Szukaj

Kamica żółciowa

Podziel się
Komentarze0

Istotą kamicy żółciowej jest powstanie w układzie żółciowym złogów (kamieni) przez wytrącanie się z żółci cholesterolu, barwników żółciowych, soli wapniowych i innych jej składników. Przewlekłe stany zapalne, nadmiar cholesterolu w organizmie, znaczne zagęszczenia żółci, trudności jej odpływu, złuszczające się komórki, określone nawyki żywieniowe itd. są czynnikami sprzyjającymi powstawaniu kamieni.

Kamienie żółciowe mogą istnieć przez wiele lat, nie powodując dolegliwości. Tylko od czasu do czasu często po tłustym posiłku występują niejasne bóle w nadbrzuszu oraz nudności. Silniejsze podrażnienie promieniuje w kierunku pleców. Liczba kamieni i ich wielkość są praktycznie nieograniczone.

Objawy

W przypadku kamicy żółciowej są różne, zależne min. od tego, czy kamienie znajdują się wyłącznie w samym pęcherzyku żółciowym, czy też równocześnie w przewodach żółciowych, a także od tego, czy są one pojedyncze, a większych rozmiarów, czy też mniejsze, a liczniejsze. Ważne jest też to, czy kamicy towarzyszy stan zapalny w drogach żółciowych, czy też nie .W zakażonej kamicy pęcherzyka żółciowego chorzy skarżą się na tzw. tępy ból w prawym podżebrzu oraz wzdęcia brzucha i różne objawy dyspeptyczne. Występują one zwłaszcza po błędach dietetycznych, polegających na spożyciu pokarmów stwarzających zwiększone zapotrzebowanie na żółć (pokarmy tłuste). W nie zakażonej kamicy przewodów żółciowych po­jawiające się bóle mają charakter raczej skurczowy i promieniują w kierunku środkowego nadbrzusza i do prawej łopatki.


Bóle te są skutkiem próby przemieszczenia się kamieni z pęcherzyka żółciowego przez jego szyję do przewodu żółciowego wspólnego, lub też w jego obrębie. Powstający ból jest efektem niemożności pokonania przeszkody, mechanicznego podrażnienia błony śluzowej pęcherzyka lub przewodu żółciowego oraz wzmożenia kurczliwości dróg żółciowych w celu przesunięcia powstałej przeszkody na drodze przepływu żółci.

Jak sobie pomóc

Przyłożenie termoforu, stosowanie zimnych lub gorących okładów na okolicę pęcherzyka żółciowego mogą złagodzić bóle. Pomaga również picie łykami wody. Czopki przeciwskurczowe mogą złagodzić bóle do chwili kontaktu z lekarzem.

Ryzyko zachorowania

Kamica żółciowa należy do najczęściej spotykanych chorób. Cierpią na nią co piąta kobieta i co dziesiąty mężczyzna. Choroba pojawia się najczęściej dopiero po ukończeniu trzydziestego roku życia i w przypadku połowy osób nią dotkniętych przez cale ich życie nie powoduje dolegliwości. Często kamicę żółciową wykrywa się przypadkowo, wykonując zdjęcia rentgenowskie lub badania ultrasonograficzne.

Komentarze do: Kamica żółciowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz