Szukaj

Farby do włosów

Która kobieta nie lubi od czasu do czasu zmienić czegoś w swoim wyglądzie? Farby do włosów pozwalają na taką szybką zmianę. Dodatkowo jeśli koloryzację wykonamy samodzielnie, okazuje się, że farba do włosów może być tańszym sposobem na poprawę humoru niż zakup nowego ciucha czy wizyta u kosmetyczki.

Farby do włosów

Jaki produkt wybrać? Sama ilość firm kosmetycznych oferujących farby do włosów może przyprawić o zawrót głowy. Warto zastanowić się, na czym nam zależy - trwałym kolorze, pielęgnacji włosów czy może połysku? Po określeniu oczekiwań, wybór farby do włosów nie będzie już taki trudny.

Krótka historia farb do włosów

Włosy farbowano już w starożytności. Pierwszych farb do włosów używali Egipcjanie, Grecy, Rzymianie czy Chińczycy. Były one wykonywane z naturalnych składników, głównie substancji roślinnych i związków metali (miedzi i żelaza). W 1818 r. odkryto nadtlenek wodoru, używany jako rozjaśniacz do włosów.

Pod koniec XIX wieku zaczęto stosować barwniki aminowe. Skutecznie zmieniały kolor włosów, ale też silnie uczulały. W 1905 r. Eugène Schueller wymyślił formułę, która rozwiązała problem uczuleń. Pod koniec XX wieku firmy kosmetyczne doskonaliły swoje produkty, które stawały się coraz trwalsze, a także zaskakiwały bogatą paletą kolorów. Na początku tysiąclecia można już było kupić farby bez dodatku wody utlenionej, opracowano również tzw. farby inteligentne - dostosowujące się do struktury każdego włosa.

Rodzaje farb do włosów

Nietrwałe farby do włosów

Po zastosowaniu nietrwałych farb do włosów kolor utrzymuje się maksymalnie do kilku myć. Osadza się on na powierzchni włosa, nie wnika do jego struktury, co sprawia, że farby tego typu nie powodują uszkodzeń. Nie zawieją amoniaku ani utleniaczy. Oprócz nietrwałości istotną wadą nietrwałych farb jest to, że mogą brudzić ubranie czy pościel.

Półtrwałe farby do włosów

W przypadku półtrwałych farb do włosów kolor utrzymuje się nawet do 25 myć, stopniowo blednąc. Farby takie wnikają w zewnętrzną powierzchnię włosa. Środki półtrwałe to szampony, kremy, czy tak lubiane przez wiele pań farby do włosów bez amoniaku. Często posiadają one właściwości odżywcze i pielęgnują włosy.

Naturalne środki koloryzujące

Najpopularniejszą farbą naturalną jest henna - barwnik roślinny z liści i pędów lawsonii bezbronnej. Stosunkowo niedawno wprowadzono farby roślinne, które w swoim składzie nie mają amoniaku, parabenów i silikonu, za to zawierają pielęgnujące kwasy owocowe i proteiny roślinne. Uzyskany odcień w dużej mierze zależy od pierwotnego koloru włosów.

Farby trwałe

Koloryzacja trwała jest najpowszechniejszą metodą na zmianę koloru włosów. Cząsteczki pigmentu wnikają głęboko w strukturę włosa, dzięki czemu kolor jest trwały i nie wypłukuje się. Efekt farbowania jest jednak trudny do odwrócenia, a o urodową wpadkę nietrudno, chociażby wtedy, kiedy trzymamy farbę zbyt długo na włosach. Wybór kolorów jest nieograniczony, tym bardziej, że farby trwałe pozwalają zarówno na przyciemnienie, jak i rozjaśnienie włosów.

Farby do włosów - dobór koloru i pielęgnacja

Nie sugeruj się kolorem, który widzisz na opakowaniu u modelki. Większość farb ma z tyłu opakowania wzornik, z kolumnami ,,przed" i ,,po". W ten sposób najlepiej sprawdzić, jaki efekt kolorystyczny uzyskasz, nakładając daną farbę na włosy. Najlepsze efekty w przypadku domowej koloryzacji daje zmiana odcienia o 2-3 tony. Jeśli marzy nam się bardziej radykalna zmiana, warto skonsultować się z fryzjerem.

Pamiętajmy, że udana koloryzacja to nie wszystko. Aby włosy zachowały blask, należy myć je szamponami przeznaczonymi do włosów farbowanych i stosować odpowiednie odżywki. Dobre efekty daje stosowanie olejów do włosów - nie tylko poprawiają one wygląd włosów zniszczonych farbowaniem, ale też głęboko nawilżają, co jest istotne, jeśli chcemy długo cieszyć się naszym nowym kolorem.

Autor: Justyna Błasiak

Komentarze do: Farby do włosów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz