Szukaj

Wyobraźnia wpływa na to, co widzimy i słyszymy

Podziel się
Komentarze0

Szwedzcy badacze udowadniają, iż nasza wyobraźnia może w wpływać na to, w jaki sposób postrzegamy świat, i to w stopniu znacznie większym, niż nam się wydaje. To, co sobie wyobrażamy, że widzimy czy słyszymy „w naszej głowie”, może skutecznie zmienić naszą percepcję rzeczywistości.Badanie ukazało się w Current Biology.

Naukowcy z Karolinska Institutet rzucają nowe światło na klasyczne pytanie w nauce: w jaki sposób nasz mózg łączy różne informacje pochodzące z różnych zmysłów.

Christopher Berger, główny autor badania, mówi: - Często myślimy, że rzeczy, które sobie wyobrażamy, i rzeczy, które postrzegamy, są całkowicie odrębne, odseparowane od siebie i nie mają na siebie wpływu. My wykazaliśmy, że to, w jaki sposób sobie wyobrażamy dźwięk albo kształt, zmienia to, w jaki sposób postrzegamy świat wokół nas. Odkryliśmy, że to, co sobie wyobrażamy, że słyszymy, może zmienić to, co naprawdę widzimy. A to, co sobie wyobrażamy, że widzimy, może zmienić to, co naprawdę słyszymy. 


Badanie polegało na serii eksperymentów z użyciem iluzji, w których informacje sensoryczne z jednego zmysłu zmieniały postrzeganie innego zmysłu.

W badaniu udział wzięło 96 osób. W jednym eksperymencie na przykład percepcja uczestników tego, co dana osoba mówiła, była zmieniana przez ich wyobrażenie szczególnego dźwięku.

Według badaczy, rezultaty tych doświadczeń mogą być pomocne dla zrozumienia mechanizmów, poprzez które mózgowi nie udaje się odróżnić rzeczywistości od świata wyobrażonego w niektórych zaburzeniach psychiatrycznych, takich jak schizofrenia.

Innym zastosowaniem może być stworzenie interfejsów człowiek-maszyna, w których sparaliżowany człowiek będzie mógł posługiwać się swoją wyobraźnią, aby kontrolować wirtualne i sztuczne urządzenia.


Komentarze do: Wyobraźnia wpływa na to, co widzimy i słyszymy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz