Szukaj

Jak malować oczy – makijaż oczu krok po kroku

Podkreślenie oczu to jeden z najważniejszych elementów udanego makijażu. Jednak malowanie tych okolic twarzy dla wielu wydaje się być znacznie trudniejszym zadaniem niż nakładanie podkładu czy konturowanie brwi. Wynika to z tego, że przy makijażu oczu każdy, nawet najmniejszy błąd (rozmazanie, krzywo poprowadzona linia rzęs, nieodpowiednio dobrane cienie), od razu jest zauważalny.

Jak malować oczy – makijaż oczu krok po kroku

Zrobienie idealnego makijażu oczu z pewnością wymaga cierpliwości i wielu godzin praktyki. Nie znaczy to jednak, że jest to niemożliwe. Opanowanie tej umiejętności sprawi, iż będziemy w stanie zrobić każdy typ makijażu - wieczorowy, dzienny, ślubny. Dzięki temu zaoszczędzimy na wizytach u wizażystki, a twarz będzie codziennie wyglądać na świeżą i zadbaną. By zacząć praktyczną naukę malowania oczu, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi wskazówkami.

Wybór rodzaju makijażu oczu

Rodzaje makijażu

Wybierając kolory cieni do oczu, musimy mieć na uwadze, w jakim w stylu make-up chcemy zrobić. Rodzaj makijażu jest uwarunkowany okazją, do której trzeba go dostosować. Istnieje wiele typów makijażu: wieczorowy, glamour, bardziej delikatny - dzienny, naturalny czy na specjalną okazję - ślubny, sylwestrowy, studniówkowy. Musimy więc najpierw zastanowić się, gdzie idziemy i jaki wizerunek będzie odpowiedni.

Dopasowanie makijażu oczu do stylizacji

Podczas dopasowywania kolorów cieni do powiek warto wziąć też pod uwagę strój, który planujemy założyć. Makijaż powinien bowiem zgrywać się z całą kreacją - zarówno kolorystycznie, jak i pod kątem stylu. W innym wypadku ryzykujemy wizerunkowym faux pas. Gdy pamiętamy o tych wszystkich kwestiach, łatwiej jest nam wybrać rodzaj makijażu spośród całej palety istniejących możliwości.

Od czego zacząć makijaż oczu

Aplikacja podkładu i korektora przed pomalowaniem oczu

Istotne jest, by do makijażu oczu przystąpić już po aplikacji podkładu i korektora. Dzięki temu unikniemy rozmazania się cieni po całej twarzy. W żadnym wypadku nie należy również rozprowadzać podkładu na górnych powiekach. Musimy pamiętać, że skóra w tym miejscu jest bardziej delikatna, a nałożenie tłustego kosmetyku sprawi, iż podczas późniejszej aplikacji cienie będą się rozpływać i tworzyć widoczne zmarszczki.

Konturowanie brwi przy makijażu oczu

Przed rozpoczęciem właściwego makijażu oczu należy wykonturować brwi. Oczywiście najpierw powinno się je wyrwać (można to zrobić samemu bądź pójść do kosmetyczki). Następnie wyczesać odpowiednią szczoteczką i pomalować, uzupełniając wszelkie nierówności. Można użyć specjalnego cienia do brwi, ale zwykły do powiek też się sprawdzi. Dobór koloru oczywiście nie jest dowolny (chyba, że robimy makijaż artystyczny). Najlepiej, by nie odróżniał się on od naturalnej barwy brwi.

Wyrównanie brwi jest bardzo ważne. Ułatwi to później równe rozprowadzenie cieni - zwłaszcza, gdy robimy makijaż, w którym wszelka asymetria od razu rzuca się w oczy np. smokey eyes, kreska w stylu pin up girl.

Etapy makijażu oczu

Aplikacja cieni do powiek

Po podjęciu decyzji i zaplanowaniu efektu końcowego naszego makijażu, przechodzimy do najtrudniejszej czynności - aplikacji cieni. Jak wcześniej zostało podkreślone, nie należy na górnych powiekach rozprowadzać podkładu. Na czystą powiekę nakładamy cielisty bądź kremowy cień. Ma to na celu utrwalenie późniejszego makijażu. Następnie dobrze jest przed nałożeniem właściwego cienia, pomalować kredką do kresek to miejsce, w które będziemy aplikować cień. Ważne, by miała ona zbliżony do niego odcień, a już na pewno nie była ciemniejsza. Zabieg ten będzie pierwszym szkicem - jeśli makijaż nie będzie równy, łatwo będzie go usunąć. Dzięki temu również nie pojawią się niechciane prześwity skóry czy plamy.

Główny kolor cienia nakładamy od połowy oka (na wysokości źrenicy) i rozprowadzamy go w kierunku zewnętrznym. Na dolnej powiece zewnętrznej robimy to samo. Wnętrze powieki możemy zostawić gładkie, przeciągnąć ten sam cień, bądź dodać inny. Pamiętać należy tylko, by był on delikatniejszy od odcienia „zamykającego" oko i nie gryzł się z nim barwą.

Blendowanie makijażu oczu

Po aplikacji cieni na powiekach należy makijaż rozblendować, by wyglądał naturalniej, a przejścia między odcieniami były płynniejsze. Możemy to zrobić czystym pędzelkiem bądź aplikatorem. Najpierw rozcieramy kolistymi ruchami linie graniczącą między cieniem a podkładem, później przejścia między cieniami. Niezwykle istotne, by zacząć od jaśniejszego cienia i powoli, delikatnie przechodzić ku ciemniejszym. Jeżeli zrobimy to w odwrotnej kolejności, jaśniejszy cień się rozmaże, a makijaż będzie wyglądał niedbale.

Malowanie linii rzęs i linii wodnej oczu

Po nałożeniu cieni przechodzimy do kolejnego etapu - malowania linii wodnej i linii rzęs. Jeśli chodzi o linię wodną, musimy mieć na względzie, iż jest to bardzo wrażliwe miejsce. Wiele kobiet nie lubi tej części makijażu i często pomija ten krok. Jeśli jednak decydujemy się na pomalowanie linii wodnej, najlepiej użyć białej kredki. Powiększy ona optycznie oko, pasuje też do każdego rodzaju makijażu. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o zakreśleniu linii rzęs - zagęszcza wizualnie włoski na górnej powiece przez co spojrzenie jest bardziej zalotne. Niekoniecznie musimy robić sobie grubą jaskółkę w stylu Audrey Hepburn. Wystarczy cienka linia, nadająca oku kształt.

Finał makijażu oczu - tusz do rzęs

Tusz finalizuje makijaż oczu. Aplikujemy go dokładnie i szybko, by nie zdążył zaschnąć przed zakończeniem zabiegu. Kiedy rzęsy się pokleją bądź będzie na nich za dużo tuszu, możemy rozczesać włoski specjalną szczoteczką bądź tą, którą nakładaliśmy maskarę, ale uprzednio wytartą z tuszu. Jeżeli używamy kolorowego tuszu, istotne jest, by wcześniej użyć czarnego. Dzięki temu rzęsy będą wydawały się wyraźniejsze.

Autor: Karolina Orlecka

Komentarze do: Jak malować oczy – makijaż oczu krok po kroku (6)

plumm
plumm 01-06-2016 14:22

Jak ładnie pomalować oczy

6

Hej, mam problem :D Nie potrafię kompletnie pomalować sobie oczu, jest to dla mnie coś niewykonalnego. Po moich próbach wyglądam jakbym się czymś pobrudziła po prostu. Jak ładnie pomalować oczy? Czy dużo zależy od aplika... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze