Szukaj

Dotyczy głównie palaczy - Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc

Podziel się
Komentarze0

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to plaga - schorzenie dotyczy 2 mln Polaków! Choroba zagraża życiu oraz znacznie utrudnia codzienne czynności. Dotyczy głównie wieloletnich palaczy - 90% wszystkich chorych! Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc - POChP, jest zasadniczą przyczyną zgonów w Polsce.


Choroba jest następstwem długoletniego palenia papierosów. Główną przyczyną choroby jest wdychanie dymu tytoniowego. Dym tytoniowy powoduje uszkodzenie oskrzeli oraz pęcherzyków płucnych. W większości przypadków są to zmiany nieodwracalne, a jedynym sposobem zahamowania postępu choroby jest rzucenie palenia! Niestety taki argument często nie jest brany poważnie przez chorego. Zaprzestanie palenia spowalnia dalszy postęp choroby - mówi lek. med. Anna Barnak, pulmonolog z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis Krowodrza w Krakowie.

A wszystko to, bo ciebie palę!


Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów ma szkodliwy wpływ na zdrowie zarówno samego palacza, jak i osób przebywających w jego towarzystwie. POChP to choroba, która potrzebuje dużo czasu na rozwój, mówi dr Anna Barnak - to choroba, która w początkowej fazie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pierwszym symptomem jest zwykle kaszel - pojawia się on zaraz po przebudzeniu. Kaszel ten jest zazwyczaj połączony z odkrztuszaniem wydzieliny, lecz w naszej społecznej świadomości to przecież "normalne", że niemal każdy palacz tak ma! Nie mamy świadomości zagrożenia! Zaawansowana choroba charakteryzuje się niemal całodobowym kaszlem. Kolejnym objawem jest duszność, która występuje podczas wysiłku fizycznego. W miarę postępu choroby pojawiają się powikłania pod postacią niewydolności oddechowej oraz niewydolności mięśnia sercowego. Powikłania tego typu są głównymi przyczynami zgonu osób chorujących na POChP.

 
Z dusznością do lekarza...

Najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarza z uczuciem duszności, skarżąc się, że każdy wysiłek fizyczny sprawia im ogromne problemy. To oznacza, że choroba jest już bardzo zaawansowana. Pacjent jest zwykle w średnim lub starszym wieku. W zaawansowanej chorobie płucom może brakować ponad połowy rezerw oddechowych! Obrazując problem - brakuje tej części wydolnościowej płuc, po którą sięgamy podczas wysiłku fizycznego. Z racji tego pacjenci mają spore problemy podczas zabawy z wnukami, z wyprowadzaniem niesfornego psa na spacer, czy z pokonaniem kilkunastu schodów lub podbiegnięciem do autobusu. Taki stan rzeczy doprowadza  do kalectwa! - komentuje specjalista z Scanmed Multimedis.


Jak to się dzieje?


Dym papierosowy ma działanie toksyczne! Drażni oskrzela, prowadząc do zapalenia ich ścianek i zwiększonej produkcji śluzowej wydzieliny. Działanie toksycznych, drażniących czynników przez długi okres, uszkadza wyścielające oskrzela rzęski, których ruch oczyszcza drogi oddechowe. Powoduje to zaleganie wydzieliny, która zagęszcza się i zwęża drogi oddechowe. Długotrwałe zaleganie wydzieliny oraz przewlekły skurcz oskrzeli zmniejsza ich światło i drożność, czyli powoduje obturację. Utrudnia to przepływ powietrza przez oskrzela i jego dopływ do płuc - wyjaśnia pulmonolog Anna Barnak. Wyznacznikiem zaawansowania choroby jest szybkość przepływu powietrza z płuc w czasie pierwszej sekundy natężonego wydechu.

Badanie spirometryczne


Najważniejszą informacją uzyskiwaną ze spirometrii jest wartość przepływu oraz objętość powietrza wydmuchiwanego w pierwszej sekundzie forsownego wydechu w skrócie FEV1. Stopień zmniejszenia objętości powietrza wydmuchiwanej w pierwszej sekundzie forsownego wydechu, wobec normy dla zdrowego człowieka określa skalę zwężenia dróg oddechowych - opowiada pulmonolog.

Rzuć palenie!


Rzucenie palenia jest najprostszym i najpewniejszym sposobem na spowolnienie postępu choroby. Mówi dr Barnak: poprawa następuje już w pierwszym roku po zaprzestaniu palenia. Wiele badań określa rzucenie palenia jako jedyny sposób na spowolnienie postępu choroby, ponieważ proszę pamiętać, że POChP jest nieuleczalną chorobą. Zmiany, które zajdą w płucach i oskrzelach są nieodwracalne. Jedyne co można zrobić to poinstruować chorego, na co powinien zwracać szczególną uwagę - jednym słowem, z chorobą należy nauczyć się żyć i postępować, tak by nie doprowadzać do stanów jej zaostrzenia. Lecz fundamentalną sprawą jest rzucenie palenia i zatrzymanie procesu niszczenia płuc i oskrzeli!

Komentarze do: Dotyczy głównie palaczy - Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz