Szukaj

Czym się objawia zapalenie przełyku?

Podziel się
Komentarze1

Zapalenie przełyku jest dolegliwością, w której ochodzi do aktywacji układu immunologicznego w obrębie ścian przełyku w skutek odpowiedzi na czynniki podrażniające błonę śluzową. Chorobę tę może wywołać refluks żołądkowo – przełykowy, infekcje, urazy mechaniczne, oparzenia termiczne, przewlekłe nadużywanie alkoholu lub achalazja przełyku.

Czym się objawia zapalenie przełyku?

Jakie są objawy zapalenia przełyku?

Najczęstszym objawem jest oczywiście wydzielanie w żołądku kwasu solnego oraz pepsyny, czyli mówiąc prościej, zgaga. Ponadto, bardzo często zapaleniu towarzyszą puste odbijania, chrypka, suchy kaszel, zaburzenia połykania czy też bolesne połykanie.

Jak rozpoznać zapalenie przełyku?

Oznaki zapalenia niekoniecznie pojawić się muszą po spożyciu pokarmu, tak jak bywa to w przepadku choroby refluksowej. Ujawnić mogą się nagle na przykład po wypiciu substancji żrącej. Co więcej, chorzy cierpiący na tę dolegliwość odczuwają silne pieczenie w okolicach klatki piersiowej tuż po spożyciu między innymi ciepłych napojów czy ostrych potraw. Taki ból pojawić się również może, jeśli posiłek jedzony jest w pozycji leżącej. W wyniku zapalania może też, szczególnie nocą wystąpić wylewanie się płynów lub pokarmów. Po zaobserwowaniu któryś z objawów, nie należy rozpoczynać leczenia indywidualnie, lecz wybrać się na konsultację do specjalisty. Wykona on wówczas specjalistyczne badania, dzięki którym możliwe będzie 100 procentowe stwierdzenie, czy rzeczywiście zapalenie występuje.

Jak leczyć zapalenie przełyku?

Przede wszystkim nie należy rozpoczynać leczenia samemu. Po wykonaniu przez gastrologa specjalistycznych badań i stwierdzeniu choroby, wdroży on odpowiednią terapię i środki. Profilaktyczne leczenie natomiast podobne jest do kuracji przy chorobie refleksowej przełyku. Co powinniśmy więc robić? Zdecydowanie należy rzucić palenie, unikać kawy, alkoholu, czekolady, tłustych pokarmów i pokarmów zwiększających kwaśność soku żołądkowego, a posiłki powinniśmy być małe i często spożywane.

Jakie mogą być skutki zbagatelizowania choroby?

Zlekceważenie i niewdrożenie leczenia może objawić się nie tylko dyskomfortem, ale również zwężeniem się przełyku. To z kolei spowodować może duże trudności w połykaniu treści pokarmowych.Choroby powodujące zapalenie przełyku są zazwyczaj uleczalne. Z lekarzem należy się skonsultować jak najszybciej po rozpoznaniu u siebie objawów. Leczenie zwykle trawa od kilku do kilkunastu tygodni. Po zakończeniu kuracji niezmiernie ważna jest profilaktyka, gdyż choroba ta może powracać.

Komentarze do: Czym się objawia zapalenie przełyku? (1)

renii
renii 24-06-2013 16:50

zapalenie przełyku

1

Nieleczone zapalenie przełyku może powodować poważny dyskomfort, a nawet zwężanie przełyku, co z kolei przyczynia się do trudności z połykaniem pokarmów i leków.Dlatego nie bagatelizujmy objawów i wcześniej udajmy się do... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze