Szukaj

Wyniki badań: mówienie mniejszej ilości kłamstw powiązane z poprawą zdrowia i relacji

Podziel się
Komentarze0

Krótkie nogi kłamstwa to nie jedyny problem tych, którzy się do niego uciekają. Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Notre Dame pokazują, że ludzie, którzy zdołali ograniczyć swoje kłamstwa w trakcie 10 tygodniowych badań, odczuwali w tym samym czasie znaczną poprawę kondycji fizycznej i umysłowej.Efekty badań nad "nauką szczerości", finansowanych z grantu Fundacji Johna Templetona, zostały przedstawione po raz pierwszy na kongresie z okazji 120 rocznicy istnienia Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego.

"Okazało się, że badani potrafili świadomie i znacznie zredukować ilość swoich codziennych kłamstw, czego efektem była również wyraźna poprawa ich zdrowia", stwierdziła główna prowadząca doświadczenia, Anita Kelly, profesor psychologii z Notre Dame, której badania związane są z tematyką sekretów i samoodkrywania przed innymi.

Trwające 10 tygodni badania prowadzone przez prof. Kelly oraz współautora eksperymentu Lijuana Wanga, również pracownika Uniwersytetu w Notre Dame, obejmowały grupę 110 uczestników,  których wiek wahał się od 18 do 71 lat, natomiast średnia wynosiła 31 lat.


Połowa z uczestników badań otrzymała jasne wytyczne - ograniczyć używanie zarówno większych jak i mniejszych kłamstw w trakcie trwania doświadczenia.


Druga połowa pełniła rolę grupy kontrolnej, która nie dostała żadnych konkretnych instrukcji związanych z łganiem.

Członkowie obu grup raz w tygodniu uczęszczali do laboratorium w celu uzupełnienia wskaźników dotyczących zdrowia i relacji osobistych oraz by odbyć badanie wariografem, mające na celu oszacowanie ilości poważnych i bardziej niewinnych kłamstw, które powiedzieli w trakcie danego tygodnia.

Zebrane dane wykazały, że rzadsze uciekanie się do łgarstwa prowadziło do polepszenia stanu zdrowia.

Badania ujawniły również poprawę relacji osobistych i zwiększoną łatwość radzenia sobie z interakcją społeczną wśród uczestników z grupy ograniczającej kłamstwa.

"Analizy statystyczne wykazały, że ta poprawa relacji wynikała ściśle z poprawy zdrowia, która była z kolei wynikiem rzadszego kłamania", stwierdził Wang, zajmujący się statystyką.

Czy trudno jest powstrzymać się od kłamstwa w codziennych interakcjach? Niektórym badanym, jak sami stwierdzili, pomogła świadomość, że zamiast wyolbrzymiać, mogą po prostu powiedzieć prawdę o swoich osiągnięciach w danym dniu.

Inni starali się nie używać fałszywych wymówek dotyczących powodu spóźnienia czy wykonanych zadań, pozostali natomiast nauczyli się omijać mówienie nieprawdy poprzez odpowiadanie pytaniem na wcześniejsze, kłopotliwe pytanie, odwracając w ten sposób uwagę interlokutora.

Komentarze do: Wyniki badań: mówienie mniejszej ilości kłamstw powiązane z poprawą zdrowia i relacji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz