Szukaj

Elektroniczny papieros jest zakazany w aptekach, przypomina AFSSAPS

Podziel się
Komentarze0

Papierosy elektroniczne są uważane z pomoc antynikotynową, z tego samego tytułu co plastry i inne substytuty nikotynowe. Ale w przeciwieństwie do tych ostatnich, nie są one objęte pozwoleniem na komercjalizację w aptekach.Francuska Agencja do spraw bezpieczeństwa produktów zdrowotnych (AFSSAPS, Agence française de sécurité des produits de santé) właśnie przypomniała: papierosy elektroniczne nie mogą być sprzedawane w aptekach ponieważ nie figurują one na liście produktów, którymi handel jest dozwolony. Oto, co jest jasne.

A jednak, wiele aptek we Francji proponuje ten wynalazek swoim klientom.

Narodowa rada farmaceutów CNOPH potwierdza istnienie tego zakazu... i powołuje się na dobrą wiarę specjalistów, którzy nie są dobrze poinformowani.

Xavier Desmas, doradca z francuskiej narodowej rady farmaceutów, wyraża się ekstremalnie jasno, aby go dobrze zrozumiano: pozycja narodowej rady farmaceutów jest prosta. Papierosy elektroniczne nie są częścią listy zatwierdzonej przez ministrerstwo, dotyczącej produktów, które mogą być przedmiotem handlu w aptekach. Dlatego też, anormalnym jest dla nas znajdowanie papierosów elektronicznych w aptekach.

Jednakże, wcale nie jest rzadką sytuacja, kiedy farmaceuta proponuje kilentowi taki papieros. Niektórzy nawet kładą je bezpośrednio na ladzie, w pobliżu kasy. Postępują w ten sposób niezgodnie z regułami kodeksu zdrowia publicznego i z tego powodu mogą być ścigani, podsumowuje Xavier Desmas.


Jego zdaniem, taki stan rzeczy jest generalnie skutkiem braku poinformowania. Wyjaśniłbym to raczej bardziej przez nieświadomość i niewiedzę, a nie przez złą wolę, mówi specjalista.


Komunikat Francuskiej Agencji do spraw bezpieczeństwa produktów zdrowotnych ma na celu przypomnienie farmaceutom jakie jest znaczenie tego typu produktów. Z kolei, narodowa rada farmaceutów ma zamiar opublikować artykuł na temat papierosów elektronicznych w najbliższym biuletynie.

Używanie nie bez ryzyka

Francuska Agencja do spraw bezpieczeństwa produktów zdrowotnych przypomina, że żaden typ papierosa elektronicznego nie ma pozwolenia AMM (pozwolenie na wejście na rynek, przyznawane zatwierdzanym oficjalnie lekom), a żadne producent papierosów elektronicznych nigdy jeszcze nie przedłożył prośby o takie pozwolenie przed odpowiednimi władzami francuskimi.

Produkty te więc powinny być uważane najzwyczajniej w świecie za produkty powszechnej konsumpcji.

Z tego tytułu, papierosy elektroniczne powinny po prostu spełniać ogólne wymogi bezpieczeństwa zgodnie z przepisami francuskiego kodeksu konsumenta.

Jeśli natomiast chodzi o bezpieczeństwo użycia papierosów elektronicznych, to agencja AFSSAPS zaleca „nie konsumowanie tego typu produktów, które narażają użytkowników, którzy nigdy nie byli uzależnieni ani od papierosów, ani od nikotyny, na ryzyko pierwotnego uzależnienia".

W raporcie technicznym opublikowanym w 2010 roku, grupa badawcza Światowej Organizacji Zdrowia pracująca nad reglamentacją produktów tytoniowych stwierdzała, że papierosy tego typu nie mogą być uważane za legalną terapię pozwalającą pomóc palaczom w rzuceniu palenia.

Światowa Organizacja Zdrowia nie zna żadnego dowodu naukowego - poza zapewnieniami firm, które komercjalizują papierosy elektroniczne - będącego potwierdzeniem, iż papierosy te faktycznie mogą skutecznie pomóc ludziom w rzuceniu palenia.

Komentarze do: Elektroniczny papieros jest zakazany w aptekach, przypomina AFSSAPS

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz