Zajęcia jogi prowadzone były przez trenera. Zawierały one zmodyfikowane pozycje jogi, medytacji i relaksu. Zajęcia z tygodnia na tydzień stawały się coraz bardziej wymagające.

Usprawnienie równowagi było statystycznie i klinicznie istotne. Była ona większa niż w dotychczasowych poudarowych próbach wysiłkowych. Uczestnicy badania coraz częściej zgłaszali, że próbowali wykonywać nowe ćwiczenia w różnych, bardziej wymagających warunkach.


Jednocześnie byli bardziej świadomi możliwości ryzyka potencjalnego upadku, w wyniku czego wzrosła ich pewność w utrzymaniu równowagi.

,,W przypadku pacjentów, tak jak w naszym badaniu, naturalne leczenie rehabilitacyjne zazwyczaj kończy się po sześciu, rzadziej po dwunastu tygodniach.” – powiedziała doktor Arlene Schmid, badaczka z  Regenstrief Institute, specjalistka rehabilitacji z Center of Excellence on Implementing Evidence-Based Practice w Richard Roudebush VA Medical Center i adiunkt terapii zajęciowej w Indiana University-Purdue University Indianapolis, która prowadziła badania - ,,Odkryliśmy, że skutki ćwiczenia jogi, po upływie pierwszego roku po udarze mózgu, znacznie rozszerzają się i obejmują również rehabilitację.”

,,Joga może być bardziej lecznicza niż tradycyjne ćwiczenia, ponieważ połączenie postaw oddychania i medytacji powoduje inne efekty niż proste ćwiczenia.” – według doktor Schmid, która planuje dalsze badania skuteczności ćwiczenia jogi w grupie w poprawianiu równowagi, jakości życia i  codziennych czynności.

Zauważa także, że połączenie umysłu i ciała w jodze może być tym, co czyni ją bardziej wydajną i wciągającą niż inne ćwiczenia wzmacniające.

Komentarze do: Grupowe ćwiczenie jogi poprawia funkcje motoryczne i równowagę długo po udarze mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz