Szukaj

Wiele małżeńskich par w dalszym ciągu "szaleńczo zakochanych"

Sue i Bob Frause z Langely są szczęśliwym małżeństwem od 37 lat. Taki nawet mógłby być tytuł historii ich życia, o kobiecie i mężczyźnie szczęśliwie zakochanych od 37 lat. Jedno z ich bardziej zwariowanych wspólnych zainteresowań: para ta często przechodzi na styl mówienia jakby z nagłówkami z gazet, co jest rezultatem ich pracy zawodowej w mediach komunikacyjnych. Często stylem tym posługują się do załagodzenia ostrza „prośby”, która w innym przypadku mogłaby być uznana za niemiłą, jak wyjaśnia Sue Frause.Na przykład, zamiast wyzywać męża za to, że nie umył naczyń, żona wyjdzie z kuchni i powie „Mężczyzna zostawia naczynia w zlewie, kobieta wyrzuca je przez okno...”. Obydwoje będą się z tego śmiać i nie powstaje z tego wielki problem.

Co z tą miłością, trwa wiecznie, czy nie?

Czasami zdaje się, że para, która w dalszym ciągu jest w sobie zakochana po dziesięcioleciach bycia razem, jest na tyle rzadka, że raczej nie stanie się bohaterem kolejnych nagłówków w gazetach. Większość z nas potwierdza, że te motyle w brzuchu, których doświadczamy w ciągu pierwszych cudownych chwil relacji, zaczynają z czasem blaknąć. Parafrazując za klasykiem: chcesz zostać zakochany, nigdy się nie żeń.

Ale wcale tak być nie musi, jak to pokazuje coraz większa liczba badań. W międzynarodowym badaniu nad Amerykanami w związkach małżeńskich, 40% z tych, którzy byli w małżeństwie od co najmniej 10 lat, stwierdzali, iż w dalszym ciągu byli bardzo silnie zakochani w swoich partnerach.

Badanie to miało na celu określenie właśnie, czy długoterminowa miłość romantyczna jest tylko rzadkim zjawiskiem, co jest najbardziej paradoksalne. Jak przyznaje Daniel O’Leary, który przeprowadził to badanie, wyniki stwierdzające coś zupełnie przeciwnego, były dość zaskakujące. Daniel O’Leary jest psychologiem klinicznym na uniwersytecie Stony Brook University w Stony Brook, w Stanach Zjednoczonych.

Nawet w przypadku małżeństw z najdłuższym stażem, czyli trzy dekady i więcej, 40% kobiet i 35% mężczyzn w dalszym ciągu było szaleńczo zakochanych. Badanie to, przeprowadzone przez psychologów społecznych z Stony Brook University i Harvey Mudd College, ma zostać opublikowane w marcowym wydaniu przeglądu naukowego Social Psychological and Personality Science, a już teraz ukazało się online.

Naukowcy zebrali dane w drodze przypadkowej ankiety telefonicznej, przeprowadzane przez cztery tygodnie, na przełomie sierpnia i września w 2007 roku. Rezultaty badania nakreślono na podstawie ankiety przeprowadzonej na 274 osobach, pozostających w związku małżeńskim. Przeciętnie, respondenci mieli powyżej 40 lat i byli małżeństwem od ponad 20 lat.

Chcecie dbać o swoją miłość? Skaczcie razem na bungee!

Naukowcy chcieli się również dowiedzieć, jakie są przyczyny tego, że miłość może trwać tak długo. Ludzie, którzy określali siebie jako intensywnie zakochanych, myśleli również bardziej pozytywnie o swoich partnerach, a także myśleli o nich, kiedy byli rozdzieleni. Ludzie ci również donosili o częstych pocałunkach, przytulaniu i o seksie.

Długo utrzymująca się miłość była również związana ze wspólnymi zainteresowaniami, przede wszystkim z tymi, które były nowe albo stawiały wyzwania. A w końcu, miłość długoterminowa związana jest z generalnym poczuciem szczęścia w życiu.

A z drugiej strony, rezultaty tych badań zidentyfikowały również dwie rzeczy, które nie są ważne, jeżeli chodzi o długoterminową miłość: poziom wykształcenia i pieniądze.


Ideą jest to, że nie powinniśmy zakładać, że będziemy sobie spijać z dzióbków w miarę upływu lat, mówi Arthur Aron, psycholog społeczny z Stony Brook University, również współautor tego badania.

Sue Frause, która ma 61 lat, oraz jej mąż Bob, który ma 66 lat, obydwoje wierzą, że intensywność jest dobra, jeżeli chodzi o miłość. Ale nie kiedy pojawiają się codzienne problemy, które taka intensywność może tylko podgrzać. Jednym z sekretów ich długiego związku jest to, że nauczyli się „rozcieńczać” rzeczy, które stały się zbyt wielkie.

Obydwoje również stwierdzają, że cały czas pracują nad utrzymaniem związku przy życiu, nawet jeżeli ma to być bardzo prosta rzecz. Ostatnio, Bob podarował żonie CD z piosenkami o miłości. W Dniu Zakochanych, Sue ugotowała dla męża ten sam obiad, który zrobiła dla niego po raz pierwszy, kiedy jeszcze chodzili na randki. Nazywam to „Sentymentalnym Stroganowem”, mówi kobieta.

W styczniu tego roku, Arthur Aron przeprowadził badania, które przyjrzały się skanom mózgów ludzi w długoterminowych relacjach, którzy stwierdzali, iż w dalszym ciągu byli zakochani tak, jak w pierwszych dniach swoich związków. Skany te zostały prównane ze skanami mózgów par, które właśnie się zakochały.

Skany te znalazły podobny typ aktywności u obydwu typów par, w strefie nazywanej polem brzusznym nakrywki. Ta strefa mózgu jest centrum odpowiadającym za przetwarzanie uczucia nagrody.

Wszystko pięknie, tylko jak to zrobić, żeby miłość tak długo z nami została? Tutaj, mogą przydać się porady, które możemy znaleźć w magazynach kobiecych: próbujcie czegoś nowego razem, hobby, kurs, nowy sport, cokolwiek. Ale, może to być coś o wiele łatwiejszego niż to. Arthur Aron podaje swój własny przykład: on i jego żona zrobili coś, czego nie robili od lat. Poszli do baru na piwo.

Po pierwsze, najpierw uwierz w długoterminową miłość...

A nawet, być może przeczytanie tego artykułu sprawi, że twój związek będzie miał większe szanse na przetrwanie. Stwierdzamy, że miłość nie może trwać długo, ponieważ ciągle o tym słyszymy. Ale kiedy wiemy, że nie zawsze tak jest, być może zmotywuje nas to w odwrotnym kierunku i będzie to nasz pierwszy krok w kierunku długiej miłosnej relacji?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie jest to bajka, że ludzie mogą „żyć długo i szczęśliwie razem”, podsumowuje Arthur Aron. Ponieważ, jak widzimy, niektórzy naprawdę tak żyją.

Komentarze do: Wiele małżeńskich par w dalszym ciągu "szaleńczo zakochanych"

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz