Szukaj

Jakie są sposoby na przebarwienia?

Podziel się
Komentarze0

Lato powoli mija, opalenizna z czasem zniknie, ale po kąpielach słonecznych na skórze może pozostać przykra pamiątka z wakacji w postaci przebarwień. Podpowiadamy co zrobić, aby ich uniknąć lub skutecznie się ich pozbyć. Jeśli jesteś fanką plażowania, powinnaś wiedzieć, że zbyt długie wylegiwanie się na słońcu naraża Twoją skórę na przebarwienia.

Jakie są sposoby na przebarwienia?

Wystarczy kilka dni lata, aby ciało nabrało pięknego, brązowego koloru, jednak już po kilku kolejnych kąpielach słonecznych ten brąz może pokryć się ciemniejszymi, mało atrakcyjnymi plamami.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Przebarwienia to plamy pigmentacyjne, powstające w wyniku nadmiernej produkcji melaniny i jej gromadzenia się w skórze. Na większość przebarwień pracujemy sami, głównie poprzez zbyt długą ekspozycję ciała na promieniowanie słoneczne. Dr Marek Wasiluk z warszawskiej kliniki Triclinium tłumaczy, że pojawianie się plam pigmentacyjnych ma także inne podłoże. Przyczyną powstawania zmian są również zaburzenia hormonalne. Dlatego niestety to kobiety są bardziej narażone na tę przykrą niespodziankę Na przykład zażywanie tabletek antykoncepcyjnych ma duży wpływ na pojawianie się plam. Tak samo panie będące w ciąży lub w okresie menopauzy, dotyczy większe prawdopodobieństwo pojawienia się  przebarwień. Ryzyko wystąpienia plam pigmentacyjnych, mających przyczynę hormonalną, zwiększa się właśnie podczas ekspozycji skóry na słońce.

Dlatego to właśnie latem powinnaś wyjątkowo dbać o swoje ciało. W tym czasie – niezależnie od tego, czy idziesz na plażę, czy do pracy – wybieraj kosmetyki z filtrami ochronnymi o wysokich faktorach, których minimum to SPF 30. Pamiętaj również, aby krem nakładać kilka razy dziennie, co najmniej 20 minut przed wyjściem z domu. Jeśli zażywasz leki, upewnij się, że nie należą one do grupy fotouczulających. Inwazyjne zabiegi w salonach urody przełóż na jesień, a zamiast nich wybierz zabiegi poprawiające nawilżenie skóry.

Usuwamy przebarwienia

Jeśli jednak nie zdążyłaś zabezpieczyć swojej skóry, a na Twoim ciele pojawiły się przebarwienia, zobacz, jakie metody medycyny estetycznej skutecznie mogą temu zaradzić. Pamiętaj, że jeżeli zdecydujesz się na zabieg, najpierw powinnaś skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednią dla Ciebie metodę usuwania plam pigmentacyjnych.

Według dr Marka Wasiluka przebarwienia najlepiej usuwać laserowo lub peelingami chemicznymi. Właściwą metodę dobieramy w zależności od rodzaju i wielkości przebarwienia oraz czasu, jaki chcemy poświęcić na leczenie i rekonwalescencję. W przypadku lasera wystarczy zazwyczaj jeden lub dwa zabiegi, natomiast peelingów trzeba wykonać więcej, gdyż w swoim działaniu nie są tak selektywne jak laser. Laser jest zdecydowanie skuteczniejszy i bezpieczniejszy w usuwaniu przebarwień głębokich, rozległych oraz nawracających. Z kolei peelingi chemiczne sprawdzają się dobrze przy plamach starczych, na małych powierzchniach.


Najlepsze lasery

Laser uznawany jest za najskuteczniejszą metodę usuwania przebarwień. Działa w głębszych warstwach skóry, poprzez wysyłanie odpowiedniej fali świetlnej, której energia rozgrzewa i uszkadza plamy pigmentacyjne oraz komórki odpowiedzialne ich powstanie. Następnie obumarłe struktury są wydalone z organizmu, a skóra się regeneruje. Nie musisz obawiać się, że zabieg będzie bolał, ponieważ lekarz wykonujący go, najpierw znieczuli Cię miejscowo odpowiednią maścią. Jeśli zdecydujesz się na metodę laserową, nie zdziw się, kiedy po zabiegu przebarwienie będzie przez pierwsze dni stawało się coraz ciemniejsze. To znak, że zabieg zadziałał prawidłowo, i że za około 2 tygodnie plamka zniknie na dobre.

Najlepszymi urządzeniami przeznaczonymi do usuwania przebarwień są lasery o takiej długości fali, która jest najbardziej pochłaniana przez melaninę (czyli 500–532 nm). Według dr Marka Wasiluka hitem jest działanie najnowocześniejszego lasera bromkowo-miedziowego. Przełomowość lasera bromkowo-miedziowego polega między innymi na tym, że w jednym pulsie aplikuje dwie długości fal, podczas gdy tradycyjne lasery emitują wiązkę o jednej długości. Nowa technika sprawia, że pod względem skuteczności laser bromkowo-miedziowy wyprzedza inne rozwiązania o lata świetlne. Zabiegi laserem bromkowo-miedziowym są szczególnie polecane w przypadku trudnych do usunięcia lub nawracających przebarwień, na przykład ostudy.


Często stosowana na przebarwienia jest także technika IPL, jednak nie jest ona tak skuteczna jak dwie poprzednie i użycie jej ma sens wyłącznie w przypadku bardzo płytkich zmian.

Skuteczne peelingi

Na peelingi również możesz sobie pozwolić jedynie w gabinecie pod okiem lekarza. Ta metoda usuwania plam pigmentacyjnych działa na skórę powierzchniowo, usuwając zmiany poprzez złuszczanie. W gabinecie medycyny estetycznej możesz pozbyć się przebarwień między innymi peelingami: Cosmelan, Yellow Peel lub TCA.

Cosmelan to metoda, która pozwoli usunąć plamy w stosunkowo krótkim czasie, bo efekty widać po około miesiącu. Zabieg jest dwuetapowy, gabinetowo-domowy i w pierwszej fazie polega na nałożeniu na twarz warstwy preparatu w kolorze podkładu make-up, który następnie trzeba zostawić na czas od 3 do 10 godzin. Tę część wykonuje lekarz. Następnie, już w warunkach domowych, maseczkę należy zmyć i nakładać zlecone preparaty natłuszczające oraz wspomagające gojenie. Skóra złuszcza się od dwóch do siedmiu dni, po ich upływie możesz zacząć normalnie funkcjonować, czyli iść do pracy itp. Jednak, aby wzmocnić efekty zabiegu, przez okres kilku miesięcy należy stosować specjalny krem – Cosmelan 2. Według dr Marka Wasiluka  metoda jest skuteczna, ale zabieg trzeba powtarzać, inaczej przebarwienia wracają.

Zabieg kwasem TCA należy do silniejszych peelingów chemicznych. Przy jego stosowaniu niezwykle ważne jest doświadczenie lekarza. Najbezpieczniejsze jest stosowanie TCA do usuwania miejscowych przebarwień związanych z wiekiem, tak zwanych plam starczych, na dłoniach i przedramionach. Jeśli chcesz pozbyć się niechcianych przebarwień tą metodą, dla idealnego efektu zabieg będziesz musiała powtórzyć kilka razy.

Yellow Peel jest jednym z ciekawszych i delikatniejszych peelingów chemicznych. Intensywność działania zabiegu jest dopasowywana do Twoich potrzeb. Yellow Peel działa złuszczająco i stymulująco na skórę. Pomimo delikatności peelingu jego skuteczność jest porównywalna z innymi silniejszymi preparatami. Dzięki niewielkiemu efektowi złuszczania zabieg nie przeszkadza w powrocie do codziennych obowiązków. Dla uzyskania efektów potrzebnych jest kilka zabiegów wykonywanych w odstępie miesiąca.

Jak widzisz możliwości jest wiele, więc kiedy na Twoim ciele pojawią się pierwsze oznaki zbyt intensywnego plażowania, zamiast rozpaczać wybierz się do gabinetu medycyny estetycznej. Tam specjalista dobierze odpowiednią dla Ciebie metodę usuwania przebarwień.

Komentarze do: Jakie są sposoby na przebarwienia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz