Szukaj

Czy można skutecznie pozbyć się nadwrażliwości zębów?

Podziel się
Komentarze0

Przeszywający ból w kontakcie z zimnym powietrzem lub niektórymi potrawami to znak, że nasze zęby są nadwrażliwe. Problem może stać się szczególnie uciążliwy zimą. Jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami?

Czy można skutecznie pozbyć się nadwrażliwości zębów?

Miejscem szczególnie narażonym na ból są okolice szyjki zębowej, gdzie warstwa szkliwa jest szczególnie cienka. Powinno być ono osłaniane przez dziąsła, niestety każdego dnia mamy do czynienia z wieloma czynnikami, które osłabiają naturalną ochronę zębiny. Oprócz przychodzącego wraz z wiekiem cofania się dziąseł, większość przyczyn nadwrażliwości zębów spowodowana jest bodźcami zewnętrznymi, najczęściej wywołanymi przez nas samych.

Źródła problemu

Jedną z odmian nadwrażliwości szyjek zębowych jest nadwrażliwość pozabiegowa. Przypadłość pojawia się po zakończonym leczeniu głęboko położonej próchnicy, zazwyczaj utrzymuje się od 2 do 3 dni po zabiegu i przemija samoistnie. Natomiast nadwrażliwość wynikająca z odsłonięcia kanalików zębinowych prowadzących do wypustek miazgi, na ogół wymaga leczenia i może być uwarunkowana wieloma czynnikami.

- Do głównych powodów odsłonięcia zębiny zaliczamy: urazy mechaniczne, powikłania po zabiegu wybielania oraz ubytki abrazyjne w szkliwie. Stosowanie niewłaściwych technik szczotkowania zębów, częste używanie nieodpowiednich past i nazbyt twardych szczoteczek również skutkuje uszkodzeniem powierzchni szkliwa – mówi Tomasz Kowalczyk, specjalista z firmy SHAR-POL, specjalizującej się w technikach laserowych z zakresu stomatologii i medycyny estetycznej.


Źródłem problemu jest także niewłaściwa dieta, polegająca na spożywaniu dużej ilości kwaśnych potraw oraz napojów gazowanych. Szczególnie narażone na problemy z zębami są osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, które wywołują nadmierny poziom pH w ustach.


Laser – skuteczny sposób na nadwrażliwość


Współczesna stomatologia zna wiele technik leczenia tej uciążliwej przypadłości, ich wybór oraz skuteczność podyktowana jest czynnikami, takimi jak źródło pochodzenia problemu oraz indywidualna reakcja i predyspozycje występujące u konkretnych pacjentów. Jedną z coraz częściej stosowanych metod zwalczania nadwrażliwości jest leczenie laserem diodowym.

- Wykorzystuje się w tym celu lasery wysokoenergetyczne, cechujące się głęboką penetracją światła w głąb tkanki. Najlepiej w tych zastosowaniach sprawdzają się lasery diodowe emitujące światło o długości fali 810 lub 980nm oraz zbliżonej, np. D-Touch™ – tłumaczy Tomasz Kowalczyk, specjalista z SHAR-POL. Podczas zabiegu dochodzi do bezkontaktowej aplikacji wiązki światła na wrażliwy obszar zęba. Kanaliki zębowe zamykane są w skutek mało inwazyjnego oddziaływania fototermicznego, które prowadzi do uzyskania efektu powstania mikro-nadtopień w strukturze zębiny. - Światło lasera oddziałuje również fotobiochemicznie na pracę miazgi, co ma na celu zmianę metabolizmu miazgi. W efekcie zachodzących procesów następuje poprawa poziomu wrażliwości miazgi na bodźce zewnętrze – dodaje specjalista z firmy SHAR-POL.

Aby uchronić zęby przed nadwrażliwością należy pamiętać o profilaktyce i właściwej higienie jamy ustnej. Warto zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę i stosować specjalistyczne pasty oraz żele wzmacniające i uszczelniające szkliwo. To, co jemy, również ma znaczenie dla stanu naszego uzębienia. Kwaśne i słodkie produkty obniżają zawartość substancji mineralnych w szkliwie, co wiąże się z próchnicą.

Kwas zawarty w tych produktach osłabia ochronę zęba, dlatego po każdym ich spożyciu należy przepłukać jamę ustną wodą i zaczekać z myciem co najmniej godzinę. Codzienna higiena oraz wybór odpowiedniej metody leczenia nadwrażliwości pozwoli nam cieszyć się sezonem na owoce cytrusowe, a gorące i słodkie potrawy staną się czystą przyjemnością.

Komentarze do: Czy można skutecznie pozbyć się nadwrażliwości zębów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz