Szukaj

Gniezno: dentysta jak loft łamie stereotypy

Podziel się
Komentarze0

Nowoczesnym designem i architekturą dentyści walczą z dentofobią, czyli lękiem przed leczeniem zębów. W Gnieźnie, działa jeden z takich gabinetów, który dzięki wystrojowi swojego wnętrza, przeczy stereotypowemu wizerunkowi dentysty.Gniezno: 100-letnia kamienica z loftowym wnętrzem dentysty

Gnieźnieńska klinika IMPLANT MEDICAL, została wyróżniona przez czytelników miesięcznika Dobre Wnętrze w plebiscycie TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne 2011, który nagradza najlepiej zaprojektowane gabinety i kliniki dentystyczne w Polsce, łamiące stereotypowe postrzeganie dentysty, a tym samym opory przed leczeniem. Twórcy kliniki przekształcili wnętrze liczącej sobie blisko 120 lat kamienic w ultranowoczesny gabinet, który klimatem przypomina bardziej nowojorski loft, pełen surowych elementów m.in. szkła, naturalnego drewna i metalu.

Właściciele zadbali także o to, by ich klinika miała duszę, która niewątpliwie utkwiła w czerwonej cegle wiekowej kamienicy, przebijającej się pośród nowoczesnego designu. Dzięki swojemu wnętrzu, gabinet pokonał aż 12 innych placówek, m.in. z Głogowa, Warszawy, Sopotu  czy Bielska – Białej.

Stuletnia kamienica z nowoczesnym sercem

Co roku, spośród tysięcy gabinetów stomatologicznych w kraju, wybieranych jest 12 placówek, które przez cały rok rywalizuje w konkursie TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne. Celem plebiscytu jest znalezienie takich gabinetów stomatologicznych, które odbiegają od stereotypowego myślenia o dentyście. Co więcej – gabinetów, które dzięki swoim wnętrzom, wypowiedziały wojnę dentofobii, czyli lękowi przed dentystą. W tym roku wyróżnienie czytelników i internautów miesięcznika Dobre Wnętrze zdobył gabinet IMPLANT MEDICAL z Gniezna.

Koncepcja nagrodzonego gabinetu opiera się na połączeniu kontrastujących ze sobą elementów – surowej czerwonej cegły i gładkiego, mlecznego szkła, momentami podświetlonego na fioletowo lub zielono. Bieli i szarości, malowanej na biało cegły i ciepłego drewna a także metalu, granitu i szkła, nadającego wnętrzu, dzięki grze światła, niepowtarzalnego klimatu. Certyfikaty medyczne z kolei potraktowano jak dzieła sztuki użytkowej. Zostały one przekształcone w nowoczesne grafiki ścienne umieszczone  na czarno – białych panelach, wzdłuż korytarzy poczekalni. A wszystko to w kamienicy, która powstała w 1894 roku.


To agencja reklamowa w NY? Nie – dentysta.

- To jest wnętrze oparte na kontrastach i interakcji, nowoczesność – historia, zimno – ciepło, monochromatyczność – mocny, czerwony kolor, surowość – natura. Zestawiliśmy obok siebie materiały sprzeczne, jak szkło i cegłę, kwiaty i kamień. Z jednej strony zachowując medyczną atmosferę wnętrza, z drugiej wprowadzając elementy zmiękczające, nadające wnętrzu bardziej salonowy klimat. Jako dekorację wykorzystano certyfikaty medyczne oraz gigantyczne liczby numerujące poszczególne pomieszczenia. Dzięki temu nadaliśmy wnętrzu dodatkowy, industrialny akcent – tłumaczy dr Irena Przybylska, właścicielka IMPLANT MEDICAL w Gnieźnie.


Efektem tego miksu stylistycznego jest wnętrze, które bardziej przypomina nowojorskie pracownie architektoniczne, agencje reklamowe czy redakcje pism o modzie. Wszystko za sprawą niemal loftowego klimatu, który stworzono w wiekowej kamienicy. – Miało być inaczej i pod prąd. Nie chcieliśmy mieć standardowego wnętrza, ale takie,  które pozwoli pacjentowi zapomnieć, gdzie jest, a tym samym zmniejszyć poziom jego stresu. Stąd pomysł na rozpraszacze uwagi, czyli grafiki – certyfikaty, ekran w poczekalni. Dzięki temu, uwaga pacjenta czekającego na zabieg, skupia się na tym, co wokoło, a nie na tym, co go będzie czekać w fotelu – mówi dr Przybylska.

Jak podkreślają pomysłodawcy konkursu, chodzi w nim nie tylko o pokazanie wnętrz gabinetów, ale przede wszystkim o zmianę stereotypu. – Gabinety stomatologiczne wciąż postrzegane są, jako zimne, sterylne, w których słychać borowanie, a zewsząd spoglądają  na nas zielone kafelki. A to nie prawda, wyróżniając gabinety, takie jak chociażby IMPLANT MEDICAL pokazujemy zupełnie nowe oblicze stomatologii, w tym przypadku ultranowoczesne, czerpiące z zachodnich wzorców – mówi Małgorzata Wasio – Malinka z firmy Dental Depot Wasio, która współorganizowała plebiscyt.

Konkurs TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne 2011 organizowano już po raz drugi. W tym roku nagrodę główną jury zdobył katowicki Dentim clinic. Organizatorem plebiscytu jest magazyn Dobre Wnętrze, Dental Depot Wasio i Biomet 3i.

Informacje dodatkowe:

Implant Medical to specjaliści z wieloletnim stażem, stale podnoszący swoje kwalifikacje, uczestnicząc w licznych kursach, szkoleniach i sympozjach. Wyposażona w najnowszej generacji sprzęt medyczny i nowe technologie placówka oferuje nowoczesne metody szybkiej diagnozy i skutecznego, kompleksowego leczenia chorób jamy ustnej z zakresu chirurgii, implantologii, protetyki, endodoncji w mikroskopie, estetyki, profilaktyki, tomografii komputerowej 3D. W placówce stosowane są m. in. specjalistyczne zabiegi chirurgiczne oraz najwyższe standardy uśmierzenia bólu.

Komentarze do: Gniezno: dentysta jak loft łamie stereotypy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz