Szukaj

Wolontariat przez 2-3 godziny w tygodniu poprawia zdrowie i samopoczucie

Podziel się
Komentarze0

Jak pokazują najnowsze badania Baycrest Health Sciences, praca w wolontariacie od dwóch do trzech godzin w tygodniu poprawia nie tylko nastrój, ale też stan zdrowia. W badaniu mierzono pozytywne efekty takiej działalności dla osób starszych. Poczucie bezinteresowności wpływało dobrze na obie strony – zarówno obdarowywanego pomocą, jak i samego wolontariusza.

Wymierne korzyści dla seniorów

Kierownik projektu, dr Nicole Anderson, w celu przeprowadzenia 73 prób na grupie osób powyżej 50. roku życia, porozumiał się z naukowcami z ośrodków akademickich w Kanadzie i Stanach. Sprawdzali wpływ wolontariatu na zdrowie osób starszych w aspektach fizycznym, psychologicznym i poznawczym. Seniorom zadawano pytania o ich poczucie szczęścia, zdrowie fizyczne, ewentualne stany depresyjne i ogólną satysfakcję z życia.

- Naszym celem było uzyskanie jak najpełniejszego obrazu korzyści, które osobom starszym przynosi praca wolontariacka. - mówi dr Anderson. - Wyniki pozwoliły nam dojść do istotnego wniosku, że wolontariat jest niezwykle istotnym czynnikiem pozwalającym utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie w późniejszych latach.

Zachęcanie seniorów do bycia altruistą może zmniejszyć częstość występowania demencji

Naukowcy zauważyli, że osoby z chorobami przewlekłymi zyskały na wolontariacie najwięcej. Poprzez pracę we wspólnocie zaczęli budować głębsze relacje, poprawiając w ten sposób swoje samopoczucie. Ponadto badania wykazały zmniejszenie częstości występowania stanów depresyjnych i ich złagodzenie, a także poprawę kondycji fizycznej.

Z drugiej jednak strony przesadna aktywność wolontariacka może mieć odwrotny efekt. „Optymalna dawka” to około 100 godzin w roku po 2-3 godziny tygodniowo.

Badania wzmocniły też pewność naukowców, że wolontariat zmniejsza na starość ryzyko demencji. Choroba ta dotyka obecnie ponad 30 milionów seniorów rocznie, a przewiduje się, że liczba ta ulegnie podwojeniu do 2030 roku. Zespół dr Andersona zadaje sobie pytanie, dlaczego w badaniach nad ludzkim mózgiem nie wykorzystuje się potencjału wolontariatu w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia demencji u pacjenta.

W raporcie z badań czytamy: „Zachęcamy do tego badaczy. Szczególnie do przeprowadzania zestawu bardziej wyczerpujących, neurofizjologicznych testów, które ustalą dokładnie związek między uprawianiem wolontariatu, a ryzykiem wystąpienia u seniorów różnorodnych form demencji, czy łagodnego upośledzenia zdolności poznawczych”.

Anna Orzechowska

Komentarze do: Wolontariat przez 2-3 godziny w tygodniu poprawia zdrowie i samopoczucie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz