Szukaj

Badanie naukowców kanadyjskich udowadnia skuteczność testów śliny w wykrywaniu wirusa HIV

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie, przeprowadzone przez badaczy w Kanadzie, pokazuje, że test śliny w diagnostyce infekcji wirusa HIV jest równie dokładny co test krwi, przeprowadzany na łonie populacji wysokiego ryzyka.Odkrycie to jest tak ważne, ponieważ może prowadzić do samowykrywania.

Badanie, o którym mowa, i które właśnie zostało opublikowane w prestiżowym przeglądzie brytyjskim Lancet Infections Diseases, zostało przeprowadzone przez panią doktor Nitikia Pant Pai z instytut badawczego (Institut de recherche) uniwersyteckiego centrum zdrowia McGill (CUSM, Centre universitaire de santé McGill) oraz z uniwersytetu Université McGill.

Pani doktor Nitikia Pant Pai oraz jej koledzy przeanalizowali dane badawcze uzyskane z pięciu baz danych na skalę światową.

Rezultaty tych poszukiwań pokazują, że test śliny Ora Quick HIV 1/2 jest precyzyjny w 99% u populacji z grupy wysokiego ryzyka, takich jak mężczyźni mający relacje homoseksualne. Precyzja ta wynosi 97% u populacji, które określa się jako grupa niskiego ryzyka.


Test Ora Quick HIV 1/2 jest bezzapachowy, bezbolesny i praktyczny. Jest to wykrywający test doustny, który zdobywa coraz większą popularność. Nie bez znaczenia jest fakt, że rezultaty możemy uzyskać w ciągu zaledwie dwudziestu minut.

Ciężko jest przekonać ludzi, aby stawili się osobiście w publicznych klinikach w celu przeprowadzenia testu na obecność wirusa HIV, a to z powodu stygmatyzacji, braku szacunku dla życia prywatnego, a także z powodu dyskryminacji związanej z chorobą, wyjaśnia pani doktor Nitikia Pant Pai.

Technika poufnego wykrywania, taka jak samowykrywanie, może położyć kres stygmatyzacji związanej z testem na HIV, dodaje jeszcze specjalistka z Centre universitaire de santé McGill.

Organizacja UNAIDS ocenia, że generalnie, 90% mężczyzn mających homoseksualne stosunki nie ma dostępu do najbardziej podstawowych usług zdrowotnych w dziedzinie zdrowia seksualnego.

Komentarze do: Badanie naukowców kanadyjskich udowadnia skuteczność testów śliny w wykrywaniu wirusa HIV

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz