Szukaj

Warzywa wpływają na pozytywne i negatywne myślenie

Podziel się
Komentarze0

Wiele pytań oscyluje wokół takich jak to, co ulubiony kolor bądź ulubiona muzyka mówią o danej osobie, natomiast teraz badania mówią, że również dodawanie lub niedodawanie warzyw do posiłków ma emocjonalne znaczenie.

Naukowcy ustalili, czy dodatek lub brak warzyw w posiłku zmienia emocjonalne nastawienie spożywającego daną potrawę oraz osoby, która ją przyrządziła. Okazało się, że jest wiele do powiedzenia o podawaniu warzyw do jedzenia oprócz tego, jakich korzyści zdrowotnych dostarczają.

Związek między warzywami a percepcją

Dwufazowe badanie angażowało krajowy sondaż, który objął 500 amerykańskich matek z więcej niż dwójką dzieci w wieku 18 lat lub młodszym. Uczestnicy badania zostali poproszeni o opisanie swoich odczuć wobec posiłku oraz osoby, która go przygotowywała. W posiłkach znajdowały się warzywa, w części posiłków ich nie było. Odpowiedzi, takie jak: kochający, samolubny były jednymi z listy do wyboru.

Kiedy warzywa znajdowały się na talerzu, nie tylko ogólny posiłek był oceniany jako smaczny w porównaniu do dań, które nie zawierały warzyw, ale osoba przygotowująca posiłek została oceniona jako ktoś miły. Posiłki nie zawierające warzyw zostały ocenione negatywnie. Ludzie, którzy przyrządzali posiłki z warzywami, zostali uznani za bardziej zdolnych i uprzejmych, natomiast ci przygotowujący posiłki bez warzyw zostali określeni jako osoby nudne i samolubne.

Końcowy wniosek badań twierdzi, że wprowadzenie warzyw do posiłku zwiększa przyjemność jego spożywania i kreuje pozytywne uczucia wobec tych, którzy je przygotowują.

Psychologia jedzenia – dlaczego warzywa tak działają?

Kilka teorii może pomóc wyjaśnić wyniki badań. Osoby jedzące głównie surowe warzywa oraz ci, którzy spożywają świeżą żywność organiczną, wiedzą, że jedzenie warzyw jest pozytywnym doświadczeniem. Korzystanie z żywności wykracza poza korzyści zdrowotne i odżywcze. Reakcja na posiłki zależy również od ich kolorystyki.

W wielu przypadkach sprowadza się to do tzw. psychologii żywności i jest powodem, dla którego niektóre restauracje dodają warzywne dekoracje do dań głównych. Nawet fotografia jedzenia jest dużym biznesem, gdzie kolorowe dodatki odgrywają dużą rolę i komponują się pozytywnie z innymi. W związku z tym istnieje nawet taki zawód, jak...stylista żywności.

Posiłki, które mają więcej kolorów oraz warzywne dodatki, są bardziej pozytywnie postrzegane. Posiłek nie dość, że wydaje się lepiej przyrządzony, to wydaje się smaczniejszy, a samo jedzenie bardziej przyjemne. Mamy więc kolejny powód, aby jeść więcej surowych warzyw.

Opracowała:Katarzyna Kupczyk

Komentarze do: Warzywa wpływają na pozytywne i negatywne myślenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz