Szukaj

Zobaczysz swoich krewnych w te święta? Dlaczego doprowadzają nas oni do szału?

Podziel się
Komentarze0

Bracia i siostry w czasie świąt mogą dodać kolejny stres do całego świątecznego bałaganu. Ale szczerze mówiąc, jak sugeruje to Jeffrey Kluger autor nowej książki "The Sibling Effect," może to mieć niewiele wspólnego z relacjami pokrewieństwa. Stres związany z podróżą, bagaże, lotnisko, logistyka oraz zmęczenie, to wszystko może wprowadzić niezły chaos do otoczenia, które może wyciągnąć na powierzchnię zatargi z dzieciństwa i stare, niezagojone rany.Widząc przebyłyski tych zachowań u rodzeństwa, możemy doznać przebudzenia dawnych, znajomych reakcji, nawet jako osoby dorosłe, które dawno temu przestały mieszkać pod wspólnym dachem. Ale nawet jeśli władczość twojej siostry albo upór twojego brata doprowadza cię do szału, nie musisz na nie odpowiadać w ten sam stary sposób. Jak wino, niektóre rodzinne konflity mogą dojrzeć z czasem.

Nie ma takiej relacji, które może przebiegać równie głęboko albo przetrwać równie długo co relacja między rodzeństwem, mówi Jeffrey Kluger. Jego książka oferuje głębokie spojrzenie na to, w jaki sposób wpływają na nas więzy rodzinne – biorąc pod uwagę kolejność urodzenia, jedynactwo, bliźniaki, rozwód, walki, faworyzowanie, rodziny mieszane.

Jest to również opowieść osobista, ponieważ sam autor jest drugim dzieckiem z kolei pośród czterech braci, a także ma jedną siostrę przyrodnią oraz jednego przyrodniego brata. Dla większości z nas, jedynymi, którzy zostaną przy nas pod koniec tego tańca, jakim jest życie, to będą właśnie bracia i siostry, pisze autor.


1. Co więc możemy zrobić, kiedy zbliżają się święta i mamy zobaczyć się z naszym rodzeństwem?

Kiedy rodzina znowu jest razem, wpadamy znowu w ten sam rytm. Bycie razem z rodzeństwem w domu rodzinnym może wyzwalać znajome nawyki, nawet jeśli jesteśmy 30 lat starsi. Kiedy więc odczujesz stary gniew, żal i ból, będzie to bardzo realne, ale nie zapominaj, że te stare uczucia grają teraz na nowej scenie. Oczywiście, pij mniej i uważaj na to co mówisz.


2. Dlaczego często powracamy do naszych ról z dzieciństwa z naszymi braćmi i siostrami?

Jest to wygoda starych rodzinnych wzorów. Kiedy jesteśmy ze sobą blisko, z rodzeństwem, mamy skłonności do przyjmownia starego „oprogramowania”. Są to wdrukowania z dzieciństwa, które nigdy nie wyblakną. Jak ktoś kiedyś powiedział: oczywiście, rodzina może wciskać wszystkie twoje przyciski, bo to ona je tam zainstalowała.

3. Dlaczego rodzina może zaleźć za skórę tak, jak nikt inny?

Złe zwyczaje przybierają wielkie rozmiary, kiedy jesteśmy często razem. Jeśli masz rodzinę, oznacza to, że masz w domu sparring-partnerów, a dzieci często się ze sobą biją. Pomaga im to nauczyć się umiejętności przydatnych w prawdziwym życiu, takich jak walka o siebie i współzawodnictwo. W najlepszym interesie dzieci leży walka o miłość rodziców, ich uwagę i czas.

4. Kto walczy częściej: brat z bratem, siostra z siostrą, siostra z bratem?

Bracia mają tendencję do regulowania spraw fizycznie, i jest to najpowszechniejsza postać walk między rodzeństwem. Siostry raczej mają tendencję do głośnych potyczek słownych i wyrządzają więcej psychicznych szkód. Ponieważ dziewczyny są bardziej pogodne i otwarte, mogą poznać czyjś słaby punkt i następnie go użyć. Co dziwne, potyczki między siostrą i bratem to większość fizycznej prowokacji. Typowo, to młodszy brat atakuje starszą siostrę. A ona zareaguje albo wywracając oczami, albo wyrzucając go z pokoju.

Komentarze do: Zobaczysz swoich krewnych w te święta? Dlaczego doprowadzają nas oni do szału?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz