Szukaj

Zachować wiarę poprzez pamiątki

Podziel się
Komentarze0

Badanie Uniwersytetu Concordia odkrywa prawdziwe znaczenie babcinego prezentu, kupionego w Ziemi Świętej. Chociaż wydaje się to drobiazgiem, to mała drewniana figurka, którą babcia przywiozła z Ziemi Świętej jest prawdziwym błogosławieństwem. Dając pamiątkę wnukom, babcia wie, że wypełniła swoje zadanie: wprowadziła Boga w ich życie.Badanie prowadzone przez Hillary Kaell, adiunkta na Wydziale Religii Uniwersytetu Concordia, opublikowane w Journal of Material Culture, analizuje dlaczego i komu ludzie dają pamiątkowe prezenty - obszar badań, o którym wiemy niewiele.

W swoich badaniach Kaell skupiła się na amerykańskich kobietach wyznania chrześcijańskiego w wieku 55 i 75 lat, które podróżują do Ziemi Świętej i które traktują kupienie pamiątki jako ważną część ich pielgrzymki.

Kluczowe w tym przedsięwzięciu jest to, jak pielgrzymi rozumieją płynną granicę między towarem i przedmiotem religijnym, mówi Kaell i przypomina, że zgodnie z izraelskim Urzędem Statystycznym, ponad 60.000 Kanadyjczyków, przyjeżdżających każdego roku do Izraela i Autonomii Palestyńskiej, to w większości pielgrzymi chrześcijańscy.

Oni nadają handlowym pamiątkom boskiego charakteru, tworząc potężne narzędzia do "miękkiego" wprowadzania religii w życiu swoich rodzin. Ofiarowanie tych pamiątek staje się kolejnym sposobem na wzmocnienie wiary, dodaje Kaell.


Kaell opiera swoje wnioski na etnograficznym badaniu prowadzonym podczas podróżowania po Ziemi Świętej, a następnie w domach pielgrzymów po ich powrocie. Wywiady przeprowadzono z 99 pielgrzymami i 34 specjalistami tej branży.


Większość wywiadów składała się z rozmów przed i po podróży, objęła pielgrzymów z pięciu grup (trzy ewangelickie i dwie katolickie), a członkowie dwóch z tych grup byli także poddani obserwacji w Ziemi Świętej.

Kaell odkryła, że dary, które kobiety kupiły w Ziemi Świętej, zostały zaliczone w większości do dwóch grup: bez konkretnego przeznaczenia – dla znajomych, i przeznaczone dla rodziny, zwłaszcza dla dzieci.

Kobiety stwierdzały, że czują się odpowiedzialne za utrwalanie wiary w rodzinie - podkreślały wiele swoich zachowań religijnych, takich jak modlitwy za swoje dzieci, organizowanie chrztów czy zabieranie wnuków do kościoła.

Zakup pamiątek w Ziemi Świętej stał się to naturalny ciąg dalszy takiego zachowania. Przez ofiarowanie prezentów, kobiety miały nadzieję rozbudzić zainteresowanie religią.

Dzieciom, które niechętnie akceptują religijne przedmioty, prezenty są dostarczane jako pamiątki. Kobiety wierzą, że przyjęty i wyeksponowany podarunek z Ziemi Świętej może otworzyć drogę do rozmowy z Bogiem, co spełni pragnienie pielgrzyma, aby przekazać wiarę do następnego pokolenia.

Te kobiety są bardzo sprytne w ukazywaniu podarunku czasami jako pamiątki, a  innym razem jako daru religijnego, mówi Kaell. Pamiątka jako podarunek związany z Bogiem może pomóc ominąć problem niechęci do darów religijnych, niezależnie od tego, czy dziecko rozumie prawdziwe znaczenie daru, czy nie. Najważniejsze, że bardzo ważny powód ich pielgrzymki został spełniony.

Komentarze do: Zachować wiarę poprzez pamiątki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz