Szukaj

Jak pielęgnować cerę oliwkową?

Podziel się
Komentarze0

Cera oliwkowa, ze względu na jej rzadkość występowania, w Polsce może wydawać się nieco egzotyczna. Dlatego panie obdarzone tą niespotykaną południową urodą, powinny zafundować swojej skórze specjalne traktowanie!Skąd ta wyjątkowość?

Jak pielęgnować cerę oliwkową?

Cera oliwkowa, całkiem trafnie, kojarzy nam się z oliwkami – jest przecież cechą charakterystyczną dla krajów Morza Śródziemnego, gdzie królują te owoce. Jej specyficzną cechą jest ciemniejszy kolor skóry, okraszony właśnie oliwkowym, czyli beżowozielonym odcieniem. Chociaż trudno opisać koloryt cery oliwkowej, to każdy na pewno ma ją przed oczami. Należy jednak pamiętać, by w żadnym wypadku nie mylić jej z cerą poszarzałą od ciągłego palenia! Ta ma niezdrowy, zmęczony wyraz i jej kurację należy zacząć od pożegnania się z papierosami.

Oliwkowa skóra występuje zwykle z ciemnymi włosami i brązowymi oczami. Dobrym przykładem jest uroda Greczynek.

Najpierw mycie

Przede wszystkim należy dobrać odpowiednie kosmetyki do mycia twarzy. Nie sugeruj się masowymi liniami kosmetyków, a podejdź do sprawy indywidualnie. Cera oliwkowa to zwykle cera wrażliwa. Uważaj, by żel do mycia twarzy nie zawierał zbyt grubego peelingu – jeśli odczuwasz po nim dyskomfort, a na twojej twarzy pozostają podrażnienia, w ogóle z niego zrezygnuj! Wypróbuj za to żele-kremy, które nie powinny podrażniać skóry. Dobrym wyjściem jest zakup kosmetyków w aptece. Te dobre mają rewelacyjny, ziołowy skład, nie uczulają i nie zawierają mydła, które wysusza skórę.

Pamiętaj, aby po myciu buzi nigdy nie wycierać twarzy! Możesz delikatnie ją osuszyć, przykładając do niej ręcznik (najlepiej taki przeznaczony tylko do tego celu lub papierowy). Tarcie podrażni skórę i może spowodować nawet otarcia naskórka! To nie jest w żadnym wypadku sposób na poprawienie krążenia w naczyniach krwionośnych na twarzy – jeśli chcesz to osiągnąć, poćwicz trochę lub wykonaj masaż twarzy przez miękki materiał, aż twoja buzia się zarumieni, a uzyskasz efekt zdecydowanie lepszy niż podrażniona ręcznikiem skóra.


Do poprawienia krążenia i oczyszczenia może posłużyć również cotygodniowy, drobnoziarnisty peeling. Zrób go sama z paru łyżeczek oliwy i kawy.

Idzie zima, a więc jeszcze jedna wskazówka. Jeśli musisz wyjść na pole, gdzie panuje temperatura poniżej zera, postaraj się ograniczyć poranne mycie twarzy. Użyj jak najmniejszej ilości letniej wody i postaraj się myć tylko najbardziej problematyczne miejsca i unikać moczenia policzków. Dlaczego? Jeśli umyjesz twarz ciepłą wodą, pory na twojej skórze się rozszerzą i siłą rzeczy dostanie się do nich trochę płynu. A co się stanie, gdy wyjdziesz na zewnątrz? To co się dzieje z wodą na mrozie – zamarznie.

To zjawisko jest szczególnie niebezpieczne i podrażniające podczas srogich mrozów dla osób o cerze wrażliwej. Cera oliwkowa pochodzi z południa, więc zamarzanie i rozmarzanie z pewnością jej nie posłuży, a już na pewno osłabi skórę i sprawi, że będzie ona mniej odporna na zmiany temperatury.


Nawilżanie, nawilżanie, nawilżanie!

Czy to cera oliwkowa czy nie, najważniejsze zawsze jest nawilżanie! Dobrze nawilżona skóra nie choruje, jest elastyczna, nie łuszczy się i promienieje – a nie błyszczy. Nawadniania nie myl z natłuszczaniem!

Niektóre koncerny mają specjalne linie kremów do cery oliwkowej, ale jeśli nie możesz ich znaleźć w swojej drogerii, po prostu kup lekki, nawilżający krem i stosuj go po myciu twarzy. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli od razu po myciu twarzy żelem od razu nakładasz makijaż, twoja cera zniszczy się, wysuszy i zacznie się łuszczyć.

Co najmniej raz w tygodniu zastosuj nawilżającą maseczkę. Możesz kupić ją w drogerii lub zrobić sama. Zagotuj 4 łyżki oliwy z dwoma żółtkami jajka, schłódź i nałóż na skórę, trzymaj około 5 min i zmyj ciepłą wodą.

Podczas mrozów do ochrony skóry możesz użyć tłustego kremu. Powinien on zminimalizować niszczące skutki mroźnego, suchego powietrza. Do tego celu może posłużyć także oliwka dla dzieci – wetrzyj jej małą ilość w policzki i nos zanim wyjdziesz na zewnątrz. Nie zapomnij o pielęgnacji ust, przy cerze oliwkowej zwykle dobrze ukrwionych. Użyj zwykłej, nawilżającej pomadki ochronnej, taka najlepiej się sprawdzi.

Jeśli planujesz wyjście na dłuższy czas, na przykład na narty lub zimowe zabawy na polu, użyj więcej kremu bądź oliwki, żeby nawet w lekkim stopniu nie odmrozić sobie skóry. Dziecku, niezależnie od typu skóry, również należy nałożyć coś natłuszczającego na buzię.

A co z makijażem?

Makijaż i jego kolorystyka to indywidualna sprawa każdego człowieka, dlatego należy przede wszystkim kierować się swoją urodą w jego dobieraniu. Jednak jest parę kolorów, który świetnie współgrają ze śródziemnomorską urodą. Są to przede wszystkim bezpieczne brązy i odcienie czerwonego wina – w tym burgundowy - hit tegorocznej jesieni. Szykownie i seksownie będzie wyglądała czerwona szminka, a oczy możesz podkreślić gustownym smoky eyes z domieszką przydymionej zieleni bądź czekolady.



Komentarze do: Jak pielęgnować cerę oliwkową?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz