Szukaj

Dentyści kuszą designem i architekturą

Podziel się
Komentarze0

Co ma wspólnego architektura, nowoczesne wzornictwo i stomatologia? Okazuje się, że dużo! Dobrze zaprojektowany przez architekta gabinet, który nie koniecznie kojarzy się z medycznym wnętrzem, może przełamać nasz strach przed dentystą i nakłonić do leczenia.


Takich placówek, które wyłamują się z konwencji zwykłego  gabinetu przez cały 2011 rok szukali organizatorzy plebiscytu TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne 2011. Znaleźli w sumie 12 klinik od Katowic po Gdańsk, które zdaniem architektów, projektantów, dentystów i dziennikarzy idealnie przełamują stereotyp wnętrza dentysty. Zwycięzcę plebiscytu TOP DESIGN poznamy już 23 czerwca podczas gali w Warszawie. Plebiscyt TOP DESIGN organizowany jest już po raz drugi. W 2010 roku zwyciężyła klinika UNIDENT UNION z Wrocławia.

Krzesło Starcka może zmienić wizerunek dentysty?


Dzisiejszemu dentyście nie wystarczy już tylko fotel i wiertło, nad ostatecznym kształtem gabinetu pracują architekci, plastycy, artyści, designerzy, a nawet floryści. Wszystko po to, aby zamienić nielubiane wnętrza gabinetów stomatologicznych, w miejsca przyjazne i niebudzące lęku. A jest, nad czym pracować, aż 43 proc. Polaków boi się panicznie dentysty!

Nowoczesne wzornictwo stało się dziś narzędziem, które łamie nasz strach przed dentystą. Obecnie wchodząc do gabinetów coraz częściej zamiast zielonej kafelki i linoleum możemy zobaczyć meble Philippe Starcka, dzieła sztuki współczesnej na ścianach, ciekawą identyfikację i typografię, wnętrza zaprojektowane przez młodych i zdolnych architektów, którzy nie tylko nadają im niezwykłą przestrzeń,  ale także dzięki swoim projektom eliminują to, co najbardziej nielubiane w gabinetach – zapach dentysty i dźwięk wiertła – mówi Małgorzata Wasio-Malinka, dyrektor marketingu Dental Depot Wasio, organizatora TOP DESIGN.


Przez design do serca pacjenta

Dlatego też jedna z firm stomatologicznych wspólnie z magazynem Dobre Wnętrze postanowiła, co roku wyróżniać 12 klinik i gabinetów, które swoją architekturą łamią stereotypowy wizerunek dentysty. Co roku także jedna z tych klinik nagradzana jest statuetką TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne. W zeszłym roku nagroda trafiła w ręce wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa. Zdaniem właścicielki placówki, to właśnie design i architektura może rozwiązać poważny problem, jakim jest dentofobia Polaków.

- Gabinety i kliniki stomatologiczne przechodzą w ostatnim czasie prawdziwą metamorfozę. Za sprawą nowoczesnego wzornictwa ich wnętrza przestają przypominać zimne, kliniczne aranżacje. Pacjenci czują się w nich bezpiecznie i wygodnie. Design działa odstresowująco i jest metodą na walkę z dentofobią. Coraz więcej gabinetów w Polsce zdaje sobie z tego sprawę – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, właścicielka UNIDENT UNION. 


I dodaje: - W zmianie, która się dokonuje, chodzi nie tylko o rozmach i przepych w wystroju wnętrz. Moim zdaniem nawet małe gabinety mogą być tak zaaranżowane, by pacjenci czuli się w nich komfortowo i chętnie je odwiedzali. Ważne jest, by nad designem klinik pracowali profesjonaliści, którzy przy aranżacji wnętrz biorą pod uwagę nie tylko najnowsze trendy i mody, ale także fundamentalne zasady feng shui. Aranżacja wnętrza ma przecież wpływ na nasze odczucia i zachowania – mówi.

Zrywają ze stereotypem

Ideą konkursu TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne jest pokazanie zmian, jakie zaszły w stomatologii w ciągu ostatnich lat, przede wszystkim zmian wizerunkowych. – Dentyści walczą cały czas ze stereotypami. Myśląc o gabinecie widzimy wciąż paskudny fotel, białe i nijakie wnętrze. To przeszłość, dziś gabinety w Polsce wzorują się na tym, co spotykamy w Nowym Jorku, Londynie czy Mediolanie. Coraz częściej powstają w loftach, do pracy nad nimi angażuje się znane pracownie architektoniczne, wyposaża się je w meble włoskich firm, a wszystko po to, żeby pacjent powiedział, że u dentysty, nie ma już jak u dentysty kiedyś – śmieje się Wasio-Malinka.

Zdaniem architekt Patrycji Zaczyńskiej, taki konkurs ma jeszcze jedno ważne zadanie do spełnienia. -  Konkurs Top Design wspiera silny wizerunek gabinetów stomatologicznych w Polsce. Promując nowoczesny design oraz pokazując jego szeroki wpływ na różne aspekty naszego życia podnosimy świadomość znaczenia estetyki w naszym otoczeniu. Dzięki takim działaniom dobry design staje się zaraźliwy – mówi.

W tym roku, podobnie jak w 2010 w plebiscycie TOP DESIGN udział wzięło 12 klinki z całej Polski, najwięcej było z Warszawy. Gabinety nominowane do TOP DESIGN 2011: SE+Studio Stomatologii Estetycznej (Kraków), Impladent (Gdańsk), Kodent (Głogów), Sopocka Klinika Stomatologiczna Den Arte (Sopot), Implant Medical (Gniezno), MEDIDENS (Częstochowa), Nova Dentis (Warszawa), Panaceum (Opole), ENEL-MED (Warszawa), Neodentica (Gdańsk), Dentim clinic (Katowice),  ABC Dentysta Dental City (Bielsko-Biała). Organizatorami plebiscytu są Dental Depot Wasio, Biomet 3i i magazyn Dobre Wnętrze.

Komentarze do: Dentyści kuszą designem i architekturą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz