Szukaj

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Podziel się
Komentarze0

To dolegliwość będąca skutkiem uszkodzenia wewnętrznej części błony wyścielającej nasz żołądek. Najczęstszą  przyczyną zapalenia jest bakteria Helicobacter pylori. Typowe objawy tego schorzenia to silny ból brzucha i wymioty. Skutkiem może być nawet utrata całego żołądka.

Kiedy powstaje zapalenie, błona marszczy się i zaczerwienia. Żołądek zaczyna produkować więcej kwasu i doprowadza do zgagi, która również jest częstym następstwem schorzenia. Przyczyny oraz objawy tej choroby zależą od rodzaju zapalenia.

Ostre zapalenie żołądka

Objawy ostrego zapalenia żołądka

Ostre zapalenie żołądka objawia się nagłym bólem w górnej części brzucha. Pojawia się także ucisk w dołku podsercowym, biegunka i wymioty, które w zapaleniu ostrym krwotocznym są krwawe.

Przyczyny ostrego zapalnia żołądka

Przyczyny tego schorzenia mogą być wielopłaszczyznowe. Często są wynikiem stresu i nieodpowiedniego trybu życia. Zły wpływ na błonę śluzową żołądka mają leki przeciwbólowe, które zawierają kwas acetylosalicylowy, np. aspiryna. Zdarzają się przypadki zarzucenia treści dwunastniczej do żołądka, która działa na niego podrażniająco lub produkowanie przeciwciał, które niszczą własne komórki (autoagresja).

Czynnikiem sprawczym choroby jest palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Do chorobowego stanu przyczyniają się również ostre przyprawy. Innym źródłem problemu jest zanieczyszczony pokarm. Spożywanie niemytych warzyw i owoców wręcz gwarantuje żołądkowe problemy. Silny stres czy problemy natury psychicznej to również częsta przyczyna tego schorzenia.

Przewlekłe zapalenie żołądka

Objawy przewlekłego zapalenia żołądka

Przewlekłe zapalenie żołądka z reguły jest bezobjawowe. Rzadko pojawia się ból, ewentualnymi objawami może być uczucie pełności po posiłku lub brak apetytu. Schorzenie często zostaje wykryte przez przypadek.

Leczenie przewlekłego zapalenia żołądka

Gdy pojawią się wyżej wskazane objawy należy szybko reagować. Szczególnie niebezpieczne są wymioty i biegunki; są przyczyną odwodnienia i osłabienia organizmu. Pomimo że jest to poważne schorzenie, w większości przypadków nie wymaga leczenia farmakologicznego. Na czas kilku godzin należy wstrzymać się od przyjmowania posiłków i wypić czarną herbatę. Jeżeli po tym czasie objawy nie ustąpią, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Interwencji specjalisty wymagają zapalenia krwotoczne. Wtedy podawane są leki, a w przypadku ich nieskuteczności krwawiącą część żołądka usuwa się operacyjnie. W skrajnych sytuacjach występuje całkowite usunięcie żołądka.
Nawet jeśli miną pierwsze objawy to w ciągu najbliższych kilkunastu dni zabrania się spożywania alkoholu, kawy i ostrych przypraw.

Zapobieganie zapaleniu żołądka

Zapaleniu możemy zapobiegać. Umiar w picu alkoholu i paleniu papierosów, mycie warzyw i owoców czy higiena dłoni przed posiłkiem na pewno pomoże nam w utrzymaniu dobrego stanu naszego żołądka. Unikajmy spożywania bardzo gorących dań i lodowatych napojów. Gdy nie mamy pewności co do pochodzenia wody (będąc np. za granicą), nie pijmy jej w stanie surowym.

Komentarze do: Zapalenie błony śluzowej żołądka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz