Szukaj

Jak dbać o tatuaż

Zadbanie o świeżo wykonany tatuaż gwarantuje zdrową skórę i ładny wygląd tatuażu w przyszłości. W trakcie robienia tatuażu, jak i kilka dni po jego wykonaniu ważne jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny. O tatuaż należy dbać przez cały czas, nawet jeśli już kilka lat cieszymy się jego obecnością na naszej skórze.

Jak dbać o tatuaż

W dbaniu o tatuaż ważny jest również styl życia, który prowadzimy i produkty, które spożywamy na co dzień. Na tak poważną ingerencję w naszą skórę może zareagować całe nasze ciało, więc jeśli robimy tatuaż po raz pierwszy, warto się zastanowić się nad jednym lub dwoma dniami wolnymi od pracy.

Jak dbać o świeży tatuaż

Nawet najmniejszy tatuaż, źle pielęgnowany może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego w trakcie dbania o dopiero do zrobiony tatuaż warto zastosować podstawowe zasady higieny.

Świeży tatuaż często się sączy, ponieważ liczne ukłucia podczas jego wykonywania naruszają skórę powodując płytkie rany. Tak jak w przypadku otarcia naskórka, tatuaż po pewnym czasie przestanie być wilgotny i zacznie pokrywać się strupkami.

Podstawy higieny świeżego tatuażu

Przed przystąpieniem do pielęgnacji podrażnionej skóry należy umyć ręce i zadbać o czyste opatrunki. Każdy tatuażysta ma swoje własne sprawdzone sposoby. Jednak na pewno warto zaopatrzyć się wcześniej w maść przyspieszającą gojenie, oddychającą folię spożywczą i plaster.

Zmiana opatrunków na tatuażu

Już w salonie tatuażu powinniśmy zostać zaopatrzeni w niezbędne wskazówki i czysty opatrunek na nowym tatuażu. W ciągu 3-4 godzin od wykonania tatuażu należy zdjąć folię nałożoną w salonie. Następnie przemyć tatuaż wodą z dodatkiem szarego mydła i osuszyć papierowym ręcznikiem. Jednak jeśli mamy czas, to należy skórze pozwolić samoistnie wyschnąć.

Następnie podrażnione miejsce smarujemy cienką warstwą maści przyspieszającej gojenie. Czekamy aż się wchłonie i następnie zakładamy czysty opatrunek. Jeśli tatuaż się sączy, to skórę przykrywamy folią, której boki przyklejamy do skóry plastrem.

Opatrunek zmieniamy 3-4 razy dziennie, przez kolejne dwa dni. Nie zawsze musimy zakładać folię na świeżo wykonany tatuaż. Jeśli ten czas spędzamy w domu, a tatuaż został wykonany na fragmencie skóry, którego nie musimy zasłaniać ubraniem, folię można zakładać tylko na noc.

Jak dbać o tatuaż w kolejnych dniach

Tatuaż goi się u większości osób w ciągu trzech tygodni. Po tym czasie maści można zastąpić balsamami nawilżającymi.

Ważne jest, aby w pierwszych tygodniach gojenia się tatuażu nie moczyć go zbyt długo w wodzie. Dlatego należy unikać kąpieli, a pod prysznicem starać się, aby nie spływała po nim woda z mydlinami.

Duże znaczenie ma również noszona odzież. Powinna być wykonana z naturalnych włókien. Najlepiej luźna, ponieważ zbyt dopasowana i opinająca ciało może powodować dodatkowe podrażnienie skóry.

Pojawiających się strupków w miejscu tatuażu bezwzględnie nie należy odrywać. Taka ingerencja może spowodować poważne ubytki w tatuażu i powstanie blizn, których nie da się usunąć.

Przez co najmniej 3 dni od wykonania tatuażu nie należy spożywać alkoholu. Powoduje on rozmycie barwnika, który został użyty do wykonania tatuażu. Słońce i promienie UV sprzyjają blaknięciu tatuażu. Dlatego w ciągu dwóch tygodni od wizyty w salonie należy unikać opalania skóry i zaniechać wizyt w solarium. W późniejszym czasie przed wyjściem na słońce tatuaż należy posmarować kremem z wysokim filtrem.

Niepokojące objawy po wykonaniu tatuażu

Skóra różnie reaguje na świeży tatuaż. Może pojawić się w jego okolicy zaczerwienienie, a nawet opuchnięcie. Są to normalne objawy organizmu, który zaczyna leczyć zranione miejsce. Jednak jeśli takie symptomy utrzymują się dłużej nić cztery dni, należy skontaktować się z osobą, która wykonywała tatuaż.

Nawet na niewielki tatuaż reaguje całe nasze ciało. U osób, które są wrażliwe na substancje wchodzące w skład tuszu lub mają problem z gojącymi się ranami, mogą pojawić się takie dolegliwości jak lekka gorączka czy ogólne osłabienie.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Jak dbać o tatuaż (1)

Katierinka
Katierinka 09-11-2018 10:57

Tatuaż

1

Ja myślę, ze zanim w ogóle się taki tatuaż zrobi, to najpierw bardzo ważne jest by sprawdzić czy wgl taki tatuaż możemy mieć. Drugie to znalezienie dobrego tatuażysty. Trzecie, to dobra pielęgnacja takiego tatuażu odpowi... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze