Szukaj

Zapalenie trzustki

Podziel się
Komentarze3

Z punktu widzenia klinicznego można wyróżnić: ostre zapalenie trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki. Dolegliwości

Ostre zapalenie trzustki stanowi zagrożenie życia. Sygnały alarmowe:
  • Niekiedy stopniowo, najczęściej jednak nagle występują bóle w środkowym nadbrzuszu, promieniujące w obie strony w kierunku pleców lub podbrzusza. Wkrótce potem zjawia się lęk przed śmiercią. Tylko w co piątym przypadku występuje deskowate napięcie powłok.
  • Najczęściej obfite wymioty treścią żołądkową, zawierające spore ilości żółci.
  • W pierwszych dniach choroby gorączka do 39°C.
  • W ciężkich przypadkach intensywne zaczerwienienie twarzy, przyspieszenie tętna i oddechu.
  • Wkrótce może dojść do zagrażającego życiu wstrząsu: bladość twarzy, zimne poty, spadek ciśnienia, przyspieszenie tętna, duszność.

Przewlekłe zapalenie: może ciągnąć się latami. Niekiedy przebieg jest bezbolesny lub występują opisane wyżej dolegliwości, które zwykle nasilają się po jedzeniu, piciu alkoholu i na leżąco. Stolec jest tłusty i obfity. Przewlekłe zapalenie niszczy tkankę gruczołową.

Przyczyny
  • Często zapalenie trzustki wywołane jest przez inne infekcje, na przykład w następstwie kamicy żółciowej. Przyczyną zapalenia trzustki może być choroba dwunastnicy lub kamienie w przewodach trzustkowych. Utrudniają one odpływ soku trzustkowego. Zawarte w nim fermenty trawią własną tkankę, powodując jej zniszczenie.
  • Przewlekłe nadużywanie alkoholu 
  • Operacje brzuszne.
  • Inne przyczyny, jak zaburzenia przemiany materii, nadczynność tarczycy, przedawkowanie witaminy D; choroby autoimmunizacyjne pozostają w sferze domniemań.
Ryzyko zachorowania

Ryzyko zachorowania wzrasta w przypadkach wymienionych uprzednio.

Komentarze do: Zapalenie trzustki (3)

kasjac
kasjac 05-10-2008 19:54

trzustka

2

Myślę że ostre zapalenie trzustki jest do przeżycia przejście jest koszmarem ale po 166 dniach pobytu w szpitalu i pprzebytych 11 operacjach wróciłem do życia do rodziny do dzieci to już 8lat po. kasjac... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
agnieszka gaura
agnieszka gaura 20-05-2010 20:07

chcę ratować tatę

1

Mój kochany tata jest już w bardzo złym stanie.Waży tylko 34 kilo właściwie już prawie nie je,a lekarze pytają na jakiej podstawie mama prosi o przyjęcie go do szpitala.W chwili obecnej wiem tyle: ma ostry stan zapalny t... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze