Szukaj

Właściwie to dlaczego idziesz pod nóż?

Podziel się
Komentarze0

Długoterminowe badanie naukowców z Ruhr Universität, Bochum (RUB), przeprowadzone we współpracy z badaczami z University of Basel, prześledziło psychologiczne efekty chirurgii plastycznej u 544 pacjentów.Prof. Jurgen Margraf, jeden z autorów badania, podkreśla: - U ludzi tych stwierdziliśmy większe zadowolenie z życia, satysfakcję, lepszą samoocenę po tym, jak ich wygląd fizyczny został chirurgicznie zmieniony.

Rezultaty prac – największego w historii badania w tej dziedzinie – ukazały się w Clinical Psychological Science.

Naukowcy chcieli się przekonać, czy ludzie, którzy decydują się na operację chirurgiczną, są generalnie inni niż reszta społeczeństwa, co chcą osiągnąć przez operację i co rzeczywiście osiągają.

Porównali więc 544 pacjentów, którzy przechodzili pierwszą w swoim życiu operację upiększającą, z 2 innymi grupami: 246 osób, które planowały operację, ale się na nią nie zdecydowały, oraz 1000 osób, które w ogóle nie były zainteresowane takim zabiegiem.


Pragnienie lepszego wyglądu z powodów estetycznych zazwyczaj pojawia się u młodych ludzi z przychodem nieco większym niż średni. Kobiety prezentują 87% wszystkich pacjentów, którzy korzystają z chirurgii plastycznej.

W sumie, jak stwierdzili naukowcy, nie było żadnych znaczących różnic pośród trzech badanych grup, jeżeli chodzi o podłoże psychologiczne i zdrowie ogólne.

Co więcej, okazało się, że pacjenci nie oczekują rzeczy niemożliwych po operacji plastycznej. Psychologiczne narzędzie Goal Attainment Scaling pozwoliło ocenić dążenia pacjentów, którzy wyrażali realistyczne życzenia, takie jak: lepsze samopoczucie, wyeliminowanie szpecących znamion, nabycie większej pewności siebie.

Naukowcy przetestowali pacjentów przed operacją, a następnie 3, 6 i 12 miesięcy po niej. Przeciętnie, ludzie przyznawali, że osiągnęli swoje cele i byli zadowoleni z uzyskanych rezultatów. W porównaniu do osób, które zrezygnowały z operacji, czuli się lepiej, byli zdrowsi, uważali się za atrakcyjniejszych i odczuwali mniej lęków. Nie zaobserwowano żadnego skutku ubocznego.

Komentarze do: Właściwie to dlaczego idziesz pod nóż?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz