Szukaj

Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy

Podziel się
Komentarze1

Zapalenie wyrostka robaczkowego – z łaciny „appendicitis” – następuje wskutek zatkania światła wyrostka przez kamień kałowy (twardy fragment kału) lub zatrzymania treści pokarmowej w wyrostku. Badania dowiodły również, że niedobór błonnika sprzyja zapaleniu wyrostka robaczkowego. Jak więc rozpoznać zapalenie wyrostka? Poznaj charakterystyczne objawy.

Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy

Schorzenie to występuje w każdym wieku, od najmłodszego do najstarszego, najczęściej jednak między 5. a 40. rokiem życia. Należy do najczęstszych, ostrych chorób jamy brzusznej, szczególnie wieku dziecięcego.

Stan zapalny wyrostka rozwija się stopniowo, podobnie jak ropień. Niebezpieczeństwo polega na tym, że wyrostek może pęknąć. Wtedy następuje zakażenie całej jamy brzusznej, co może doprowadzić do zapalenia otrzewnej. Jeśli zapalenie wyrostka rozwija się gwałtownie, do pęknięcia może dojść przed upływem 24 godzin od pierwszych objawów. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie i wczesna pomoc lekarska. Warto więc wiedzieć czym objawia się zapalenie wyrostka robaczkowego, aby móc szybko interweniować.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

  • Początkowo odczuwany jest ból brzucha w okolicy pępka, który po kilku godzinach przemieszcza się i lokalizuje w prawym dole biodrowym. Staje się wtedy ostrzejszy i wyraźniejszy. Jeśli wyrostek zlokalizowany jest nietypowo, ból może być odczuwany w innych częściach brzucha, np. w nadbrzuszu, w linii środkowej, pod żebrami lub w dolnej lewej części brzucha. Ból ten nasila się przy podciąganiu prawego kolana w górę lub przy wyciąganiu prawej nogi do tyłu. Silniej odczuwany jest przy chodzeniu i w trakcie kaszlu.
  • Z powodu narastających dolegliwości bólowych, chory najchętniej leży na prawym boku lub z podkurczonymi nogami.
  • Następuje stopniowy wzrost temperatury ciała, nieprzekraczający jednak 37,5 – 38ºC.
  • Chory może odczuwać mdłości (nie występują we wszystkich przypadkach). Po pojawieniu się bólu mogą pojawić się również wymioty (u 80% chorych), zaburzenia łaknienia i zaparcia. Zdarza się, że stolce są nieprawidłowe, a nawet pojawia się biegunka (szczególnie u małych dzieci).
  • Zapalenie wyrostka robaczkowego może objawiać się również przyspieszonym tętnem i częstym oddawaniem moczu, jeśli wyrostek umiejscowiony jest w okolicy miednicy mniejszej.
  • W czasie badania lekarskiego chory „broni” brzucha. Jest to spowodowane wzmożonym napięciem mięśni brzucha. Na zapalenie wyrostka wskazuje również podwyższona liczba białych krwinek we krwi, dlatego dla potwierdzenia schorzenia wykonuje się morfologię. Silne boleści przy badaniu odbytniczym, które wykonuje się również dla potwierdzenia zakażenia, jest także objawem wskazującym na zapalenie.

Należy pamiętać, że przy objawach wskazujących na zapalenie wyrostka nie wolno podawać leków przeczyszczających i robić ciepłych okładów na brzuch. Czekając na karetkę lub w przychodni można robić zimny okład na prawym boku.

Najtrudniej jest rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego u małych dzieci, gdyż nie potrafią one dokładnie zlokalizować bólu. Należy wiedzieć, że objawy zapalenia mogą odbiegać od wyżej omówionych, np. u dzieci przebieg choroby bywa niezwykle gwałtowny, u osób starszych zaś objawy są często słabo wyraźone. Dlatego każdy ból brzucha, utrzymujący się choćby godzinę, powinien być skontrolowany przez lekarza.

Autor: Anna Zeler

Bibliografia:

  1. Domowy poradnik medyczny, red. prof. dra hab. med. Kazimierz Janicki, Warszawa 1991
  2. Helen Lewer, Leslie Robertson, Opieka nad dzieckiem, Warszawa 1990
  3. Naturalne metody leczenia codziennych dolegliwości, red Jacek Fronczak, Warszawa 2002
  4. Lecznicze dary natury, red. Jacek Fronczak, Warszawa 2003

Komentarze do: Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy (1)

kazik48
kazik48 18-06-2014 12:34

Operacja wyrostka robaczkowego

1

Miałem wyrostek bodajże w 5 klasie podstawowej. Strasznie bolał mnie brzuch, przez 2 dni leżałem w łóżku i nie mogłem się ruszać, pamiętam to dobrze bo własnie grałem na playstation ;) Ach ta młodość. Operacja była ... w... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze