Szukaj

5 października Światowy Dzień Uśmiechu

Podziel się
Komentarze0

Rozpoczyna się okres jesiennych szarug i pierwszych mrozów. Coraz mniej słońca i perspektywa zbliżającej się zimy na nikogo nie działają krzepiąco. Tym bardziej powinniśmy celebrować zbliżające się święto - 5 października obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu. Radzimy, jak zadbać o to, by uśmiechać się beztrosko i jak najszerzej.


Śmiech jest lekarstwem, które każdy może sobie przepisać

Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony jest co roku w październiku. Pomysłodawcą akcji był Harvey Ball,  amerykański artysta słynący z tego, że na początku lat 60-tych stworzył projekt uśmiechniętej buźki na żółtym tle – do dziś międzynarodowego symbolu radości i szczęścia. Dzieło Balla było kontynuowane po jego śmierci. Światowy Dzień Uśmiechu odbędzie się w tym roku po raz 13. Jest to wyzwanie dla Polski i dla każdego z nas. 2 lata temu dziennik „The Daily Mail” opublikował ranking najbardziej uśmiechniętych narodów Europy. Polska zajęła jedno z ostatnich miejsc. Wysnuto wiele teorii na temat przyczyn tego stanu rzeczy. Hipotezy o „mentalności postkomunistycznej” czy złym klimacie zawsze pozostaną w sferze domysłów. Odpowiedź podsunęły badania Ministerstwa Zdrowia. Wynika z nich, że ponad 40% Polaków w wieku emerytalnym nie ma już żadnego zęba. Tak więc diagnoza jest prosta - nie uśmiechamy się, bo się wstydzimy.

Bezwstydny uśmiech

Komenda „Uśmiech!” podczas wakacyjnej sesji zdjęciowej wywoływała u Ciebie dyskomfort i zażenowanie? Zasłaniasz usta dłonią, gdy wybuchasz śmiechem? Starasz się nie eksponować zębów? Jest na to rada, jednak wymaga pomocy specjalisty. Można zadbać o jamę ustną tak, by już nigdy nie być zmuszonym do kontrolowania wybuchów radości. Z pomocą przychodzą współczesna stomatologia i jej specjalizacje, jak protetyka czy ortodoncja. Dziedziny te pozwalają nie tylko na leczenie próchnicy i stanów zapalnych, ale także na korekcję wad zgryzu. Dzięki temu pozwalają na znaczną poprawę wyglądu.


- Powody do leczenia wad zgryzu są nie tylko estetyczne, ale i zdrowotne.  Wady zębowe takie jak  zrotowane i stłoczone zęby uniemożliwiają prawidłowe oczyszczani, przez co są bardziej  narażone na próchnicę oraz choroby przyzębia. Duże dysproporcje wielkości szczęki i żuchwy są powodem wad szkieletowych, mogących mieć wpływ na nieprawidłową funkcję żucia, przez co cierpi układ pokarmowy oraz stawy skroniowo-żuchwowe - mówi lek. stom. Agnieszka Szygenda z Orident w Poznaniu.

Nieprawidłowo ustawione lub stłoczone zęby to nie jedyny problem ograniczający szerokość i swobodę naszego uśmiechu. Kolejnym jest ich brak. Pierwsze zęby tracimy przeciętnie już między 20 a 30 rokiem życia. Bardzo ważne jest uzupełnienie tych braków. I znów estetyka nie jest celem samym w sobie, gdyż każdy ubytek sprawia, ze pozostałe zęby tracą oparcie i zaczynają się przemieszczać. Poza tym alternatywą dla bezzębnego uśmiechu jest najczęściej jego brak. A takiej ceny nie chcemy ponosić. Badania pokazują, że komplet zębów i zdrowy uśmiech, jaki zapewniają, ma znaczenie także w innych dziedzinach życia.


Biały znaczy estetyczny

Kiedy już zadbamy o zdrowie naszych zębów, możemy pokusić się o ich wybielanie. Jest to zabieg, który już dawno przestał być ekstrawagancją dostępną dla elit. Psychologowie twierdzą, że zdrowe zęby idą w parze z sukcesem zawodowym i towarzyskim. A przejawem zdrowia staje się często biel. Białe zęby podnoszą samoocenę, dodają pewności siebie. Uśmiech jest naszą wizytówką i znakiem rozpoznawczym.

– Picie kawy i herbaty, palenie papierosów, spożywanie produktów z zawartością barwników spożywczych, a nawet niektórych lekarstw — wszystko to powoduje przebarwienia i żółknięcie zębów. Na szczęście nie jest to proces nieodwracalny. W gabinetach stomatologicznych stosuje się techniki pozwalające bezpiecznie i bez skutków ubocznych przywracać zębom ich naturalny, zdrowy wygląd – komentuje A. Szygenda.

Wraz z zabiegiem wybielania wchodzimy na grunt stomatologii estetycznej. Dzięki zdobyczom nowoczesnej nauki każdy z nas może spełnić marzenia o pięknym uśmiechu. Nie wszyscy wiedzą, że leczenie ortodontyczne i protetyczne może wpływać na kształt twarzy, zarys ust i redukować zmarszczki. Dzięki prostym, korzystnym dla zdrowia ogólnego zabiegom, uzyskujemy efekt liftingu, który z powodzeniem odejmuje kilka lat.

Defekty estetyczne dotyczące jamy ustnej można, a nawet trzeba korygować. Poprawia to nie tylko stan ogólny naszego organizmu, ale także samopoczucie. Dzięki temu znów będziemy mogli szczerze i szeroko się uśmiechać. A jest to ważne, gdyż jak głoszą słowa Reinholda Bollera przywołane w tytule,  śmiech jest najlepszym lekarstwem. Warto zacząć tę kurację już 5 października.

Komentarze do: 5 października Światowy Dzień Uśmiechu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz