Szukaj

Czarujące uśmiechem. Do czego kobiety używają uśmiechu – badania ankietowe z Bielska-Białej

Podziel się
Komentarze0

Uwodzenie mężczyzn znalazło się na szarym końcu listy praktycznego wykorzystania uśmiechu w badaniach przeprowadzonych w Bielsku-Białej wśród kobiet dbających o swój wygląd. Na pierwszym królowało „oczarowanie dla osiągnięcia swoich celów”.


Kobiety przed lustrem codziennie spędzają od 15 minut do 1,5 godziny. Niektóre odwiedzają SPA 2 razy w tygodniu, fryzjera raz w tygodniu, a na zabiegi czyszczenia i pielęgnacji zębów umawiają się regularnie co miesiąc. Inne posiadły umiejętność malowania się w samochodzie na światłach lub w korku do pracy, czasami nawet nie przerywając prowadzenia samochodu. Niezależnie od możliwości czasowych, finansowych, stylu życia i wieku wszystkie kobiety uśmiechają się. Niektóre częściej, niektóre rzadziej.

Z badań przeprowadzonych przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej Sypień z Bielska-Białej wynika, że uśmiech świadczy o zdrowiu i pojawia się, gdy kobiety czują się z sobą dobrze, czują się piękne i zadbane. - Jeżeli jesteśmy zadbane z piękną świeża cerą, z wypielęgnowanymi dłońmi i stopami, z piękną fryzurą, chcemy pokazać się światu, jesteśmy pewne siebie, bardziej silne, przebojowe, znamy i doceniamy swoją wartość – mówi Marzena Dubas właścicielka Instytutu Medycyny i Kosmetyki Estetycznej oraz Dermatochirurgii Glamour z Bielska-Białej. - Szczególnie teraz w okresie wiosenno-zimowym kobiety przygotowują swoje ciało i twarz do letniej pogody, letnich strojów, wyjazdów na wakacje – dodaje Pani Marzena.

Bez uczesania nie wyjdę z domu

Prawie 90% kobiet biorących udział w badaniu powiedziało, że nie są w stanie przeżyć dnia bez przygotowania włosów. Gdyby musiały, zrezygnowałyby z uśmiechu i makijażu. – O włosy, tak jak i o zęby dba się codziennie – mówi lek. stom.  Michał Sypień z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Sypień z Bielska-Białej. – Wizyta w salonie fryzjerskim, salonie odnowy, czy klinice stomatologicznej to tylko epizody. O nasze zdrowie i wygląd dbamy codziennie poprzez odpowiednie żywienie, ilość snu, odpoczynek, czy sport – podkreśla lekarz.

Faktycznie wśród respondentek badania zdecydowana większość, bo aż ponad 90% czynnie uprawia sport. Najczęściej jest to chodzenie po górach (specyfika Bielska-Białej), jazda na rowerze, na nartach, bieganie oraz basen.

Uśmiechają się, bo są piękne - są piękne, bo się uśmiechają

Pewność siebie, pewność swojego wyglądu, zadbanie, dobre samopoczucie, sukcesy zawodowe, poczucie bycia kochaną i szczególną oraz wiele innych rzeczy wpływa na to jak oraz jak często kobiety się uśmiechają. Kiedy jednak już się uśmiechają to częściej są postrzegane przez mężczyzn jako piękne i atrakcyjne. - Uśmiechnięte osoby zawsze we wszystkim wyglądają lepiej – mówi Anna Kulec-Karampotis dyrektor kreatywna największej sieci fryzjerskiej w Polsce Trendy Hair Fashion. - Również przy doborze fryzury uśmiech jest istotny, ponieważ łatwiejszy jest kontakt z osobą uśmiechniętą. Zwykle takie osoby są bardzo otwarte na nowości, zmiany i są pewniejsze siebie – przekonuje pani Anna.


Stomatologiczne SPA


- Kobiety zawsze dbały o estetykę i ostateczny wygląd zębów, dużo bardziej niż panowie – mówi Tomasz Sypień lek. n. med. Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej z Bielska-Białej. – Takie pacjentki są wymagające, ale bardziej niż panowie doceniają efekty naszej pracy, ponieważ są świadome ostatecznego rezultatu, czyli pięknych zębów – dodaje lekarz. Z doświadczeń dentystów wynika, że mężczyźni wizytę w gabinecie stomatologicznym traktują porównywalnie do wizyty u mechanika samochodowego – chcą szybko i sprawnie usunąć usterkę. Estetyka również jest ważna, ale dopóki nie ma wpływu na funkcjonalność jest drugorzędna.

Wyniki badań kliniki z Bielska wskazują, że 59% pacjentek umawia wizytę u stomatologa dla kontroli oraz leczenia zębów, ale przychodzi bez objawów bólu, 33% dla zabiegów czyszczenia i higieny, a jedynie 8%, gdy ząb już boli. Z wcześniej przeprowadzonych badań wśród mężczyzn wynika natomiast, że te proporcje są odwrócone.


W urzędzie, na drodze i na zakupach


Z badań bielskiej kliniki wynika, że większość kobiet wykorzystuje swój czarujący uśmiech bardzo praktycznie w codziennych sytuacjach życiowych. Kiedy rozmawiamy o reklamacji butów, czy wymianie prezentu, który okazał się nietrafiony, uśmiech jest w stanie zakryć niedociągnięcia formalne i problemy administracyjne, z jakimi jako konsumenci często się zmagamy. Uśmiech mobilizuje również urzędników w różnych instytucjach do kreatywnego myślenia i aktywnego szukania rozwiązań dla petentki.

Na drodze mamy kilka możliwości. Kiedy zdarzy się nam drobny błąd w sztuce i otrzymamy głośne trąbienie od faceta z drugiego samochodu możemy obdarzyć go uroczym uśmiechem i powiedzieć „no dobrze, już dobrze, zauważyłam Cię i jesteś tu ważny” – prawdopodobnie i tak tego nie usłyszy, ani nie zrozumie, a my dodamy sobie odrobinę animuszu. Możemy również pokazać język, co jest bardzo specyficzną formą uśmiechu i komunikuje coś w stylu „no i co, że masz pierwszeństwo jak i tak wjechałam pierwsza”. Zdarzenia komunikacyjne to dobry moment na testowanie swojego czarującego uśmiechu.

Uśmiechy damsko-męskie

75% badanych kobiet uśmiecha się równie często do mężczyzn jak i kobiet. Tak przynajmniej wynika z deklaracji w czasie badania. Prawie tyle samo kobiet uśmiecha się trochę częściej do kobiet co do mężczyzn, a zaledwie kilka procent zdecydowanie częściej do mężczyzn. W badaniu zabrakło osób, które zdecydowanie częściej uśmiechałyby się do kobiet.

Kuracja endorfinowa

Pośród tzw. hormonów szczęścia, endorfina jest tym odpowiedzialnym za stany euforii, zadowolenia i szczęścia, blokuje również receptory bólu. Jest też silnie uzależniająca.

Objawieniem badań jest fakt, że kobiety doświadczają bardzo podobnego uczucia odświeżenia i zadowolenia po wizycie w salonie fryzjerskim, odnowy biologicznej oraz u stomatologa. To samo uczucie może wywołać również komplement drugiej osoby, czy sukces zawodowy. Niezależnie od źródła pochodzenia tej dawki szczęścia, jaka zaczyna krążyć w naszym organizmie, kobiety mają wpisany w naturalny rytm życia bycie piękną, co dodatkowo motywuje je do dbałość o zdrowie. 

***************
Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Sypień istnieje od 6 lat, ale stanowi kontynuację rodzinnego gabinetu dentystycznego, który powstał w 1978 roku. Bracia Sypień – Tomasz i Michał – specjalizują się w implantologii oraz stomatologii estetycznej. Ich celem było stworzenie kompleksowej kliniki stomatologicznej dla Podbeskidzia i Śląska ze specjalistycznymi urządzeniami i możliwością diagnozy problemów stawów skroniowo-żuchwowych oraz rzadkich schorzeń dentystycznych. Klinika przyciąga młodych, ambitnych lekarzy, którzy chcą się szkolić na światowym poziomie.

Komentarze do: Czarujące uśmiechem. Do czego kobiety używają uśmiechu – badania ankietowe z Bielska-Białej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz