Szukaj

Dieta dla mięśni: soja i mleko

Podziel się
Komentarze0

Chcecie zbudować piękne mięśnie? Po wysiłku fizycznym zafundujcie sobie posiłek łączący białko pochodzenia mlecznego z sojowym, na przykład kanapkę z wędliną sojową i serem.


Naukowcy z University of Texas Medical Branch wykazali, że spożywanie białka sojowego i pochodzącego z mleka, bezpośrednio po wysiłku fizycznym, pozytywnie wpływa na regenerację i przyrost tkanki mięśniowej.
W przeprowadzonych wcześniej badaniach, które miały na celu ocenę wpływu białka na przyrost masy mięśniowej,  wzięło udział 15 uczestników, którzy przyjęli 15 gramów serwatki białkowej ok. 24 godziny po wysiłku fizycznym. Celowo nie były to zbyt intensywne ćwiczenia, a jedynie "rozgrzewka" dla profesjonalnych sportowców, a mimo to, badania wykazały wzrost masy mięśni. Wynika z tego następujący wniosek: bardziej od poziomu trudności ćwiczeń liczy sie czas ich wykonywania.

Tymczasem, najnowsze badania wykonane na University of Texas Medical Branch wyraźnie wykazały wyższą podaż aminokwasów do mięśni i przedłużoną syntezę białek, gdy pochodzą one z połączenia białka sojowego i z produktów mlecznych niż w przypadku pojedynczego źródła białka. Wynika to z tego, iż każdy rodzaj białka jest przyswajany przez organizm po innym czasie.


Serwatka wchłania się najszybciej, podczas gdy soja potrzebuje na to kilkunastu minut, a aminokwasy zawarte w produktach mlecznych- nawet kilku godzin!

Tak więc, wbrew temu, co sądzono do tej pory, nie liczy się tylko ilość przyjętego białka oraz typ wykonywanych ćwiczeń, ale równie istotne jest połączenie białka z różnorodnych źródeł.

Jeśli budowaniu tkanki mięśniowej ma towarzyszyć redukcja tkanki tłuszczowej, smacznym rozwiązaniem o wysokiej zawartości białka może być shake z mleka i tofu naturalnego. Napój można uzupełnić ulubionymi składnikami, np.: cynamonem, miodem, bananami lub suszonymi owocami.

W obliczu tych najnowszych doniesień dietetycy zalecają samodzielne przygotowywanie zbilansowanej diety z wysoka zawartością wielorakich rodzajów białka. Własnoręczne przygotowywanie posiłków sprzyja tez redukcji ilości sztucznych elementów w naszej diecie.

Wyniki badań naukowców z University of Texas Medical Branch zostały opublikowane na łamach „Journal of Nutrition”.

Komentarze do: Dieta dla mięśni: soja i mleko

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz