Szukaj

Choroby dziąseł: nie ma dowodów na związek z problemami sercowymi

Podziel się
Komentarze0

Prewencja chorób serca nie jest tak prosta jak mycie zębów. Co prawda, wiele badań powiązało choroby dziąseł z większym ryzykiem chorób serca oraz udaru mózgu, ale jak na razie nie ma żadnych dowodów na to, że choroby dziąseł mogą powodować choroby serca albo incydent naczyniowo mózgowy, jak stwierdza Amerykańskie Towarzystwo Serca, American Heart Association.Naukowcy amerykańscy bowiem przyjrzeli się 500 artykułom i badaniom na ten temat, opublikowanym w prasie specjalistycznej.

Co więcej, utrzymywanie, że leczenie dentystyczne może zapobiec zawałowi serca albo udarowi mózgu, jest nieuzasadnione, jak stwierdziła komisja lekarzy, dentystów oraz badaczy z dziedziny chorób zakaźnych.

Twierdzenie niektórych lekarzy, iż zawał serca oraz udar mózgu są bezpośrednio związane z chorobą dziąseł, może zafałszować fakty, zaalarmować pacjentów, a być może nawet odciągnąć prewencję od dobrze znanych czynników ryzyka tych chorób, stwierdza profesor medycyny jamy ustnej, doktor Peter Lockhart z centrum medycznego Carolinas Medical Center w Stanach Zjednoczonych.

Biologicznie jest to możliwe, przyznaje komisja ekspercka, że infekcje bakteryjne jamy ustnej mogą spowodować chorobę serca. Bakterie z jamy ustnej mogą bowiem przeniknąć do krwiobiegu w trakcie zabiegów dentystycznych oraz czyszczenia zębów.


Aczkolwiek, choroby dziąseł i choroby serca mają wiele wspólnych czynników ryzyka, włączając w to dym papiersowy, wiek oraz cukrzyca. A te czynniki o wiele lepiej wyjaśniają dlaczego choroby naczyń krwionośnych oraz jamy ustnej pojawiają się w parze.

Badania, które wykazują, że istnieje silne powiązanie między chorobą dziąseł i chorobą serca, nie brały pod uwagę tych popularnych wspólnych czynników.

Ludzie, którzy nie zwracają uwagi na bardzo dobrze potwierdzone czynniki ryzyka, takie jak palenie, wysokie ciśnienie krwi albo cukrzyca, mogą generalnie nie zwracać również uwagi na zdrowie swojej jamy ustnej, mówi doktor Peter Lockhart.

Jedno badanie wykazało, że inwazyjna procedura dentystyczna, która obejmuje również terapię choroby dziąseł, może także podnieść ryzyko zawału serca albo udaru mózgu.

Na pewno potrzebne będą długoterminowe badania, przeprowadzone na sporej grupie ludzi, które potwierdzą, czy faktycznie choroby dziąseł i zębów mogą powodować choroby serca i udar mózgu, mówi doktor Peter Lockhart.

Ponieważ nie zanosi się na to, żeby takie badanie miało być przeprowadzone w najbliższej przyszłości, powinniśmy powiedzieć pacjentom co wiemy, a czego nie wiemy,
dodaje jeszcze specjalista.

Dobra higiena jamy ustnej w dalszym ciągu jest bardzo ważna dla zdrowia ogólnego, a niektóre badania pokazały, że leczenie chorób dziąseł redukuje markery zapalenia w organizmie.

Raport komisji eksperckiej został opublikowany w przeglądzie naukowym Circulation.

Komentarze do: Choroby dziąseł: nie ma dowodów na związek z problemami sercowymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz