Szukaj

Kosmetyki ekologiczne

Od jakiegoś czasu na polskim rynku kosmetycznym królują kosmetyki ekologiczne, naturalne oraz organiczne. Można sądzić, że nie ma między nimi większej różnicy, jednak takie myślenie jest najczęściej błędne. Kosmetyki ekologiczne to coś więcej niż kosmetyki naturalne i organiczne, ponieważ składniki kosmetyków ekologicznych muszą pochodzić z ekologicznych upraw i zazwyczaj posiadać odpowiednie certyfikaty.

Kosmetyki ekologiczne

Kosmetyki ekologiczne są dość często mylone z kosmetykami naturalnymi. Jak na razie nie istnieją żadne regulacje prawne dotyczące kosmetyków naturalnych, dlatego też producenci bardzo chętnie to wykorzystują, nazywając swój kosmetyk ekologicznym lub naturalnym. Często natomiast okazuje się, że w składzie takiego produktu jest tylko domieszka organicznych składników, a pozostała reszta to ich syntetyczne i tańsze zamienniki.

Certyfikaty a kosmetyki ekologiczna

Nie jest również dokładnie określone, ile ekologicznych składników ma zawierać kosmetyk ekologiczny. Wszystko opiera się na zasadach, które stworzył producent certyfikatu i należy tutaj zaznaczyć, że nie każdy kosmetyk posiadający certyfikat jest w 100% naturalny.

Do najbardziej znanych certyfikatów należą:

Certyfikat ECOCERT

To jeden z najsłynniejszych certyfikatów, a mimo to nie certyfikuje kosmetyków o całkowicie naturalnym składzie. Kosmetyk z tym certyfikatem musi zawierać minimum 95% surowców z upraw ekologicznych, ponadto składniki odzwierzęce muszą pochodzić od żywych zwierząt, mowa tutaj o mleku oraz miodzie. Oprócz tego półprodukty nie mogą być modyfikowane genetycznie, a produkt końcowy nie może być testowany na zwierzętach.

Certyfikat COSMEBIO

Kosmetyki z tym certyfikatem muszą również zawierać co najmniej 95% składników z upraw ekologicznych lub monitorowanych dzikich zbiorów, regulowanych ekologicznymi przepisami Unii Europejskiej. Ponadto w kosmetykach z logiem COSMEBIO nie mamy prawa znaleźć sztucznych barwników, zapachów, konserwantów, substancji modyfikowanych genetycznie oraz składników takich jak parafina czy silikon.

Certyfikat DEMETER

Certyfikat ten dość jasno określa zasady dobierania składników do kosmetyku, który ma nosić miano ekologicznego. Wszystkie surowce muszą pochodzić z upraw ekologicznych.

Należy także dodać, że na zakup certyfikatu mogą sobie zazwyczaj pozwolić tylko większe firmy, z tego względu, że jest to koszt ok. 2000 euro za jeden produkt, a w przypadku certyfikatu ECOCERT należy odnawiać go co roku.

Ręcznie robione kosmetyki ekologiczne

Oprócz wielu certyfikowanych kosmetyków ekologicznych nie możemy zapominać o produktach, które są wytwarzane przez mniejsze, najczęściej lokalne, firmy. Są to zazwyczaj kosmetyki handmade, które absolutnie nie odbiegają jakością od tych z certyfikatem. Ogromną zaletą ręcznie wykonywanych kosmetyków jest to, że są produkowane w niewielkiej ilości, często na zlecenie indywidualnego klienta. Daje to gwarancję, że zakupiony produkt jest świeży, ekologiczny i nie zawiera konserwantów, przez co znacznie lepiej wpływa na kondycję skóry.

Od jakiegoś czasu w polskim internecie popularne są sklepy online, gdzie można kupić półprodukty i samemu zrobić sobie kosmetyk. Coraz częściej poszczególne składniki można również dostać stacjonarnie. Taki własnoręcznie zrobiony kosmetyk jest świetną alternatywą dla kupnych produktów, a ponadto dokładnie wiemy co się w nim znajduje, możemy też według własnego uznania komponować olejki, substancje zapachowe oraz inne składniki. No i przy tym satysfakcja z kremu własnej produkcji jest bezcenna.

W tym przypadku należy również pamiętać, że nie zawsze kosmetyk ekologiczny jest kosmetykiem hipoalergicznym. Pomimo, że w ich skład wchodzą jedynie surowce pochodzące z ekologicznych pól uprawnych, to trzeba zaznaczyć, że część roślin może powodować rożne reakcje alergiczne.

Autor: Joanna Madej

Komentarze do: Kosmetyki ekologiczne (1)

oliwka32
oliwka32 31-01-2020 09:08

Kosmetyki ekologiczne ok, ale tylko sprawdzone

1

Na rynku wiele produktów oznaczonych jest jako "naturalne" a często z byciem natrualnym nie mają wiele wspólnego. Nacięłam się parę razy już, ale teraz konsultuję wszystko online. Nie opłaca mi się chodzić do k... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze