Szukaj

Czysta sprawa zęba

Podziel się
Komentarze0

Możesz uśmiechać się zagadkowo jak Mona Lisa, możesz też bez skrępowania prezentować w uśmiechu rząd zdrowych i pięknych zębów. Jeśli wybierasz drugą opcję, skompletuj profesjonalny oręż, który wesprze cię w codziennej pielęgnacji uśmiechu.

Czysta sprawa zęba

Poznaj zabójcze dla bakterii techniki szczotkowania i sprawdź, czy twoja półka w łazience mieści wszystkie niezbędne przyrządy i preparaty.

Postaw na sprzęt

Na początku zajrzyj do łazienki i sprawdź, jakim sprzętem do mycia zębów dysponujesz. Oczywiście podstawą jest szczoteczka. To, czy używasz manualnej czy elektrycznej, ma znaczenie drugorzędne, bo po opanowaniu właściwej techniki każda spełni swoją rolę, ale warto zwrócić uwagę na jej włosie. Zbyt twarde kaleczy dziąsła, dlatego bezpieczniej jest wybierać te oznaczone jako „medium” lub najdelikatniejsze - „soft”, zwłaszcza gdy przy szczotkowaniu pojawia się krwawienie.

Giętka główka ułatwia dotarcie do trudniej dostępnych zakamarków jamy ustnej. Rozmiar także ma znaczenie. Nie bez przyczyny szczoteczki dziecięce bywają nawet dwa razy mniejsze od tych przeznaczonych dla dorosłych - są dostosowane do warunków fizycznych użytkownika, zarówno jeśli chodzi o główkę, jak i rączkę. Ta ostatnia powinna bez trudu mieścić się w dłoni.

Przy prawidłowym myciu zębów szczoteczkę ze względów higienicznych wymieniaj co 3 miesiące. Pamiętaj jednak - nawet po stu dniach pracy szczotki od jej główki nie powinien odstawać ANI JEDEN włosek. Jeśli jest inaczej, to znaczy że myjesz zęby nieprawidłowo, bo zbyt agresywnie i powinieneś zgłosić to lekarzowi podczas wizyty kontrolnej. – W przyjaznych gabinetach na porządku dziennym są szkolenia pacjentów z pielęgnacji jamy ustnej, w tym z technik szczotkowania. Przeprowadzają je higienistki stomatologiczne, które pomagają także w doborze odpowiednich szczoteczek i past – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, założycielka wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa.

Wybierz pastę

Wybieraj pastę skrojoną do twoich potrzeb. Najprościej jest kupić tę uniwersalną, która o jamę ustną dba kompleksowo. Zastanów się jednak, czy nie potrzebujesz preparatu działającego bardziej kierunkowo. Gdy chcesz usunąć osad i płytkę nazębną, sięgaj po pasty wybielające, najlepiej takie, które mają niski współczynnik ścieralności (RDA). Podobnie działające środki są polecane dla palaczy - dodatkowo zwalczają nieprzyjemny zapach wydychanego tytoniu. Preparaty o właściwościach kojących złagodzą dolegliwości związane z nadwrażliwością zębów lub chorobami dziąseł.

W wyposażeniu do codziennej higieny jamy ustnej koniecznie musi się znaleźć miejsce dla nici dentystycznej, skrobaczki do czyszczenia języka oraz płynu do płukania ust. Przydatny jest też hydropulser, który strumieniem wody skutecznie wypłukuje resztki pokarmu np. ze szczelin międzyzębowych. To zakup szczególnie polecany osobom noszącym aparaty, które utrudniają dostęp do wielu zakamarków jamy ustnej. Ich szczoteczki powinny być wyposażone w główkę przystosowaną do czyszczenia zamków (najczęściej z charakterystycznym rowkiem lub tzw. jednopęczkowe o zaokrąglonym włosiu). Dodatkowym narzędziem jest wyciorek, który pozwala usunąć resztki pokarmu z przestrzeni między elementami aparatu a powierzchnią zębów.


Technika czyni mistrza


Gdy zdecydujesz się już na model szczoteczki, czeka cię najważniejszy sprawdzian - z umiejętności technicznych. Co może być trudnego w myciu zębów? Okazuje się, że tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę z własnych błędów w tej dziedzinie. - Wielu pacjentów pozostaje przy znanej z dzieciństwa technice okrężnej - mówi dr Gnach-Olejniczak. - Rzeczywiście dość często uczy się jej dzieci, bo jest łatwiejsza do opanowania, ale to nie znaczy, że najskuteczniejsza. Dla prawidłowej pielęgnacji polecamy przede wszystkim technikę wymiatającą.

Jak myć?


Chwyć szczoteczkę i ustaw jej główkę pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba. Delikatnym ruchem od dziąsła do korony „wymiataj” wszelkie zanieczyszczenia. Czynność tę powtarzaj na każdym zębie, zarówno od strony policzka, jak i wewnętrznej, bo wymiatanie całego łuku zamaszystym ruchem przynosi znacznie gorsze efekty. Bądź uważny - zdarza się, że podczas czyszczenia pomijane są np. ósemki.

Odwieczne pytanie

A jak długo szczotkować? Często mówi się, że 2 minuty - po 30 sekund dla każdej ćwiartki uzębienia. Ale tak naprawdę czas poświęcany na tę czynność to sprawa bardzo indywidualna, a miarą skutecznego oczyszczenia jamy ustnej jest... uczucie czystości. Na pewno dłużej i częściej szczotkować powinni właściciele chropowatych zębów, podatnych na odkładanie kamienia.

Bez względu na rodzaj szkliwa każdy powinien 2 razy w roku przechodzić gabinetowe czyszczenie zębów, łączące skaling z piaskowaniem i specjalnym rodzajem polerowania. Po takim zabiegu zęby staną się perfekcyjnie gładkie, a dzięki temu – trudniej się będzie na nich odkładał kamień.


Codziennie pamiętaj jednak o dziąsłach, języku i wewnętrznej stronie policzków. Również tam czają się groźne dla zdrowia bakterie. Rób to jednak ostrożnie. Uszkodzenie wrażliwych tkanek miękkich skutkuje bolesnymi chorobami dziąseł i przyzębia, dlatego skoncentruj sie na ich delikatnym masowaniu.

Pamiętaj o nitce

Nim szczoteczka wyczyści zęby, do akcji powinna wkroczyć jednak nić dentystyczna. Tylko z jej pomocą skutecznie oczyścisz przestrzenie międzyzębowe. Jak jej używać? Weź w dwie dłonie ok. 45-50 cm nici i trzymaj ją owiniętą wokół środkowych palców. Używając kciuków i palców wskazujących, napnij ok. 5 cm i powoli umieść nitkę między zębami. Zawiń ją wokół zęba na kształt litery „C”. Łagodnymi ruchami góra-dół oczyść przestrzeń międzyzębową i powtórz to przy każdej szparze, pamiętając, by za każdym razem odwinąć czysty fragment nici.

W nitkowaniu istotny jest moment oczyszczania zęba lekko poniżej linii dziąsła - ten ruch trzeba wykonać szczególnie delikatnie. Bardzo przydatna jest także skrobaczka do języka, bo tam również żerują groźne bakterie, odpowiedzialne m.in. za stany zapalne jamy ustnej i nieświeży oddech. Dzieło zwieńczy płyn do płukania ust, choć niektóre z nich są przeznaczone do stosowania przed szczotkowaniem z powodu swoich właściwości rozmiękczających kamień nazębny.

Które mycie zębów ważniejsze

- Najważniejsze jest mycie wieczorne, bo gdy je zaniedbamy, bakterie będą miały całą noc, by siać spustoszenie w jamie ustnej. Dlatego szczególnie wieczorem róbmy wszystko, by pójść spać z jak najczystszymi zębami, dziąsłami, językiem - radzi stomatolog UNIDENT UNION Dental Spa. - Poranne szczotkowanie - oczywiście, ale bez przesady, bo niedługo po nim i tak zwykle coś jemy. Ale już mycie po każdym posiłku często wystarczy zastąpić zwykłym płukaniem ust wodą.

Najważniejsze, by codzienna higiena jamy ustnej nie stała się dla nas czasochłonną torturą, ale mądrą pielęgnacją wtedy, gdy jest to najbardziej efektywne. W wyjątkowych sytuacjach, np. gdy nosimy aparat, o szczegółach pielęgnacji zawsze poinformuje nas dentysta. A jeśli masz wątpliwości, zapytaj lekarza! Szkoda zdrowia na bezmyślne szorowanie.


****
Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog z 23-letnim doświadczeniem, od kilkunastu lat praktykująca implantologię i ortodoncję. Jako jedna z pierwszych lekarzy w Polsce zdobyła AKREDYTACJĘ IMPLANTOLOGICZNĄ EUROPEJSKIEGO STOWARZYSZENIA IMPLANTOLOGII STOMATOLOGICZNEJ oraz MINISTERSTWA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ, uznawane za najwyższe wyróżnienie wśród implantologów oraz potwierdzenie kompetencji w zakresie implantologii oraz implantoprotetyki. Członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej i Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego oraz  International Association of Orthodontics i European Association for Osseointegration. Założycielka wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa, w której stosuje zaawansowane technologie medyczne. Zwolenniczka interdyscyplinarnego podejścia do leczenia, oferująca unikatowe, autorskie formy terapii, łączące stomatologię zachowawczą z implantologią, ortodoncją, stomatologią estetyczną i medycyną estetyczną. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu®. Stomatolog gwiazd (m.in. Olivier Janiak, Karolina Malinowska, Tomasz Jacyków, Kuba Wesołowski). Zdobywczyni tytułu najlepszej kliniki stomatologicznej w Polsce w ogólnopolskim konkursie TOP Design 2010.

Komentarze do: Czysta sprawa zęba

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz