Szukaj

Brak snu powoduje utratę kalorii - twierdzą naukowcy

Podziel się
Komentarze0

Jak wynika z najnowszych badań, jedna nieprzespana noc kosztuje nas tyle samo energii, ile przejście około 3 kilometrów.


Patrząc z perspektywy żywieniowej, jedna noc bez snu przekłada się na utratę 135 kalorii - tyle co w dwóch kromkach chleba lub w około 220 gramach półtłustego mleka.

- Choć ilość energii zaoszczędzana w czasie snu może wydawać się niewielka, tak naprawdę to więcej, niż się spodziewaliśmy - powiedział autor badania, profesor Kenneth Wright z Uniwersytetu w Kolorado.

- A jeśli założymy, że ilość magazynowanej energii przyczyniająca się do epidemii otyłości to 50 kalorii dziennie, oszczędność energii w trakcie snu jest istotna pod względem fizjologicznym.

Wright wraz ze swoimi współpracownikami przedstawili raport ze swoich badań na łamach najnowszego wydania czasopisma The Journal of Physiology.

Wyniki badań oparte są na pracy z siedmioma młodymi dorosłymi osobami, które po zaleceniu odpowiedniej diety obserwowano przez trzy dni pod kątem snu.Pierwszego dnia badani spali pełne osiem godzin, zaś drugiego i trzeciego nie spali w ogóle, łącznie przez 40 godzin, po których odespali kolejne 8.

Autorzy badania zaobserwowali, że w przeciągu pierwszych 24 godzin bez snu badani zużywali 7 procent więcej energii niż w trakcie przespanej nocy.

Zdaniem zespołu naukowców pod kierownictwem Wrighta, wyniki badania wskazują, że podczas gdy normalny cykl sen-czuwanie wiąże się z normalnym użytkowaniem energii organizmu, pozbawienie go odpoczynku w postaci snu najwyraźniej powoduje zużycie części zasobów energii.

Z drugiej jednak strony - podkreślają naukowcy - wyniki badań nasuwają pytanie, dlaczego ludzie nie oszczędzają jeszcze większej ilości energii podczas snu.

- Istnieją inne, ważne funkcje snu, które pochłaniają energię - podkreślił Wright.

- Część zgromadzonej energii może zostać ponownie rozdzielona, w celu wsparcia istotnych procesów fizjologicznych, takich jak nauka, konsolidacja pamięci, funkcje odpornościowe czy uwalnianie i synteza hormonów.

Naukowiec ostrzega ponadto, że nieprzesypianie nocy nie powinno być uważane za sposób na odchudzenie się, gdyż, jak wynika z wcześniejszych badań, brak snu wiąże się zarówno z zaburzeniami funkcji poznawczych jak i przyrostem masy ciała.

Komentarze do: Brak snu powoduje utratę kalorii - twierdzą naukowcy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz