Szukaj

Amerykanie znieczulą polską dentofobię?

Podziel się
Komentarze0

W Polsce działa już pierwszy gabinet znieczulający DentalVibe, wykorzystujący urządzenie, dzięki któremu znieczulenie stało się bezbolesne. Wszystko za sprawą specjalnego… wibratora.Amerykanie znieczulą polską dentofobię?

To nie dentysta i borowanie paraliżuje Polaków, a znieczulenie, które ma łagodzić ból podczas zabiegu. Na myśl o znieczuleniu stres dopada niemalże 20 proc. z nas – podaje dentysta.eu, połowa pacjentów w Polsce w ogóle boi się samej igły. Amerykańscy naukowcy znaleźli na to sposób, który właśnie trafił do Polski. W walce ze strachem Polaków, dentystom ma pomóc urządzenie, które dzięki wibracjom sprawia, że pacjent nie odczuwa bólu podczas wbijania igły. Póki co nowe rozwiązanie testowane jest w jednym z gabinetów w Katowicach, ale w stomatologicznym świecie już mówi się o rewolucji, dzięki której możliwa stanie się walka z lękiem przed znieczuleniem czyli tzw. needle phobia.

Pacjenci nienawidzą znieczulenia. Podanie go strzykawką lub karpulą często oznacza rozpierający ból, traumatyczny zwłaszcza dla małych dzieci. Dlatego pojawienie się nowego rozwiązania, które może wyeliminować ten problem, jest nadzieją na to, że Polacy w końcu zaczną się leczyć u dentysty, a zwłaszcza dzieci – mówi dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic w Katowicach, która testuje DentalVibe.

Znieczulenie nie znieczula strachu

Aż 8 lat zajęło Amerykanom stworzenie urządzenia, dzięki któremu dentyści nad Wisłą mają nadzieję pokonać strach Polaków przed dentystą. A jest z czym walczyć. Aż w 43 proc. przypadków, rzadkie wizyty u dentysty spowodowane są strachem. Bolesne znieczulenie zajmuje dziś 7. miejsce na liście najbardziej stresujących czynników u dentysty. Wyprzedzają je jedynie ceny, zapach i ból, także podczas znieczulania. Ten ostatni odstrasza ponad 50 proc. Polaków.


- Pacjent siada w fotelu i pierwszy zabieg, który mu się wykonuje okazuje się być bolesny. Nic więc dziwnego, że nie wraca do dentysty, unika leczenia lub odwołuje kolejne wizyty. Ból podczas znieczulenia może okazać się naprawdę traumatyczny, zwłaszcza jeśli dentysta nie ma wprawnej ręki – mówi dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna w Katowicach.


Tymczasem znieczulenie towarzyszy aż 80 proc. wszystkich zabiegów. 76 proc. Polaków przyznaje, że podano mu je za pomocą strzykawki. Dotychczasowe, tzw. bezigłowe metody dostępne są zaledwie 4 proc.  Ponad jedna czwarta Polaków uznaje znieczulenie za zabieg bardzo bolesny. Wskutek tego, aż 60 proc. przyznaje, że ból i przykre doświadczenia są powodem strachu przed kolejnymi wizytami – podaje dentysta.eu

Zanim znieczulą, wibrują w ustach


Dlatego przez ostatnie lata Amerykanie pracowali nad rozwiązaniem, które nie tylko wyeliminuje traumę związaną z igłą i strzykawką, ale także oswoi dzieci ze znieczuleniem. Efektem tych prac jest DentalVibe – wibrator dentystyczny. To niewielkich rozmiarów urządzenie z wymiennymi, sterylnymi końcówkami, które po włączeniu emitują wibracje o nieregularnej częstotliwości. Stomatolog przykłada je do dziąsła pacjenta na krótko przed wbiciem igły ze znieczuleniem. Wibracje powodują, że ukłucie nie jest wyczuwalne.

- W całej metodzie chodzi o oszukanie naszego mózgu. Dzięki wibracjom nasz mózg odbiera tylko te bodźce, bo szybciej trafiają one do mózgu, całkowicie ignorując ból pojawiający się podczas wbijania igły. W konsekwencji pacjent nie odczuwa ani momentu wbicia igły, ani momentu wprowadzania płynu znieczulającego. Mózg cały czas koncentruje się na wibracji na powierzchni dziąsła – tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda.

Z punktu widzenia pacjenta, nowa metoda to prawdziwa rewolucja. Oznacza, że teraz leczenie będzie zupełnie bezbolesne. – Ból pojawiał się w momencie przebicia błony śluzowej dziąsła, przebicia kości a następnie podania płynu. Ten ostatni wiązał się z nieprzyjemnym, rozpierającym tkanki uczuciem. Teraz ten problem został całkowicie wyeliminowany. Pozwala to nie tylko leczyć pacjentów panicznie bojących się igieł i strzykawek, ale przede wszystkim dzieci - pacjentów szczególnie wrażliwych na ból – mówi dentysta.

Na razie urządzeniem dysponuje tylko jedna klinika w kraju – Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna w Katowicach. Cena znieczulenia jest niewielka.

Komentarze do: Amerykanie znieczulą polską dentofobię?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz