Szukaj

Aspiryna związana z niższym ryzykiem raka jelita grubego

Podziel się
Komentarze0

Nawet niskie dawki aspiryny przyjmowane od czasu do czasu mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego u kobiet. Naukowcy odkryli, że panie, które przyjmowały 100 miligramów aspiryny co drugi dzień przez co najmniej 10 lat, miały około 20% niższe ryzyko zachorowania na raka okrężnicy. Naukowcy byli pozytywnie takimi wynikami.Niektórzy z nich uważali bowiem, iż przyjmowanie 100 mg aspiryny co drugi dzień to zbyt mało i zbyt rzadko, by mogło przynieść tak zdumiewające rezultaty.

Nowe badanie zostało opublikowane w Annals of Internal Medicine. Jest ono następstwem wcześniejszego raportu, w którym nie stwierdzono różnic w ryzyku wystąpienia raka jelita grubego u kobiet, które zażywały aspirynę.

Inne zaś badania wykazały, że częstsze i większe dawki, przyjmowane zazwyczaj przez osoby z chorobami serca, są związane z mniejszym ryzykiem zgonu z powodu nowotworów. Jeszcze inne dowiodły, że przyjmowanie aspiryny opóźnia około 5 - 10 lat pojawienia się raka.

W obliczu niezbyt rozstrzygających rezultatów, naukowcy z Brigham and Women's Hospital postanowili "wziąć sprawy we własne ręce" i przyjrzeli się danym z uprzednio przeprowadzonego badania.


Około 40 tysięcy kobiet przydzielono losowo do przyjmowania niskich dawek aspiryny lub placebo co drugi dzień, począwszy od 1993 do 1996 roku. Następnie uczestniczki były obserwowane do 2004.

Sprawdzano, czy w obu grupach pojawią się różnice dotyczące rozwoju nowotworu i chorób serca. 34 tysiące kobiet z tego badania zgodziło się kontynuować eksperyment do marca 2012 roku.

Badacze odkryli, że kobiety przyjmujące niskie dawki aspiryny co drugi dzień w czasie pierwszych 10 lat obserwacji, miały niższy poziom ryzyka wystąpienia raka jelita grubego.

Te, które zdecydowały się kontynuwać przyjmowanie leków, wykazały jeszcze mniejsze ryzyko, w porównaniu do tych, które zaprzestały, bądź przyjmowały tabletki o efekcie placebo.

Stosowanie aspiryny zalecane jest dla większości ludzi, którzy mieli atak serca. Badacze ostrzegają jednak, iż wciąż nie są znane skutki uboczne przyjmowania jej przez długi okres. Wykazano jednak, iż kobiety, które przyjmowały aspirynę, były o 14% bardziej narażone na krwawienie żołądka i 17% na dziury w błonie śluzowej żołądka, znane jako wrzody trawienne.

Mimo to, badacze zapewniają, że korzyści ze stosowania aspiryny są większe od ryzyka.

Według American Cancer Society (ACS), rak jelita grubego i odbytnicy jest trzecim najczęściej występującym rodzajem raka w USA.

Komentarze do: Aspiryna związana z niższym ryzykiem raka jelita grubego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz