Szukaj

Zachwyt wydłuża czas i poprawia samopoczucie

Podziel się
Komentarze0

To bez znaczenia, czego doświadczamy – czy to zapierający dech w piersiach Wielki Kanion, nieziemskie piękno zorzy polarnej bądź oszałamiający widok ze szczytu Wieży Eiffla – w pewnym momencie naszego życia wszyscy czujemy kompletny i nieodparty zachwyt.Zachwyt wydaje się być uniwersalnym uczuciem, ale został w dużej mierze zlekceważony przez naukowców – aż do teraz.

Badaczki Melanie Rudd i Jennifer Aaker z Uniwersytetu Stanford oraz Kathleen Vohs z Uniwersytetu w Minnesocie, opracowały sposób na zbadanie uczucia zachwytu w laboratorium.

W trzech różnych eksperymentach odkryły, że oszałamiające chwile sprawiają, iż uczestnicy doświadczenia czują, jakby mieli więcej czasu i byli bardziej cierpliwi, mniej materialistyczni, a także bardziej skłonni do pomocy innym.


Naukowcy odkryli, że skutki, jakie wywiera zachwyt na podejmowanie decyzji i dobre samopoczucie, można wyjaśnić przez zdolność zachwytu do faktycznej zmiany naszego subiektywnego doświadczania zwalniania czasu.

Doświadczenia z zachwytem pomagają nam przenieść się do obecnej chwili, która z kolei reguluje nasze postrzeganie czasu, wpływa na nasze decyzje i sprawia, że życie jest bardziej satysfakcjonujące niż byłoby to w innym wypadku.

To dopiero niesamowite.

Komentarze do: Zachwyt wydłuża czas i poprawia samopoczucie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz