Szukaj

Brak jednego zęba oznacza niejeden problem

Podziel się
Komentarze0

Choć wielu osobom wydaje się to tylko drobnostką, utrata lub zniszczenie jednego zęba jest sporym problemem. Nawet pojedynczy ubytek w uzębieniu może skutkować dziesiątkami problemów zdrowotnych.


Jeśli stracimy lub wyrwiemy ząb, należy go więc jak najszybciej zastąpić nowym
– radzą dentyści. Z pomocą przychodzi coraz częściej nowoczesne leczenie implantologiczne. – Brak jednego zęba może wyrządzić ogromne szkody w jamie ustnej i zapoczątkować efekt domina w postaci rozwoju próchnicy, problemów ortodontycznych, czy pojawieniu się diastem, czyli przerw między zębami. To tak jakby ktoś wyjął książkę z pułki i pozostałe zaczęły tracić stabilność – porównuje lek. stom. Dariusz Wilisowski.

Boli cię brzuch? Może to przez ubytek

Polacy wciąż nie mają w zwyczaju uzupełniania pojedynczych ubytków, zwłaszcza jeśli są one niewidoczne. Szacuje się, że co drugi Polak nie ma przynajmniej jednego zęba. Niestety większość osób nie zdaje sobie sprawy, że braki w uzębieniu powinny być jak najszybciej uzupełniane, nie tylko ze względów estetycznych lecz przede wszystkim ze względów zdrowotnych.

- Gdy zaniechamy uzupełnienia brakującego zęba, otaczająca ubytek kość zapada się i zanika, a nie mające oparcia sąsiednie zęby zaczynają się przemieszczać w kierunku powstałej dziury. Wówczas często pojawia się choroba przyzębia, wywołana tym, że coraz trudniej jest umyć poprawnie zęby i dziąsła oraz dotrzeć do wszystkich przestrzeni międzyzębowych. W konsekwencji może to doprowadzić do próchnicy zdrowych, sąsiadujących z ubytkiem zębów i dalszych zniszczeń w jamie ustnej - mówi lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie.

To jednak nie jedyne konsekwencje wynikające z braku pojedynczego zęba. Wiele osób, które utraciło ząb uskarża się na bóle głowy, kręgosłupa, problemy z mową, a także na problemy żołądkowe. Te ostatnie wynikają stąd, ze jama ustna jest początkiem układu pokarmowego, a braki zębowe przekładają się na problemy z gryzieniem i przeżuwaniem jedzeniem, co może skutkować nawet wrzodami.


– Braki pojedynczego zęba to nie tylko uszkodzenie w obrębie szczęki, ale także uszkodzenie części przewodu pokarmowego, w tym przypadku najważniejszego, odpowiadającego za prawidłowe rozdrabnianie pokarmu i żucie. Zaburzenie tych funkcji, powoduje skutki w całym układzie – mówi dr Wilisowski.

Implant to korzeń, korona to ząb


Co więc powinniśmy zrobić, gdy na skutek wypadku lub próchnicy stracimy ząb?
- Zarówno w przypadku utraty pojedynczego, jak i kilku, a nawet wszystkich zębów, najskuteczniejszą i najszybszą metodą na trwałe i estetyczne odbudowanie ubytku jest leczenie implantologiczne - mówi Wilisowski i dodaje - Implanty stomatologiczne to niewielkie, mające od 8 do 10 mm śrubki umieszczane chirurgicznie w szczęce. Zastępują korzeń brakującego zęba oraz tworzą podbudowę dla nowej korony zęba. Wykonane są z tytanu - metalu, który wprowadzony do organizmu i kontaktujący bezpośrednio z jego tkankami, nie jest traktowany jako ciało obce i odrzucany, lecz zespala się z tkankami.


Implanty często mylone są z całym sztucznym zębem. W rzeczywistości zastępują one jedynie korzeń zęba. Pełna odbudowa następuje po nałożeniu na wszczepiony implant korony wykonanej z porcelany lub cyrkonu. - Najlepszym rozwiązaniem jest korona pełnoceramiczna, najlepiej imituje naturalny ząb, pod względem koloru, przezierności czy struktury. Najpopularniejsze, głównie ze względu na niższą cenę są jednak korony ceramiczne na podbudowie metalowej - tłumaczy Wilisowski.

Tajemnica sukcesu


Implant popularność zawdzięcza przede wszystkim temu, że dobrze wszczepiony, wraz z założoną na nim odbudową protetyczna jest właściwie nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Stomatolodzy podkreślają również inne, ważne zalety takiego rozwiązania, zwłaszcza jeśli chodzi o odbudowę pojedynczych ubytków.

- W przypadku zastosowania implantów nie ma konieczności szlifowania innych zdrowych zębów, jak w alternatywnym przypadku zastosowania tradycyjnych mostów czy koron. Implant jest bowiem wszczepiany dokładnie w to miejsce, gdzie powstał ubytek
- mówi dr Wilisowski.

Implanty są także bardzo trwałe i dba się o nie tak samo jak o prawdziwe zęby, stosując te same preparaty i szczoteczki. Dziś nowoczesna technologia implant umożliwia wykonywanie zabiegów implantacji trwających nie dłużej niż 1 godzinę, często bez użycia skalpela i w znieczuleniu miejscowym.

*******

NZOZ Centrum Stomatologii Luxdentica to jedna z najnowocześniejszych klinik stomatologicznych w Krakowie. Bogate praktyczne doświadczenie i szeroka, ciągle pogłębiana wiedza pracujących w klinice specjalistów sprawia, że  Luxdentica to synonim kompleksowego bezbolesnego i przyjaznego leczenia zębów. Dzięki korzystaniu z zaawansowanego sprzętu medyczno-diagnostycznego i najnowszych technologii, klinika świadczy usługi stomatologiczne na najwyższym poziomie. Specjaliści Luxdentica zajmują się m.in. leczeniem implantologicznym, chirurgią stomatologiczną, protetyką, stomatologią estetyczną oraz ortodoncją. Pacjenci gabinetu znieczulani są bezboleśnie, przy użyciu nowoczesnych systemów komputerowych The Wand. Luxdentica specjalizuje się także w leczeniu dzieci. Z myślą o nich organizuje regularne, bezpłatne wizyty adaptacyjne dla najmłodszych i ich rodziców.

Więcej informacji na stronie: www.luxdentica.pl oraz www.facebook.com/luxdentica

Komentarze do: Brak jednego zęba oznacza niejeden problem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz