Szukaj

Domowe sposoby na ból korzonków

Podziel się
Komentarze0

Bóle korzonków występują w dolnej partii pleców. Określane są jako przeszywające i bardzo uciążliwe, gdyż uniemożliwiają prawidłową sprawność ruchową. Najczęściej przyczyną występowania tego schorzenia jest uszkodzenie dysku, który znajduje się między kręgami. Może to nastąpić podczas uprawiania sportu lecz również w trakcie podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Domowe sposoby na ból korzonków

Najbardziej narażone na wystąpienie bólu są osoby z nadwagą. Zbyt duża masa ciała obciąża bowiem kręgosłup. Podobnie jest w przypadku utrzymywania nieprawidłowej postawy. Ból może być także spowodowany przebywaniem w przeciągu. Wśród przyczyn odnajdziemy również skrzywienia kręgosłupa, jak i wady w budowie kręgów oraz stan zapalny w układzie stawowym, kostnym bądź mięśniowym.

Ból korzonków jest ostry i przeszywający. Ponadto mamy trudności z wyprostowaniem i ogólnym poruszaniem się.


Jak ukoić ból?


Aby załagodzić ból należy rozgrzać bolące miejsce. W tym celu możemy użyć termoforu bądź okładów. Pod wpływem ciepła mięśnie rozluźniają się pozwalając wrócić kręgom na swoje miejsca. Możemy także natrzeć partie objęte bólem spirytusem z dodatkiem olejku miętowego.


Warto również położyć się na pół godziny na twardym materacu bez poduszek, unosząc nogi nieco wyżej niż głowę. Unikniemy tym samym dodatkowych obciążeń kręgosłupa.

Jeżeli ból nie przechodzi, możemy zastosować okład z liści pokrzywy oraz ciepłego miodu zmieszanego z drożdżami. Obolałe miejsca można również posmarować nalewką z krwawnika, który łagodzi stan zapalny i działa przeciwbólowo.

Kiedy ból ustąpi, warto zastosować zalecane ćwiczenia fizyczne, które zwiększą elastyczność mięśni podtrzymujących kręgosłup. Najlepszym rozwiązaniem będzie pływanie oraz ćwiczenia rozciągające poszczególne partie mięśni, na przykład skłony.

Aby ból nie powrócił


Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie forsować zbytnio kręgosłupa. Nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych skłonów czy też podnosić ciężarów. Należy również unikać miejsc narażonych na przeciąg. Ból korzonków najczęściej towarzyszy osobom prowadzącym siedzący tryb. Warto więc wprowadzić w swoje życie odrobinę zdrowego ruchu. Już półgodzinny spacer w ciągu dnia wystarczy, aby nasz organizm był zdrowszy.


Nawet jednorazowy ból może być oznaką poważniejszych schorzeń i nie wolno go lekceważyć. Urazy mechaniczne czy też zwyrodnienia kości, powinny być zbadane przez lekarza, który dokładnie określi, co jest przyczyną uporczywego bólu. Jeżeli nie chcemy, aby dolegliwości bólowe powróciły, musimy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą i stosować się do jego zaleceń.    


Komentarze do: Domowe sposoby na ból korzonków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz