Szukaj

Badania potwierdziły, że stresująca praca przyspiesza proces starzenia

Podziel się
Komentarze0

Wszyscy wiedzą, że nadmiar stresu ma zły wpływ na zdrowie człowieka. Odbija się na układzie immunologicznym, układzie sercowo-naczyniowym, może się także przyczynić się do rozwoju raka. Nie od dziś wiadomo, iż źródłem wielu stresów jest praca. Teraz okazało się, że stres może także wyrządzić szkody w komórkach DNA, co prowadzi bezpośrednio do przyspieszenia procesu starzenia oraz związanych z tym schorzeń i chorób.Kirsi Ahola z Finnish Institute of Occupational Health przeprowadziła badania, których celem było zmierzenie długości telomerów DNA oraz zmian, jakie zachodzą w nich w wyniku stresu związanego z pracą. Okazało się, że ludzie narażeni na duży stres, mają znacznie krótsze telomery.

Telomery ulokowane są na końcach chromosomów, a ich rolą jest zabezpieczanie materiału genetycznego przed zniszczeniem. Wraz z upływem lat długość telomerów zmniejsza się. Bardzo często, gdy osiągają one długość minimalną - komórki umierają. Zdarza się jednak, iż komórki te miast umrzeć, wprowadzają chaos i powodują szkody w układzie genetycznym.

W swoim badaniu, którego wyniki zostały opublikowane w PLoS One, Ahola i jej współpracownicy obserwowali leukocyty, które stały się głównym przedmiotem eksperymentów z telomerami. Odkryli, że pracownicy, którzy ulegli ciężkiemu przemęczeniu w wyniku stresu spowodowanego pracą, posiadają znacznie krótsze telomery niż ci, którzy nie byli tak zmęczeni.

W efekcie, osoby narażone na większy stres, zestarzeją się znacznie szybciej, niż miałoby to miejsce w normalnych warunkach. Skracanie się telomerów wiąże się z takimi chorobami, jak choroba Parskinsona, cukrzyca typu 2, zaburzenia związane z układem sercowo-naczyniowym oraz rakiem. W skrócie: stresująca praca sprawi, iż zestarzejesz się znacznie szybciej, niż powinieneś!

- Chroniczny stres związany z pracą stanowi duże ryzyko dla zdrowia, w związku z czym powinno się z nim walczyć - powiedziała Ahola.

Zauważyła także, że - Zarówno czynniki indywidualne jak i środowiskowe mogą stać się źródłem stresu. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, iż warunki w miejscu pracy mogą mieć większy lub mniejszy wpływ daną osobę, w zależności od jej cech indywidualnych.

Liczba czynników wywołujących stres w życiu jest ogromna. Nie licząc pracy, przyczyniać mogą się do niego problemy materialne, ciężkie dzieciństwo, płeć (mężczyźni mają krótsze telomery). Równie istotny wpływ mają np. dieta oraz palenie papierosów. Na przykład: ludzie, którzy w dzieciństwie doświadczyli traumy mają krótsze telomery, co wiąże się z tym, że często są znacznie mniej odporne na stres.

Jednak niezależnie od przyczyny pojawiania się stresu, Ahola zwykła powtarzać jedno zdanie - Niesamowitym jest jak wiele mówimy na ten temat, i to jak niewiele w tej kwestii działamy.

Komentarze do: Badania potwierdziły, że stresująca praca przyspiesza proces starzenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz