Szukaj

Czy można łączyć antybiotyk i alkohol?

Wiele osób zastanawia się nad, co się stanie, kiedy połączą alkohol z antybiotykiem? Niestety nie brakuje tych, którzy podejmują się samodzielnych eksperymentów w tym zakresie. Trzeba pamiętać, że takie niefrasobliwe podejście może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Rozsądniej zatem powstrzymać się przed łączeniem antybiotyków z napojami alkoholowymi.

Czy można łączyć antybiotyk i alkohol?

Konsekwencje spożywania alkoholu podczas leczenia antybiotykami są trudne do przewidzenia. W niektórych przypadkach takie połączenie skutkuje to zaburzeniem przebiegu stosowanej kuracji lub wystąpieniem działań niepożądanych, w innych zaś przyjęcie takiej mieszanki może wywołać silną i bardzo niebezpieczną reakcję alergiczną.

Czy wolno łączyć antybiotyk z alkoholem?

W trakcie stosowania terapii antybiotykowej należy unikać picia alkoholu. Zalecane jest również powstrzymanie się od picia napojów wysokoprocentowych przez około 2-3 dni po zakończeniu leczenia z użyciem antybiotyku. Zawsze należy mieć na uwadze to, że antybiotyki to substancje chemiczne, które silnie oddziałują na ludzki organizm, a ponadto każda osoba może wykazywać odmienną tolerancję na dany środek. Alkohol zaś jest związkiem aktywnym, który często zmienia działanie leków. Dlatego nie warto ryzykować, aby nie zaburzyć prawidłowego działania kuracji antybiotykowej, a przede wszystkim nie wywołać groźnych w skutkach efektów ubocznych.

Niektóre osoby nie chcą łączyć alkoholu z antybiotykami i w związku z tym często decydują się na przerwanie kuracji lub jej wcześniejsze zakończenie. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w przypadku, kiedy nastąpiła poprawa samopoczucia, a objawy choroby ustały lub uległy złagodzeniu, nie należy przerywać leczenia antybiotykiem tylko po to, aby móc napić się alkoholu. Zdarza się, że niedoleczona choroba powraca, a my jedną nierozsądną decyzją możemy zniszczyć efekty kilkudniowej, a często także kosztownej kuracji.

Skutki łączenia alkoholu z antybiotykiem

Negatywny wpływ alkoholu na przebieg kuracji antybiotykowej

Interakcje antybiotyków i alkoholu to problem złożony. Jednym z najczęstszych skutków połączenia tych dwóch substancji jest zaburzenie działania leku. Alkohol może wzmocnić i przyspieszyć działanie niektórych środków, a zahamować innych. Upośledza zarówno wchłanianie, dystrybucję, jak i wydalanie substancji zawartych w leku. Przykładowo, napoje o wysokiej zawartości procentów pobudzają produkcję enzymów wątrobowych, a także przyspieszają proces wydalania nerkowego. W związku z tym substancje, które wchodzą w skład antybiotyku są znacznie szybciej usuwane z organizmu, przez co nie zdążają się wchłonąć. Skutkiem tego jest brak pozytywnych efektów kuracji.

Alkohol a działania niepożądane antybiotyku

Picie alkoholu w czasie przyjmowania antybiotyku zwiększa szansę wystąpienia działań niepożądanych, wymienionych w ulotce zażywanego leku. Po połączeniu tych dwóch substancji wzrasta ryzyko pojawiania się objawów takich jak: bóle brzucha, zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, zgaga oraz senność. Wymienione powyżej skutki uboczne mogą wystąpić nawet po wypiciu niewielkiej ilość alkoholu przy jednoczesnym stosowaniu antybiotykoterapii.

Reakcja disulfiramowa - czym jest, jak się objawia i kiedy może wystąpić?

Wystąpienie reakcji disulfiramowej może być groźne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Może ją wywołać połączenie alkoholu z niektórymi antybiotykami, szczególnie z grupy: cefalosporyn, imidazoli lub sulfonamidów.

Reakcja disulfiramowa jest wynikiem nagromadzenia się w organizmie aldehydu octowego, czyli toksycznego związku powstającego na skutek zahamowania procesu spalania alkoholu w organizmie. Czynnikami zaburzającymi prawidłowy przebieg tej takiej reakcji są związki zawarte w niektórych lekach, w tym również w antybiotykach.

Pierwszym typowym objawem wystąpienia reakcji disulfiramowej jest rozszerzenie naczyń skóry, szczególnie na twarzy, któremu zwykle towarzyszy uczucie nieprzyjemnego tętnienia. Mogą pojawić się także: bóle głowy i brzucha, nudności, wymioty, wzrost ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca, nadmierne pocenie się i silne stany lękowe. Szczególnie niebezpiecznym objawem reakcji disulfiramowej, który niekiedy wiąże się nawet z ryzykiem wystąpienia zapaści, jest spadek ciśnienia tętniczego.

Należy pamiętać, że reakcja disulfiramowa może wystąpić nawet po spożyciu minimalnej ilości alkoholu. Dlatego mając na względzie swoje zdrowie, lepiej powstrzymać się od łączenia antybiotyków z wysokoprocentowymi napojami.

Autor: Alicja Gajdowska

Komentarze do: Czy można łączyć antybiotyk i alkohol? (7)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 04-07-2020 05:03

Chlorochina koronawirus leki sprzedam

1

Chlorochina koronawirus leki sprzedam COVID SARS Sprzedaje lek eksperymentalny na koronawirus SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19. Tabletki Nitaquin 250mg chloroquine phosphate po 5zł. Tabletki są odliczane ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 04-07-2020 04:42

Wankomycyna antybiotyki leki sprzedam zakażenie

1

Wankomycyna antybiotyki leki sprzedam zakażenie Sprzedaje lek Vancogen 500mg fiolki z proszkiem do zastrzyków po 55 zł za fiolkę. Ważny 12,2020. Producent Alkem Pharmaceuticals, Indie. Licencja m/449/07 Numer r... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
dzoli
dzoli 23-05-2016 11:08

Augmentin alkohol

5

Cześć, niedawno musiałam odwiedzić lekarza rodzinnego, ponieważ znowu dopadła mnie jakaś choroba. Miałam potworny katar, do tego wszystkiego jeszcze gorączkę. Początkowo myślałam, że poradzę sobie z tym sama, jednak ob... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze