Szukaj

GHB: składniki narkotyku gwałtu od teraz zakazane

Podziel się
Komentarze0

GHB, znany pod nazwą "narkotyk gwału" jest złożony z dwóch substancji, które aktualnie są już zakazane w sprzedaży. Konsumowane oddzielnie w celach „rozrywkowych”, tak jak inne narkotyki, substancje te w rzeczywistości mają bardzo poważne skutki.Dekretem z 2 września 2011 roku, francuski minister zdrowia zakazał sprzedaży i udostępniania dwóch produktów, które służą do syntezowania gamma-hydroksybutyratu, bardziej znanego pod nazwą GHB, albo "narkotyk gwałtu". Nazwa ta nie wzięła się znikąd.

Przypomnijmy, że substancja ta została sklasyfikowana jako środek odurzający w 1999 roku. Obydwie substancje, które są objęte tym zakazem, to gamma-butyrolakton (GBL) oraz 1,4-butandediol (1,4-BD).

Pierwsza substancja jest używana jako rozpuszczalnik w przemyśle farbiarskim. Jeśli chodzi o 1,4-butanediol, przedstawia się on w postaci bezbarwnego kleistego płynu, używanego w przemyśle chemicznym do produkcji żywic i poliestru.

Decyzja ta jest następstwem propozycji zakazu złożonej przez agencję AFSSAPS, z powodu znaczącego wzrostu konsumpcji, w celach rozrywkowych, tak samo jak i z powodu ciężkich przypadków zatruć, nadużycia i uzależnienia, precyzują władze zdrowotne.


Zagrożenia związane z BGL i 1,4-BD

Poza przypadkami wymuszonego "chemicznego posłuszeństwa", kiedy są używane w połączeniu, zdarza się jednak, że produkty te są podawane oddzielnie, w celu określonym jako „rozrywkowy”...

W tych warukach również, zagrożenia są poważne. W latach 2005 i 2009 we Francji, 177 przypadków zatrucia GBL zostało zidentyfikowane przez CAPTV (sieć nadzorująca zatrucia we Francji) oraz CEIP (sieć nadzorująca uzależnienia).

W końcu, bilans odnotowanych przypadków między październikiem 2009 i kwietniem 2011, przedstawia 34 nowe przypadki, w tym 28 przypadków zatruć ostrych, a jeden śmiertelny.

Dobrowolne przyjęcie GBL może sprowokować zaburzenia oddechowe, zaburzenia świadomości, utratę przytomności, a także uszkodzenie funkcji witalnych, mogące prowadzić nawet do śpiączki bądź zgonu.

Przypadki dobrowolnego zatrucia dotyczą głównie młodych dorosłych, którzy konsumują te produkty w różnych miejscach rozrywki, jak również w domu.

Strategia ta więc powinna pozwolić na redukcję liczby oraz ciężkości zatruć tymi produktami, których toksyczność stanowi prawdziwy problem zdrowia publicznego. Sankcje prawne przewidziane w przypadku sprzedaży bądź udostępniania tych substancji (GBL i 1,4-BD), tak jak i w przypadku GHB, to 3 lata więzienia i 45 000 kary grzywny.

Komentarze do: GHB: składniki narkotyku gwałtu od teraz zakazane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz