Szukaj

Samoopalacz do twarzy

Samoopalacze do twarzy i ciała są bezpieczniejszym sposobem na uzyskanie opalenizny niż promienie słoneczne czy solarium, dlatego cieszą się coraz większą popularnością. Stosując samoopalacz do twarzy, zapobiegamy szybszemu starzeniu się skóry i zmniejszamy ryzyko rozwoju nowotworu skóry.

Samoopalacz do twarzy

Samoopalacze do twarzy i ciała stały się modne w latach 90. ubiegłego wieku. Pierwsze z tych, które trafiały na rynek nie były idealne i dawały efekt nienaturalnej, pomarańczowej opalenizny. Obecnie w drogeriach dostępne są samoopalacze różnych firm, które udoskonalane przez lata, w mniejszym stopniu powodują występowanie efektów ubocznych.

Jaki samoopalacz do twarzy wybrać?

Warto rozróżnić kosmetyki stopniowo brązujące od tradycyjnych samoopalaczy. Pierwsze z nich po każdym użyciu stopniowo nadają efekt opalenizny, natomiast drugie już po jednej aplikacji i upływie kilku godzin znacznie przyciemnią skórę.

Przystępując do zakupu samoopalacza, powinniśmy zwrócić uwagę, do jakiej cery jest on przeznaczony. Jeśli używamy np. dermokosmetyków - ze względu na podrażnienia, jakie wywołują zwykłe kosmetyki - koniecznie zapytajmy kosmetyczkę lub dermatologa, który z produktów będzie dla nas odpowiedni.

Samoopalacze do twarzy występują pod różnymi postaciami: jako kremy, balsamy, chusteczki nawilżane, olejki, a także krople. Indywidualne upodobania decydują o tym, która forma kosmetyku będzie najlepsza dla nas. U jednej osoby lepiej sprawdzą się krople, a u innej np. chusteczki. Aby osiągnąć najbardziej zadowalający efekt, warto wypróbować wszystkie możliwości.

Zawartość samoopalaczy do twarzy

Głównym i najczęściej występującym składnikiem samoopalaczy jest DHA (dihydroksyaceton). Wraz z DHA za przyciemnienie skóry odpowiadają ekstrakty roślinne, najczęściej juglon - naturalny barwnik pozyskiwany z zielonych łupin orzecha włoskiego oraz lawson - wyciąg z rośliny Lawsonia internis. DHA ma łagodny charakter, nie wywołuje podrażnień i alergii. Jedyną wyczuwalną wadą jest zapach, który powstaje przy zetknięciu DHA z powierzchnią skóry.

Jak prawidłowo stosować samoopalacz do twarzy?

Najważniejsze, aby przed nałożeniem kosmetyku, odpowiednio przygotować skórę twarzy. Na początku najlepiej zrobić peeling bądź scrub, który złuszczy martwy naskórek. Taki zabieg zminimalizuje ryzyko powstania przebarwień po użyciu samoopalacza. Następnie należy dokładnie oczyścić cerę, stosując np. żel do twarzy. Po wytarciu twarzy ręcznikiem, zaczekajmy chwilę, aby mieć pewność, że jest ona sucha.

Przed przystąpieniem do aplikacji samoopalacza zabezpieczmy skóry rąk, zakładając lateksowe rękawiczki. W zależności od tego, jaki efekt chcemy otrzymać, możemy nałożyć jedną lub dwie warstwy samoopalacza. Kosmetyk najpierw rozcieramy między dłońmi, a dopiero później nanosimy na skórę twarzy. Pamiętajmy, że pierwsza warstwa nie powinna być zbyt gruba. Istotne jest też, aby samoopalacz rozprowadzić równomiernie. Naturalny efekt uzyskamy, jeżeli będziemy aplikować go stopniowo, tak dotrzeć w każde zagłębienie skóry. Po nałożeniu odczekajmy chwilę - kosmetyk powinien się dobrze się wchłonąć.

Najczęściej popełniane błędy przy stosowaniu samoopalacza do twarzy

Przed zakupem warto zapoznać się wcześniej z opiniami innych użytkowników, choćby na forach internetowych. Dzięki temu nie wydamy pieniędzy na kosmetyk, który się nie sprawdzi. Oto kilka wskazówek, jak uniknąć częstych błędów podczas stosowania samoopalacza:

  • nie nakładaj preparatu z góry na dół - aplikacje najlepiej zacząć od nosa, przechodząc stopniowo w kierunku boków twarzy;
  • jeżeli nie chcesz osiągnąć efektu maski - pamiętaj, aby posmarować również szyję, w ten sposób opalenizna na twarzy nie będzie wyglądała sztucznie;
  • nałóż wazeliną na brwi i w okolicach linii włosów - dzięki temu unikniesz nadmiernego gromadzenia się preparatu w tych miejscach;
  • nie aplikuj preparatu, jeśli masz problemy z suchą skórą - wcześniej zadbaj o odżywienie i nawilżenie twarzy, w tym celu zaopatrz się w stosowny krem bądź zastosuj specjalną kurację pod okiem kosmetyczki;
  • nie przesadzaj z ilością samoopalacza - zwłaszcza w tym miejscach na twarzy, w których ciemniejsza skóra będzie wyglądać niekorzystnie - cieńszą warstwę kosmetyku należy nałożyć np. w okolicach oczu;
  • po zastosowaniu samoopalacza odczekaj 3 godziny - nie uprawiaj sportu, gdyż pot mógłby zniszczyć ostateczny efekt twojej opalenizny;
  • jeśli zastosowałaś się do wszystkich zaleceń i mimo to rezultat cię nie satysfakcjonuje, użyj cytryny - pomaga w likwidowaniu zbyt intensywnych przebarwień. Następnym razem być może warto użyć innego kosmetyku. Z kolei, jeżeli sądzisz, że źle zaaplikowałaś samoopalacz, poszukaj inspiracji wśród internetowych tutoriali.

Autor: Sylwia Bednarz

Komentarze do: Samoopalacz do twarzy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz