Szukaj

Zaburzenia trawienia

Podziel się
Komentarze2

Zadaniem układu trawiennego jest dostarczenie organizmowi związków energetycznych dla podtrzymywania procesów życiowych oraz materiału do odnowy i budowania własnych tkanek Za większość chorób układu trawiennego odpowiada nadmierne picie i jedzenie. Drażniąco na błonę śluzową jelit działa alkohol, tytoń, napoje wzbogacane dwutlenkiem węgla. Nie służą nam wysoko przetworzone produkty, z ogromną ilością środków chemicznych.

Zaburzenia trawienia

Pamiętaj, proces trawienia rozpoczyna się już w jamie ustnej!

W jamie ustnej przyjmujemy, oceniamy i rozdrabniamy pokarm. To tutaj odbywa się wstępne trawienie zanim pokarm przejdzie do przełyku i żołądka. Połykając duże, nieprzegryzione kęsy pokarmu obciążamy żołądek, utrudniając trawienie. Soki trawienne mają decydujące znaczenia dla układu trawiennego, cały proces rozpoczyna się już w śliniankach. Nie zapominajmy, że ślina to również sok trawienny. W skład ślini wchodzi wiele związków organicznych ułatwiających cały proces trawienny np.: mucyna – ułatwia połykanie pokarmu, ptialina- rozkłada skrobię na maltozę i dekstrynę a z kolei maltaza rozkłada maltozę na glukozę. Enzymy obecne w ślinie zaczynają trawić skrobie. Jeśli chcemy uniknąć żołądkowych problemów starajmy się dokładnie gryźć i przeżuwać pokarm. Dokładnie przezuty i zmieszany ze ślina pokarm łatwiej ulegnie strawieniu. Według przeprowadzonych badań, jeden kęs powinny być przeżuty, co najmniej 36 razy. Jedząc należy być skupionym, wyłączmy telewizor i powoli delektujmy się smakiem.

Budowa układu trawiennego

Żołądek jest workiem mięśniowym o kształcie haka, od góry łączy się z przełykiem, od dołu z dwunastnicą (pierwszym odcinkiem jelita cienkiego). Organ ten jest bogato unaczyniony i ukrwiony, co wiąże się z jego funkcją mechaniczną (motoryczną) oraz wydzielniczą. Żołądek przechowuje połknięte jedzenie i płyny, ale przede wszystkim wytwarza soki trawienne. Skurcze mięśni mieszają zawartość, która powoli przesuwa się w kierunku jelita cienkiego. Kolejne gruczoły, które na wzór ślinianek, wydzielają soki trawienne znajdują się w błonie wyścielającej wnętrze żołądka. Kwas żołądkowy (solny) i inne enzymy rozkładają białka. W jelicie cienkim następuje dalszy proces trawienia, gdzie dopływają soki z dwóch innych narządów trzustki (enzymy rozkładające węglowodany, tłuszcz i białka) i wątroby. Wątroba wytwarza żółć, która miesza się z tłuszczem pochodzącym z posiłków, rozpuszczając przyswojone tłuszcze.

Zioła stosowane w zaburzeniach trawienia

Ziołowe środki lecznicze mogą realnie wpłynąć na komórki błony śluzowej przewodu pokarmowego, w szybki sposób mogą zmniejszyć stan zapalny, rozluźnić mięśnie przyspieszyć proces gojenia i zmniejszyć zakażenie bakteryjne. Przed rozpoczęciem leczenia należy jak najwięcej dowiedzieć się na temat swoich dolegliwości, aby być pewnym, że dokonało się właściwych wyborów, gdyż różne choroby układu pokarmowego, wywołują podobne objawy.

Zaparcia

Zaparcia możemy interpretować, jako objawy, a nie samą chorobę. W środowisku zachodnim najczęstszą przyczyną zaprać jest brak błonnika w diecie. Oprócz poważnych schorzeń takich jak np. zespół jelita drażliwego, przyczyną zaparć może być działanie leków, długie okresy unieruchomienia, stres i depresja. Odpowiednia dieta bogata w błonnik i woda stanowi podstawę każdego leczenia zaparć. W leczeni zaparć pomocne są również środki przeczyszczające i pobudzające trawienie.

W leczeniu zaprać z powodzeniem stosuje się nasiona babki płesznika kobylak (szczaw kobyli). David Hoffman w publikacji pt. „Healthy Digestion” poleca przygotowania nalewki z kobylaka i mniszka lekarskiego, który jak zapewnia skutecznie działa w leczeniu zaprać. Potrzebujemy 2 części korzenia mniszka lekarskiego, 2 części Kobylaka i nasion anyżku. Mieszamy składniki dodajemy alkohol, który konserwuje i dla większości roślinnych składników jest lepszym rozpuszczalnikiem niż woda. Naczynie z roztworem przechowujemy raz w ciepłym i ciemnym miejscu, co najmniej przez 2 tygodnie, wstrząsamy raz dziennie. Tak przygotowana nalewka, jeśli będzie przechowywana w odpowiednich warunkach, nie straci swoich właściwości przez wiele lat. Roztwór możemy spożywać 3 razy dziennie dodając łyżeczkę do herbaty. Stosowany zewnętrznie olej rycynowy ma właściwości zmiękczające. Enzymy trzustkowe rozkładają olej rycynowy do kwasu rycynolowego, który pobudzają perystaltykę jelit, tym samym prowadzą do wypróżnienia.

Biegunka

O biegunce mówimy w sytuacji zbyt częstego wypróżniania (więcej niż 3 razy dziennie). Zazwyczaj dolegliwość ustępuje sama. Biegunce mogą towarzyszyć: skurczę, wzdęcia, krew w stolcu, nudności i gorączka. Przyczyn może być wiele:

 • nietolerancja pokarmów – np. nietolerancja laktozy,
 • zakażenia bakteryjne – bakterie Escherichia coli, Salmonella i Shigella, mogą przedostać się do układu pokarmowego wraz z wodą i pożywieniem i wywołać biegunkę,
 • zakażenia wirusowe – rotawirus, wirus cytomegalii, opryszczki zwykłe, zapalenia,
 • reakcje na leki – np. na antybiotyki, leki na nadciśnienie i środki zmniejszające kwasotę na żołądek,
 • choroby jelit, choroby czynnościowe jelit,
 • pasożyty – ameba, lamblia, kryprosporydia.

Przewlekła biegunka trwa zwykle dłużej niż 3 tygodnie i wymaga specjalistycznego leczenia. Biegunka może doprowadzić do odwodnienia, co jest niezwykle groźne w przypadku w dzieci i osób w podeszłym wieku. Należnie niezwłocznie uzupełnić utracone płyny. W trakcie wystąpienia objawów nie zaleca się spożywania produktów mlecznych, bogatych w błonnik, zaostrzyć biegunkę mogą również produkty tłuste i bardzo słodkie. Borykając się z biegunką postaw na potrawy łatwostrawne: ryż, banany, gotowaną marchew, krakersy. W przypadku biegunki David Hoffmann proponuje napar z rzepiku pospolitego, rumianku i bodziszka plamistego, który należy pic regularnie w godzinnych odstępach czasu, aż do ustąpienia objawów.

Wzdęcia

Przeciętny człowiek wytwarza od 400 do 1200 ml gazów dziennie i wydala je mniej więcej 14 razy dziennie. Gazy jelitowe pochodzą z połykanego powietrza lub z niestrawionych cząstek pokarmów, które ulegają rozkładowi przez bakteria jelitowe. Produkty przyczyniające się do powstawania gazów:

 • fasola, karczochy, szparagi, kapusta, cebula, brukselka,
 • gruszki, brzoskwinie, jabłka,
 • pełne ziarna zbóż, otręby,
 • soki owocowe, napoje bezalkoholowe,
 • sery, lody, sosy do sałatek,
 • produkty zawierające serbitol (produkty dietetyczne, bezcukrowe cukierki).

Należy pamiętać, że pokarmy, które przyczyniają się do powstawania gazów u jednej osoby, wcale nie muszą mieć takich właściwości u drugiej. Podstawową przyczyną wzdęć jest niewłaściwa dieta. Herbatką zmniejszającą wzdęcia może uwolnić nas z odczuwanego dyskomfortu. W tym celu należy wypróbować melisę lekarską i rumianek i pic filiżankę ciepłego naparu w regularnych odstępach czasu.

Niestrawność

Najczęstszą przyczyną jest nadmierna ilość spożywanych pokarmów, produktów zbyt tłustych, jedzeniem zbyt szybkim lub sytuacjach stresujących. Objawy może nasilać się palenie papierosów, alkohol, stres i zmęczenie. Przy niestrawności często pojawia się czkawka, wzdęcia i burczenie w brzuchu. Do najpopularniejszych ziół przeciw niestrawności zalicza się rumianek, gorczycę żółtą, chmiel zwyczajnych, melisę, miętę pieprzową. Tradycyjna herbatka ze świeżych ziół najskuteczniej złagodzi niestrawność, możesz wybrać te, które odpowiadają ci smakiem i aromatem, czy te łatwe w uprawie, by mieć zawsze świeże listki pod ręką. Samo użycie ziół często nie wystarczy, konieczna może okazać się zmiana stylu życia, redukcjaca stresu i przede wszystkim właściwa dieta. Stałe stosowanie zrównoważonej diety, bogatej w warzywa i owoce, duże powinno zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Trwałe dolegliwości należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, gdyż może być to sygnał poważnych schorzeń, wymagających specjalistycznego leczenia.

Komentarze do: Zaburzenia trawienia (2)

zieleniutka
zieleniutka 03-01-2014 14:30

Częste wzdęcia

1

Przez moją dietę na której byłam wcześniej, czyli jeż co chcesz miałam problemy ze wzdęciami ;/ i to na prawdę przykre problemy o których bardziej nie chce się rozpisywać. Dlatego ostrzegam wszystkich, żeby nie jedli teg... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
karolinka288
karolinka288 02-01-2014 14:16

Zaburzenie trawienia a biegunka

1

Od rana strasznie bolał mnie brzuch, byłam dwukrotnie w toalecie i dostałam biegunki. Strasznie boli mnie brzuch i przez moment miałam nawet dreszcze ;/ Czy to może być spowodowane jeszcze sylwestrem? Dodam, że wczoraj c... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze