Szukaj

Zbyt dużo aluminium w niektórych dezodorantach, alarmuje 60 millions de consommateurs

Podziel się
Komentarze0

Według ankiety, którą przeprowadza co miesiąc magazyn francuski 60 millions de consommateurs, 6 na 14 przetestowanych dezodorantów – antyperspirantów zawierało stężenia soli aluminium większe niż pozwalają na to poziomy określone przez agencję AFSSAPS (Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé, francuska agencja ds. bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych).W kwietniowym numerze 60 millions de consommateurs, zespół magazynu przedstawia przeprowadzoną na własną rękę ankietę nad obecnością aluminium w antyperspirantach.

W rzeczywistości, produkty te posługują się solami aluminium, które redukują pocenie, podczas gdy zwykłe dezodoranty zadowalają się jedynie maskowaniem zapachu.

W tej ankiecie, magazyn przetestował 14 różnego rodzaju antyperspirantów, przeznaczonych zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Okazało się, że sześć z tych produktów przekraczało zawartość soli glinu, która jest zalecana przez agencję AFSSAPS, w bardzo różnych proporcjach, mieszczących się w granicach od 0,19% do 2% czystego aluminium.

A jak zaleca francuska agencja Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé, maksymalny poziom aluminium powinien wynosić 0,6%. Poziom ten został ustalony na podstawie analizy ryzyka związanego ze stosowaniem aluminium w produktach kosmetycznych.


Magazyn 60 millions de consommateurs przetestował nawet dezodorant na bazie ałunu naturalnego, który przedstawiany jest jako alternatywa do aluminium, ale jak się okazuje, nawet ten dezodorant zawiera 0,3% aluminium.


W swoim raporcie na temat antyperspirantów, francuska agencja ds. bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych stwierdzała, że żaden element nie pozwala uważać, że kontakt z aluminium poprzez skórę stanowi jakieś ryzyko kancerogenne. Ale molekuła ta jest również znana z tego, iż może mieć możliwe działanie neurotoksyczne, może powodować anemię, albo wpływać negatywnie na kości.

To właśnie dlatego agencja AFSSAPS zaleca mimo wszystko ograniczenie stężenia aluminium w antyperspirantach albo w dezodorantach do 0,6%.

Niekompletne informacje na opakowaniach

Poza tym, Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé doradza także, żeby nie używać produktów aluminiowych, kiedy skóra jest uszkodzona.

Agencja AFSSAPS zaleca, żeby informować konsumentów na temat dezodorantów i antyperspirantów, iż produky te nie powinny być używane po goleniu albo w przypadku uszkodzenia skóry. Takie wskazanie zresztą powinno widnieć na etykietce na produkcie, jednakże nie zawsze tak jest, jak stwierdza miesięcznik 60 millions de consommateurs.

Magazyn ten ujawnia również w swojej ankiecie, że nawet jeśli globalnie sposób użycia i ostrzeżenia oczywiście figurują na opakowaniach, to jednak żadna etykietka nie dostarczała kompletnej informacji, zgodnej z zaleceniami agencji Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé, to znaczy wzmianki, iż produkty te nie powinny być używane w przypadku uszkodzenia skóry i po goleniu.

Komentarze do: Zbyt dużo aluminium w niektórych dezodorantach, alarmuje 60 millions de consommateurs

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz