Szukaj

Wynik lęku przed matematyką: dokonania dziewcząt w matematyce są gorsze niż chłopców

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli pociąg ma do przebycia 88,5 kilometra, jedzie z prędkością 241 km/h, to w jakim czasie dotrze do celu? Jeśli na myśl o konieczności odpowiedzi na to pytanie odczuwasz lekki strach - możesz mieć lęk przed matematyką.Nowe badania, opublikowane przez BioMed Central’s w ogólnodostępnym czasopiśmie Behavioral and Brain Functions informują, że dzieci w wieku szkolnym cierpią na lęk przed matematyką.

Niepokój ten jest stanem złego samopoczucia, związanym z rozwiązywaniem zadań z matematyki. Uważa się, że może on dotyczyć  dzieci i dorosłych, co ma negatywny wpływ na ich osiągnięcia z tego przedmiotu.

Badacze z Uniwersytetu Cambridge i Wielkiej Brytanii zbadali uczniów - chłopców i dziewcząt - z 433 brytyjskich szkół średnich, by sprawdzić, czy lęk przed matematyką ma jakikolwiek wpływ na osiągnięcia z tego przedmiotu.


Badacze założyli, że uczniowie z wyższym lękiem mają niższe osiągnięcia, a ponadto dziewczęta wykazują wyższy poziom obawy przed matematyką niż chłopcy.

Pomimo wyższego lęku przed tym przedmiotem u dziewcząt, można sugerować, że mają one potencjał do bycia lepszymi w matematyce, gdyby nie wysoki poziom niepewności.

Wyniki badań dostarczają mocnych dowodów, które pokazują, że uczniowie szkół średnich doświadczyli leku przed matematyką.

Wiodący autor - Dénes Szűcs komentuje: Lęk przed matematyką gwarantuje uwagę uczniów w klasie na zajęciach, ponieważ wiedzą oni, że jej brak może mieć negatywny wpływ dla ich przyszłej edukacji. W szczególności uważa się, że lęk rozwija się  podczas nauki w szkole podstawowej.

Strach przed matematyką może tłumaczyć dlaczego tylko 7% uczniów w Wielkiej Brytanii uczy się jej na poziomie A i dlaczego liczba studentów tego przedmiotu na uniwersytetach maleje.

Komentarze do: Wynik lęku przed matematyką: dokonania dziewcząt w matematyce są gorsze niż chłopców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz