Szukaj

Wyprostuj się! Kiedy się garbisz, stajesz się smutny!

Podziel się
Komentarze0

Zła postura może nam zapewnić ból szyi i ramion, ale ostatnie badania pokazują, że garbienie się może również wpływać na nasz nastrój. A więc, klata do przodu! Opowiada o tym badanie naukowców z San Francisco State University.Do eksperymentu zaproszono studentów-ochotników, których poproszono o chodzenie w przygarbionej pozycji, z głową opuszczoną. Druga grupa – kontrolna – miała trzymać się prosto.

Co się okazało? Otóż, „zgarbieni” studenci donieśli po zakończeniu eksperymentu, iż odczuwali depresję oraz mieli mniej energii niż studenci z grupy kontrolnej.

Takie wyniki nie są zadziwiające dla Carol Krucoff, która jest instruktorką jogi: nawet nasz język odzwierciedla to powiązanie między właściwą posturą a emocjonalnym stanem. Mówimy: głowa do góry, pierś do przodu...


Co więcej, garbienie się szkodzi nie tylko naszej postawie. Może również wpłynąć na to, jak postrzegają nas inni ludzie. Janice Novak, autorka Posture, Get it Straight, stwierdza: nie możesz wejść do czyjegoś biura zgarbiony i z opuszczoną głową, ponieważ ludzie będą postrzegać cię jak kogoś bez energii.

Aby uzyskać dobrą postawę, powinniśmy ćwiczyć mięśnie pleców i brzucha, dodaje specjalistka.

Co więcej, kiedy siedzimy skuleni, nasze wnętrzności również są zgniecione, dodaje Steven Weiniger, autor Stand Taller, Live Longer. To może wszystko spowolnić. Najlepszymi technikami, które pozwolą nam się właściwie wyprostować, są joga i pilates.

Przypomnijmy jeszcze na koniec ostatnie badanie przeprowadzone w Australii: okazało się, że każda dodatkowa godzina spędzona przed telewizorem – na przykład, leżenie na sofie - redukuje życie telewidza o blisko 22 minuty. Czy to dobry powód, żeby się wyprostować i iść na spacer?

Komentarze do: Wyprostuj się! Kiedy się garbisz, stajesz się smutny!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz