Szukaj

Doktor Dukan nie rezygnuje z działalności

Podziel się
Komentarze0

Miesiąc temu doktor Pierre Dukan, słynny twórca odchudzającej diety proteinowej, został usunięty z francuskiej Izby Lekarskiej. W dodatku, toczą się dwa postępowania przeciwko niemu. Jego dieta hiperproteinowa zyskała sobie ponad 50 000 000 adeptów na całym świecie, według bardzo ostrożnych oszacowań. Dlatego też dr Dukan wcale nie ma zamiaru rezygnować z tak lukratywnego zajęcia, tym bardziej że znalazł się na przymusowej emeryturze.A jest czego pilnować, ponieważ imperium doktora Dukan składa się z siedemnastu firm w tym momencie, którymi częściowo kieruje jego syn. Nie mówiąc już o licznych pozycjach do znalezienia w księgarniach.

Aby więc interes w dalszym ciągu się kręcił, dr Pierre Dukan, specjalista ds. odżywiania, zwraca się z listem otwartym do swoich byłych pacjentów, w którym zachęca ich do przejście na jego metodę.

Natychmiast podniosły się krytyczne głosy odnośnie tego „emeryta w przebraniu”, którego metoda odchudzania została wielokrotnie skrytykowana przez innych ekspertów odżywiania. Doktor Geraldine Grauzam stwierdza: jestem jego następczynią, podpisaliśmy odpowiednie dokumenty dotyczące przekazania bazy pacjentów, już w listopadzie ubiegłego roku. Doktor Dukan nie ma prawa tutaj prowadzić swojej działalności, ponieważ jesteśmy spółką cywilną, która grupuje ośmiu lekarzy.

Z kolei, francuska agencja ANSES (Agence nationale de sécurité sanitaire, narodowa agencja ds. bezpieczeństwa sanitarnego) oraz wielu lekarzy szpitalnych, stale stwierdzają niekorzystny wpływ jego diety na zdrowie pacjentów.


Co przekłada się na dwie sprawy, które toczą się od marca tego roku. Doktor Pierre Dukan jest bowiem pozwany przez francuską Narodową Radę Lekarską (Conseil de l'ordre national des médecins) za naruszenie 19 artykułu Kodeksu Deontologii Lekarskiej, który stanowi, że medycyna nie powinna być praktykowana jak handel.


A dr Pierre Dukan, który napisał już około 20 książek-receptur i przewodników po słynnej diecie; który również ma swoją własną internetową stronę zajmującą się indywidualnym coachingiem; który prowadzi własne restauracje oraz produkuje własną żywność sprzedawaną w hipermarketach i w aptekach; i który przyjaźni się z gwiazdami Hollywood i francuskimi politykami – rocznie ma zarabiać około  100 000 000 euro, jak podaje dziennik francuski Sud-Ouest.

Rada lekarska Paryża również wniosła skargę przeciwko dr Dukan po tym, jak specjalista zaproponował wprowadzenie „opcji antyotyłościowej” na maturze. Pomysł zakładał, żeby uczniowie, którym udało się stracić na wadze w ciągu dwóch lat nauki szkolnej, dostawali dodatkowe punkty na maturze.

Z tego względu, dr Dukan został pozwany z artykułu 13 tego samego kodeksu, który stanowi, że lekarz wypowiadający się publicznie, powinien bardzo starannie ważyć swoje słowa.

Obydwie skargi mają być rozpatrzone w ciągu najbliższych 3 – 4 miesięcy, mówi doktor Irene Kahn-Bensaude, prezes Rady Lekarskiej Paryża.

Co grozi doktorowi Dukan? Ostrzeżenie bądź nagana, ale przynajmniej jego reputacja nie będzie już tak niepokalana jak do tej pory, mówi jeszcze doktor Irene Kahn-Bensaude. To, co robi dr Pierre Dukan, jest niebezpieczne i niedopuszczalne. Chcielibyśmy, żeby przestał.

Doktor Dukan sam poprosił o wykreślenie swojego nazwiska z oficjalnego rejestru lekarzy w kwietniu tego roku, ale jak uważa dr Kahn-Bensaude, zrobił tak, aby zorganizować swoją obronę i uciec przed odpowiedzialnością.

Komentarze do: Doktor Dukan nie rezygnuje z działalności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz