Szukaj

Wewnątrz umysłu mordercy…

Podziel się
Komentarze0

Umysły morderców, którzy zabijają pod wpływem impulsów, często w gniewie, a umysły tych, którzy starannie i z premedytacją planują swoje zbrodnie, różnią się znacząco, i to zarówno pod względem intelektualnym, jak i psychologicznym, pokazuje badanie Northwestern University Feinberg School of Medicine.Prof. Robert Hanlon, autor prac, mówi: - Impulsywni mordercy częściej są umysłowo upośledzeni, w szczególności pod kątem poznawczym, zarówno jeżeli chodzi o inteligencję, jak i funkcje kognitywne.

Jego zdaniem, mordercy działający z premedytacją nie wykazują większego kognitywnego i intelektualnego upośledzenia, choć wielu z nich często ma zaburzenia psychiczne.

Badanie ukazało się w Criminal Justice and Behavior.

Wnioski z niego płynące:

- w porównaniu do impulsywnych zabójców, ci działający z premedytacją 2 razy częściej mają historię zaburzeń nastroju i zaburzeń psychicznych (61% do 34%);


- impulsywni mordercy częściej cierpią na zaburzenia rozwojowe oraz upośledzenia intelektualne i kognitywne (59 do 36%);

- prawie wszyscy impulsywni mordercy mają historię nadmiernej konsumpcji alkoholu lub narkotyków, a w momencie popełnienia zbrodni najczęściej byli „pod wpływem” (93 do 73%).

Prof. Henlon przyjrzał się 77 mordercom w więzieniu w Illinois i Missouri. Porównał ich zdolności intelektualne według standaryzowanych testów na inteligencję, pamięć, funkcje wykonawcze i uwagę.

Mówi: - Ważne jest, żebyśmy dowiedzieli się jak najwięcej na temat wzorców myślenia morderców, a także na temat psychopatologii, neuropatologii i zaburzeń umysłowych, które charakteryzują wszystkie typy ludzi popełniających tego typu zbrodnie. Dzięki temu być może uda nam się zapobiegać morderstwom w przyszłości, a także pomagać sędziom i ławom przysięgłym w wydawaniu sprawiedliwych wyroków.


Komentarze do: Wewnątrz umysłu mordercy…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz