Szukaj

Pielęgnacja twarzy

Pielęgnacja twarzy jest jednym z podstawowych sposobów na zachowanie młodego i zdrowego wyglądu. Każda kobieta stara się zachować swoją urodę jak najdłużej. Jednak niestety nie wszystkie panie poświęcają wystarczającą ilość czasu na pielęgnację twarzy, co często odbija się na wyglądzie ich cery.

Pielęgnacja twarzy

 

Można nieustannie eksperymentować ze swoją fryzurą, kupować drogie ubrania i akcesoria. Jednak ani eleganckie ubrania, ani nowa fryzura nie pomogą odzyskać z powrotem pięknej cery. Pielęgnacja twarzy jest niezbędna, by uniknąć wczesnego pojawiania się zmarszczek i zachować cerę w jak najlepszym stanie na długie lata. Pielęgnacja twarzy obejmuje 3 podstawowe etapy: oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie skóry.

Podstawowe etapy pielęgnacji twarzy

Etapy pielęgnacji twarzy

Po całym dniu na skórze znajdują się różne zanieczyszczenia, np. kurz czy resztki makijażu. Dodatkowo w ciągu całego dnia gruczoły potowe wydzielają pot, który składa się z soli, mocznika i innych produktów ubocznych. Stosowanie kosmetyków oczyszczających, takich jak płyny miceralne czy mleczka do demakijażu, jest więc niezbędne - inaczej z powodu zanieczyszczeń stan cery może się znacznie pogorszyć.

Po oczyszczaniu twarzy zawsze należy przemyć twarz tonikiem. Tonizowanie jest niezbędne, by przywrócić skórze jej naturalny poziom pH, a także nawilżyć ją i zdezynfekować.

Kolejnym etapem jest nawilżanie skóry. Odpowiednio dobrany krem nie tylko nawilża i odżywia twarz, ale także regeneruje ochronną barierę skóry po wcześniejszym oczyszczaniu i tonizowaniu.

Oczyszczanie twarzy

Twarz należy oczyszczać 2 razy dziennie - rano i wieczorem. Podczas wieczornej pielęgnacji, aby usunąć makijaż, trzeba użyć specjalnego kosmetyku do demakijażu - płynu lub mleczka, następnie, umyć buzię żelem oczyszczającym, delikatnie masując twarz. Rano natomiast oczyszczamy twarz z nadmiaru sebum, które wydziela się także w nocy, oraz zanieczyszczeń, znajdujących się na pościeli.

Każdy kosmetyk musi być odpowiednio dobrany do typu cery. Jest to podstawa skutecznej pielęgnacji twarzy. Niektóre kobiety do mycia twarzy używają zwykłego mydła. Taka metoda nie jest zalecana, bo mydło bardzo wysusza skórę, pozbawiając ją warstwy lipidowej. Czasami w przypadku cery trądzikowej może to początkowo poprawić jej stan. Jednak po czasie skóra zacznie się bronić przed nadmiernym wysuszeniem, produkując zwiększoną ilość sebum. Skutkiem tego będzie nasilenie zmian trądzikowych.

Tonizowanie twarzy

Większość uważa tonik za coś zbędnego, jednak użycie tego kosmetyku jest konieczne, by przygotować skórę do dalszej pielęgnacji.

Po pierwsze, tonik usuwa resztki makijażu oraz inne zanieczyszczenia, które mogły zostać na twarzy. Po drugie, przywraca skórze jej właściwe pH, które jest określane w odpowiedniej skali. Skala pomiaru kwasowości substancji chemicznych obejmuje odczyn kwaśny (0-7) oraz zasadowy (7-14). Niemowlęta mają odczyn 7. Z biegiem czasu skóra zaczyna kwaśnieć i jej pH utrzymuje się pomiędzy 4,5 a 6. Cera trądzikowa, przetłuszczająca się, a także przesuszona charakteryzują się odczynem pH 6. Natomiast optymalnym i najzdrowszym jest pH 5,5.

Nawilżanie twarzy

Nie ważne czy kobieta ma 20 lat, czy 70, użycie kremu nawilżającego jest konieczne, aby prawidłowo zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia. Rano stosujemy krem na dzień, a wieczorem krem na noc. Jest to bardzo istotna różnica, ponieważ cera potrzebuje różnej dawki ochrony i witamin w zależności od pory dnia.

Krem na dzień zawiera w swoim składzie witaminy i substancje nawilżające. Dzięki temu skóra jest silnie i długo nawilżona. Ponadto zawiera składniki, chroniące skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wiatr, mróz, smog itd. Poza tym, wiadomo, że promieniowanie UV jest bardzo szkodliwe dla twarzy, bo przyspiesza proces starzenia skóry, dlatego krem, który stosujemy rano powinien zawierać filtry przeciwsłoneczne.

Krem na noc ma za zadanie zregenerować i wygładzić skórę oraz poprawić jej elastyczność. Jego konsystencja jest zazwyczaj gęstsza i bardziej tłusta, niż kremu na dzień, a składnikami są często olejki i witaminy, które efektywniej wchłaniają się nocą, kiedy skóra odpoczywa.

Dodatkowa pielęgnacja twarzy

Raz lub dwa razy w tygodniu warto poświęcić trochę czasu na dodatkową pielęgnację, która ma na celu poprawę kondycji skóry. Po wieczorowym oczyszczeniu można zrobić peeling albo zaaplikować maseczkę na twarz. Peeling pomaga usunąć martwe komórki naskórka, natomiast maseczki głęboko oczyszczają i nawilżają skórę. Można stosować zarówno gotowe produkty kupione w drogerii, jak i te przygotowane w domu.

Dodatkowo można zadbać o skórę wokół oczu lub ust. By dobrać odpowiedni zabieg oraz kosmetyki należy uwzględnić wiek, stan skóry oraz specyfikę miejsca, na które jest przeznaczony.

Pielęgnacja twarzy może się różnić w zależności od pory roku. W czasie zimowym skóra jest bardziej wrażliwa i sucha. Najlepszym sposobem na dodatkowe odżywienie cery będzie naturalny olejek. Zaleca się używanie olejków lekkich, na przykład arganowego.

Latem skórę należy dodatkowo chronić przed promieniowaniem UV, dlatego niezbędnym kosmetykiem w tym czasie jest krem przeciwsłoneczny, posiadający wysoki filtr SPF.

Efekty pielęgnacji twarzy będą zauważane tylko wtedy, kiedy zadbamy o skórę również od środka. Na poprawę jakości cery wpływa nie tylko dobrze dobrana pielęgnacja, ale także prawidłowa dieta, bogata w witaminy, białko i kwasy tłuszczowe. Warto pamiętać o bardzo szkodliwym działaniu alkoholu, papierosów oraz innych używek, które powodują przyspieszenie starzenia się komórek.

Błędy, które najczęściej popełniamy podczas pielęgnacji twarzy:

1. Nadużywanie peelingu

Zbyt częste stosowanie peelingu może uszkadzać komórki naskórka. To z kolei powoduje nadmierne wytwarzanie sebum oraz podrażnienia skóry. Jak w przypadku każdego zabiegu, peeling należy wykonywać zgodnie z zaleceniami do określonego typu skóry.

2. Zbyt duża ilość kremu na noc

W trosce o piękną cerę, niektóre panie przesadzają z ilością kremu na noc. Część kremu nałożonego w zbyt dużej ilości zostanie wchłonięta przez skórę - reszta stworzy barierę zapobiegającą przenikaniu tlenu do skóry. Krem na noc najlepiej stosować 1-2 godziny przed snem.

3. Brak toniku

Tonik jest bardzo ważnym etapem w procesie pielęgnacji twarzy. Kosmetyk ten pomaga przywrócić równowagę pH oraz zmniejsza widoczność porów skóry.

4. Wyciskanie zaskórników

Wyciskanie może spowodować poważne problemy skórne. Nieumiejętne mechaniczne oczyszczanie twarzy zwiększa ryzyko powstawania stanów zapalnych skóry i powoduje jej uszkodzenie. Dodatkowo wyciskanie zaskórników prowadzi do tego, że zmiany trądzikowe wolniej się goją, a skóra jest ciągle podrażniona.

5. Stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla dzieci

To prawda, że kosmetyki dla dzieci zawierają mniej szkodliwych substancji chemicznych. Z drugiej strony jednak nie zawierają wszystkich niezbędnych substancji dla dorosłych komórek skóry. Kosmetyki zawsze powinny być dobierane odpowiednio do wieku, ponieważ każda grupa wiekowa potrzebuje innych składników pielęgnacyjnych.

Autor: Olga Lipnicka

Komentarze do: Pielęgnacja twarzy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz