Szukaj

Domowe sposoby na dobre trawienie

Podziel się
Komentarze0

W obecnych czasach pęd za karierą oraz nadmiar zajęć, sprawiają, że ludzie często nie mają czasu zjeść pięciu pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia. Spożywanie żywności typu fast food bądź pomijanie posiłków i karkołomne diety, często przyczyniają się do powstawania problemów trawiennych. Jak sobie z nimi radzić w domowy sposób, nie wymagający kompleksowej terapii farmakologicznej?

Domowe sposoby na dobre trawienie
Oczywiście można stosować specyficzną dietę, opierającą się na spożywaniu potraw lekkostrawnych, np. zup bądź potraw duszonych i miksowanych. Zdecydowanie nie wolno spożywać słodkich napojów gazowanych, nie należy także pić w trakcie jedzenia posiłku.

Niektóre owoce, warzywa oraz zioła bądź nasiona przyspieszają wydzielanie enzymów trawiennych, co bezpośrednio przyczynia się do usprawnienia procesu trawienia. 

Zaparcia

Czym są zaparcia? Zaparcia polegają na trudnościach z wypróżnianiem. Przyczyn może być wiele – od nader intensywnego zwrotnego wchłaniania wody w układzie pokarmowym, przez powolne ruchy jelit, po choroby, przyjmowanie niektórych lekarstw, stres bądź zła dieta zawierająca zbyt wiele tłuszczów zwierzęcych i przetworzonej żywności.

Do domowych sposobów na zaparcia zaliczyć można spożywanie surowej kapusty kwaszonej. Dobrym rozwiązaniem jest także jedzenie siemienia lnianego bądź pestek dyni. Należy zmielić ze sobą dwie łyżki siemienia na jedną pestek z dyni (zamiennie można stosować czarny sezam). Taką mieszankę można dodawać do sałatek bądź posypywać nią kanapki. Będzie miała ona zbawienny wpływ na działanie jelit.

Przy zaparciach warto także sięgnąć po zioła, które usprawnią peralistykę jelit. Dzielą się one na zioła, które należy stosować profilaktycznie oraz te o działaniu doraźnym. Do tych pierwszych zaliczyć można korzeń rabarbaru bądź jagody berberysu. Natomiast doraźnie zastosować można szakłak amerykański lub sennę.

Z domowych sposobów na zaparcia, dobre jest także rozpoczęcie dnia od szklanki gorącego napoju. Herbata ziołowa (np. szałwia bądź wiąz śliski) albo po prostu gorąca woda z sokiem z cytryny i miodem doskonale pobudzą jelita do działania.

Niestrawność

Za jej objawienie najczęściej odpowiada dieta bogata w bardzo tłuste i pikantne potrawy, bądź zjadanie zbyt dużej ilości jedzenia w krótkim czasie. Jeśli w porę nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, częsta niestrawność może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Doraźnie świetne efekty daje świeżo wyciśnięty sok gruszkowo-brzoskwiniowy, wypity powoli (nie na raz). Rezultat będzie jeszcze lepszy, jeśli dosypana zostanie do niego łyżeczka sproszkowanego imbiru oraz odrobina soku z cytryny bądź limonki. Innym sokiem dającym podobne wyniki, jest mieszanka soku z gruszki bądź z mango, z musem bananowym. Gładki, lekkostrawny napój, który powstanie złagodzi stan zapalny żołądka.


Warto jednak wcześniej zapobiegać powstawaniu niestrawności, do czego wspaniale przyczyni się spożywanie octu winnego z jabłek. W niesamowity sposób poprawi trawienie, jeśli zostanie wypity z wodą (1-2 łyżek na 250 ml ciepłej wody) przed każdym posiłkiem.

By zapobiegać niestrawności, warto również ograniczyć spożywanie bezwartościowych potraw, jedzenia smażonego, napojów gazowanych, kofeiny, alkoholu oraz produktów z pszenicy.

Wzdęcia

Ciągłe wzdęcia mogą wynikać ze spożywania dużych ilości bezwartościowego jedzenia, nadmiaru cukru, produktów mlecznych oraz produktów z pszenicy. Normalne jest oddawanie gazów od czasu do czasu, jednak z przewlekłymi wzdęciami należy walczyć.

Dobrą radą zawsze jest profilaktyka – łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Aby powstrzymać nadmierne powstawanie gazów warto zastosować się do kilku prostych zasad.

Po pierwsze – nie pić w trakcie posiłku, napoje spożywać zaś do 20-25 minut przed lub po posiłku.

Po drugie
– kolacje należy zjadać wcześnie! Objadanie się późnym wieczorem prowadzi do złego wchłaniania składników odżywczych oraz niestrawności i uciążliwych wzdęć.

Po trzecie – jeść, gdy jest się odprężonym. Spożywanie posiłków w nadmiernym stresie obniża zdolności trawienne organizmu. Natomiast całkowite zrelaksowanie i delektowanie się posiłkiem zapewnia najlepszą skuteczność trawienia.

Ilość gazów w jelitach można zmniejszyć stosując odpowiednie zioła. Do tej grupy zaliczają się koper, koper włoski, tymianek oraz mięta. Nie należy natomiast stosować nadmiaru soli, gdyż utrudnia trawienie białek i wchłanianie składników pokarmowych. Doraźnie pomocne mogą być: produkty z pełnego ziarna, świeże warzywa i owoce. Warto także pić herbatę z mięty bądź z kopru włoskiego.


Autor:

Ariana Jeż


Komentarze do: Domowe sposoby na dobre trawienie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz