Szukaj

Jak dbać o tatuaż

Zadbanie o świeżo wykonany tatuaż gwarantuje zdrową skórę i ładny wygląd tatuażu w przyszłości. W trakcie robienia tatuażu, jak i kilka dni po jego wykonaniu ważne jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny. O tatuaż należy dbać przez cały czas, nawet jeśli już kilka lat cieszymy się jego obecnością na naszej skórze.

Jak dbać o tatuaż

W dbaniu o tatuaż ważny jest również styl życia, który prowadzimy i produkty, które spożywamy na co dzień. Na tak poważną ingerencję w naszą skórę może zareagować całe nasze ciało, więc jeśli robimy tatuaż po raz pierwszy, warto się zastanowić się nad jednym lub dwoma dniami wolnymi od pracy.

Jak dbać o świeży tatuaż

Nawet najmniejszy tatuaż, źle pielęgnowany może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego w trakcie dbania o dopiero do zrobiony tatuaż warto zastosować podstawowe zasady higieny.

Świeży tatuaż często się sączy, ponieważ liczne ukłucia podczas jego wykonywania naruszają skórę powodując płytkie rany. Tak jak w przypadku otarcia naskórka, tatuaż po pewnym czasie przestanie być wilgotny i zacznie pokrywać się strupkami.

Podstawy higieny świeżego tatuażu

Przed przystąpieniem do pielęgnacji podrażnionej skóry należy umyć ręce i zadbać o czyste opatrunki. Każdy tatuażysta ma swoje własne sprawdzone sposoby. Jednak na pewno warto zaopatrzyć się wcześniej w maść przyspieszającą gojenie, oddychającą folię spożywczą i plaster.

Zmiana opatrunków na tatuażu

Już w salonie tatuażu powinniśmy zostać zaopatrzeni w niezbędne wskazówki i czysty opatrunek na nowym tatuażu. W ciągu 3-4 godzin od wykonania tatuażu należy zdjąć folię nałożoną w salonie. Następnie przemyć tatuaż wodą z dodatkiem szarego mydła i osuszyć papierowym ręcznikiem. Jednak jeśli mamy czas, to należy skórze pozwolić samoistnie wyschnąć.

Następnie podrażnione miejsce smarujemy cienką warstwą maści przyspieszającej gojenie. Czekamy aż się wchłonie i następnie zakładamy czysty opatrunek. Jeśli tatuaż się sączy, to skórę przykrywamy folią, której boki przyklejamy do skóry plastrem.

Opatrunek zmieniamy 3-4 razy dziennie, przez kolejne dwa dni. Nie zawsze musimy zakładać folię na świeżo wykonany tatuaż. Jeśli ten czas spędzamy w domu, a tatuaż został wykonany na fragmencie skóry, którego nie musimy zasłaniać ubraniem, folię można zakładać tylko na noc.

Jak dbać o tatuaż w kolejnych dniach

Tatuaż goi się u większości osób w ciągu trzech tygodni. Po tym czasie maści można zastąpić balsamami nawilżającymi.

Ważne jest, aby w pierwszych tygodniach gojenia się tatuażu nie moczyć go zbyt długo w wodzie. Dlatego należy unikać kąpieli, a pod prysznicem starać się, aby nie spływała po nim woda z mydlinami.

Duże znaczenie ma również noszona odzież. Powinna być wykonana z naturalnych włókien. Najlepiej luźna, ponieważ zbyt dopasowana i opinająca ciało może powodować dodatkowe podrażnienie skóry.

Pojawiających się strupków w miejscu tatuażu bezwzględnie nie należy odrywać. Taka ingerencja może spowodować poważne ubytki w tatuażu i powstanie blizn, których nie da się usunąć.

Przez co najmniej 3 dni od wykonania tatuażu nie należy spożywać alkoholu. Powoduje on rozmycie barwnika, który został użyty do wykonania tatuażu. Słońce i promienie UV sprzyjają blaknięciu tatuażu. Dlatego w ciągu dwóch tygodni od wizyty w salonie należy unikać opalania skóry i zaniechać wizyt w solarium. W późniejszym czasie przed wyjściem na słońce tatuaż należy posmarować kremem z wysokim filtrem.

Niepokojące objawy po wykonaniu tatuażu

Skóra różnie reaguje na świeży tatuaż. Może pojawić się w jego okolicy zaczerwienienie, a nawet opuchnięcie. Są to normalne objawy organizmu, który zaczyna leczyć zranione miejsce. Jednak jeśli takie symptomy utrzymują się dłużej nić cztery dni, należy skontaktować się z osobą, która wykonywała tatuaż.

Nawet na niewielki tatuaż reaguje całe nasze ciało. U osób, które są wrażliwe na substancje wchodzące w skład tuszu lub mają problem z gojącymi się ranami, mogą pojawić się takie dolegliwości jak lekka gorączka czy ogólne osłabienie.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Jak dbać o tatuaż

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz